Guitar Rig Nasıl Bir Program

Merhabalar. Arkadaşlar You Tube de bir adam var Niko Slash diye, adamın aldığı tona hastayım. Bir insan bir tonu nasıl böyle tutturur? Neyse, kanalını iyice aradım. Tartışma bölümüne falan bir kaç şey gördüm:

Guitar rig.webp

Guitar Rig 2.webp

Bunları gördükten sonra baya şaşırdım. Bu adam Guitar Rig mi kullanıyor şimdi? Tamam Guitar Rig kaliteli programdır ama bu kadar var mı cidden? Böyle dehşet tonlar alabilecek ise şey ederim analog amfisini de pedalını da. Birkaç videosuna bakmanızı tavsiye ederim. Baya güzel çalıyor adam.

Gitarlar güzel, çalım güzel, tonlama güzel 🙂 Tonlar mix içinde geliyor genellikle bir de ama tek tek duyulduğu kısımlarda kendini hissettiriyor kabin simülasyonu.

Bu adam böyle çalmasaydı, tonu da kötü olurdu. Şu haliyle de bana göre parmak ısırttıracak bir tonu filan yok. Derli toplu kayıtlar hepsi yalnızca. Benim altını çizmek istediğim nokta her zamanki gibi öncelikle 'çalım' üzerine gidilmeli.

Tabii ki kullanılan ses kartının converter kalitesi de bir etken onu da unutmamak lazım. Tonlamayı bilen adam tüm bu bahsi geçen yazılımlardan aşağı yukarı güzel sesler alabiliyor zaten, ancak çalım hissiyatına gelince, güzel bir lambalı amfinin tadını almak imkansız. Bu tarzlar için konuşuyorsak en azından öyle. Burada altında davul, bas gitar vs. olan mix içindeki tonları dinleyerek, aradaki ufak tefek detayları fark etmek kolay olmuyor.

Gitarlar güzel, çalım güzel, tonlama güzel 🙂 Tonlar mix içinde geliyor genellikle bir de ama tek tek duyulduğu kısımlarda kendini hissettiriyor kabin simülasyonu.

Bu adam böyle çalmasaydı, tonu da kötü olurdu. Şu haliyle de bana göre parmak ısırttıracak bir tonu filan yok. Derli toplu kayıtlar hepsi yalnızca. Benim altını çizmek istediğim nokta her zamanki gibi öncelikle 'çalım' üzerine gidilmeli.

Tabii ki kullanılan ses kartının converter kalitesi de bir etken onu da unutmamak lazım. Tonlamayı bilen adam tüm bu bahsi geçen yazılımlardan aşağı yukarı güzel sesler alabiliyor zaten, ancak çalım hissiyatına gelince, güzel bir lambalı amfinin tadını almak imkansız. Bu tarzlar için konuşuyorsak en azından öyle. Burada altında davul, bas gitar vs. olan mix içindeki tonları dinleyerek, aradaki ufak tefek detayları fark etmek kolay olmuyor.

Haklısınız ancak bana oldukça kaliteli geldi. Bu adam 34 yıldır gitar çalıyormuş. Olsun o kadar😀
Çalımın üstüne gidilmeli derken? Tuşeden mi bahsediyoruz?

Hocam naçizane bir öneride bulunayım, mümkün mertebe hissederek çalın. Şarkı çalışacağınız zaman sevdiğiniz şarkıları çalmanızı öneriyorum duyguyu yakalayabilmek adına. Herkes yeterli çalışmayla iyi gitarist olabilir ama iyi müzisyen olmak çok zor.

Hocam naçizane bir öneride bulunayım, mümkün mertebe hissederek çalın. Şarkı çalışacağınız zaman sevdiğiniz şarkıları çalmanızı öneriyorum duyguyu yakalayabilmek adına. Herkes yeterli çalışmayla iyi gitarist olabilir ama iyi müzisyen olmak çok zor.

Hissederek çalmak, çalmaktan zevk almak... Sevdiğiniz şarkıları çalmanızı öneriyorum diyorsunuz da benim sevdiğim şarkı da o işte. Onuda elimdeki ekipman ile çalıyorum😀

Tonda abartılı birşey yok, benzer programlarla, prossesörle de oluşturabilirsiniz. Yeterli dercede( ne yaptığınızı bilecek seviyede ) setup - ekipman tecrübeniz olması gerekir, ( hangi pedalın hangi sırada, hangi gain seviyesinde kullanılacağı, kabin opsiyonları, mikrofonlamanın nasıl yapılacağı, modülasyon, kompresör chorus, delay teknikleri vb..)

Tonda abartılı birşey yok, benzer programlarla, prossesörle de oluşturabilirsiniz. Yeterli dercede( ne yaptığınızı bilecek seviyede ) setup - ekipman tecrübeniz olması gerekir, ( hangi pedalın hangi sırada, hangi gain seviyesinde kullanılacağı, kabin opsiyonları, mikrofonlamanın nasıl yapılacağı, modülasyon, kompresör chorus, delay teknikleri vb..)

Ayarları hazır indiriyormuş. Acaba düşünmeye başladım... Lambalı amfi yerine guitar rig mi alsam?

Evde iseniz lambalı bir amfi ile ses açmadan böyle bir sound çıkarmanız pek mümkün değil. Ancak hazır ayar indirmekle de o preseti hazırlayan kişinin ekipmanının ses kartından gitarına, manyetiğine, monitörüne kadar aynılarını kullanmadığınız sürece de aynı sonucu alamazsınız. En doğrusu bu soundları kendi ekipmanınıza göre hazırlayabiliyor olmanız gerekir. Yukardaki mesajda yazdığım üzere, Programlardan iyi bir performans alabilmeniz için ekipman bilgisine ihtiyacınız var.

Evde iseniz lambalı bir amfi ile ses açmadan böyle bir sound çıkarmanız pek mümkün değil. Ancak hazır ayar indirmekle de o preseti hazırlayan kişinin ekipmanının ses kartından gitarına, manyetiğine, monitörüne kadar aynılarını kullanmadığınız sürece de aynı sonucu alamazsınız. En doğrusu bu soundları kendi ekipmanınıza göre hazırlayabiliyor olmanız gerekir. Yukardaki mesajda yazdığım üzere, Programlardan iyi bir performans alabilmeniz için ekipman bilgisine ihtiyacınız var.

Tamam sağolun. Lambalı konusunda sesi ne kadar açarsak lambalar kırılır? 5 yeter mi yoksa fazlası mı gerekir?

Kullanilan ses karti ara kablolar ve monitorler aldiginiz sesi ilk olarak etkiliyor. Monitorle siz ne kadar iyi ayarlarsaniz ona gore karsidakiler duyuyor. Gitar konusunda cok cesitli videolar var, mixten sonra asagi yukari tum gitarlar benzer sonuclar veriyor.
Custom suhr modern ve fender strat kullaniyorum. Presetlerdeki fark lambali amfilerdeki kadar fark yaratmiyor malesef, ses kartiyla da alakali olabilir ama aralarindaki fiyat farkina kiyasla tonal olarak ihmal edilebilecek farklar var. Videoda mix buyuk rol oynuyor. Tom quayle in bias demosu var, axe fx ile ayni tonlari aliyor, axe ile arasinda belki 3000dolar fark var biasin. Burada devreye mix mastering giriyor. (Marshall mg 10 ve 2 pedal ile de hemen hemen ayni tonu alacagina da eminim.) bence ses kartindan once amfi almaniz, ses kartlarinin tuseye olan tepkisi tube ampler kadar iyi degil gunumuz teknolojisinde. Tuseniz gelisirse daha iyi sonuclar alabilirsiniz.

Tamam sağolun. Lambalı konusunda sesi ne kadar açarsak lambalar kırılır? 5 yeter mi yoksa fazlası mı gerekir?
Amfiden amfiye ve lambadan lambaya degisir bu.

Bence BIAS FX PRO al 160 dolara çeşit çeşit amfi ve efekt senin olsun. Sahne de bile kullananlar var. Tabi ki lambalı amfi gibi hissettirmez. Ama şöyle bir şey de var. Şimdi alacaksın amfiyi sonra pedal isteyeceksin masraf üstüne masraf olacak. He değer mi ? Tabi ki değer ama ülkenin malum şartlarında para harcamak gittikçe zorlaşıyor. BIAS FX'in ev için gayet yeterli olduğunu düşünüyorum.

Bence BIAS FX PRO al 160 dolara çeşit çeşit amfi ve efekt senin olsun. Sahne de bile kullananlar var. Tabi ki lambalı amfi gibi hissettirmez. Ama şöyle bir şey de var. Şimdi alacaksın amfiyi sonra pedal isteyeceksin masraf üstüne masraf olacak. He değer mi ? Tabi ki değer ama ülkenin malum şartlarında para harcamak gittikçe zorlaşıyor. BIAS FX'in ev için gayet yeterli olduğunu düşünüyorum.

Evimde düzgün bir labtop yok ondan dolayı taşımam çok zor olur bir yerle. Ben her hafta akrabalara gidiyorum mutlaka diyecekler gitarını getir diye😀 Ondan dolayı amfiye sıcak bakıyorum. Birde ana kartım falan eski. Asus M5A 78LM LX V2... ASİO destekler mi bilmiyorum, yada ses kartı aldığımda destekler mi... Kafam karışık bu konulara uzağım. Hem uygulama satın alma işlerinde ben hep DVD şeklinde almak isterim. Var mı satan bir dükkan?

Amfiyi mi götüreceksin her seferinde 🙂 Ses kartı aldığın zaman kendi driver'ı var onun ASIO'luk işin yok. DVD şekilde hiç duymadım ben önerimi yaptım karar senin 🙂

Geri