Hangi teli almaliyim??

Rahat 10 yillik bir clariss ccg-100 kullaniyorum ama tellerinden birinin sarimi acildi teli degistirmem gerekiyor ama kendim degistirmek istiyorum, evet diger tellerinin de degismesi lazim ama gitari su anlik sadece calmayi ogrenmek icin kullaniyorum iste sesi daha iyi cikar obur teller de kopar falan su an beni alakadar etmiyo kac saattir bakiyorum internete hicbirsey anlamadim artik hani napicam bilemiyorum o yuzden buraya sormak istedim hangi teli almaliyim?

kopan
Rahat 10 yillik bir clariss ccg-100 kullaniyorum ama tellerinden birinin sarimi acildi teli degistirmem gerekiyor ama kendim degistirmek istiyorum, evet diger tellerinin de degismesi lazim ama gitari su anlik sadece calmayi ogrenmek icin kullaniyorum iste sesi daha iyi cikar obur teller de kopar falan su an beni alakadar etmiyo kac saattir bakiyorum internete hicbirsey anlamadim artik hani napicam bilemiyorum o yuzden buraya sormak istedim hangi teli almaliyim?
kaç numara set kullanıyorsanız, kopan tel hangi telse onu internette aratıp ya da bir mağazaya gidip sorup alabilirsiniz. işin içinden çıkamadığınız noktayı anlayamadım.

Diger tellerini de degistirmek icin veya bilmedigim bir yere goturup ne oldugunu anlamadigimdan kac yuz tl kaziklanmak icin param yok olsa bir yere gotururum zaten oturdugun yerden laf soylemek kolay tabi
Yani uygun bir Daddario tel alıp komple set halinde neden değiştirmiyorsunuz madem öğrenme aşamasındasınız daha rahat şekilde öğrenirsiniz. Ayrıca gitar dükkanları genelde tek tel satma taraftarı olmazlar. Satan da tek tele gereksiz pahalı bir para ister set alın en güzeli Daddario telleri gayet uygun oluyor.

Öğrenmek için bile olsa gitardan çıkan sesleri doğru duymanız önemli. O yüzden diğer telleri de değiştirmeniz gerekli çünkü gitarı öğrenirken diğer seslerden de rahatsız edici sesler çıkabileceği için hepsini değiştirin ki öğrenirken çıkan kötü sesten şevkiniz kırılmasın. Hem de notaları doğru şekilde duyabilin. Eğer kendiniz değiştirecekseniz tavsiyem değiştirmeden önce gitar üzerindeki eski telleri dikkatlice sökerek önce eski tellerle alıştırma yapıp düzgünce takabilmeyi öğrendikten sonra yeni telleri takmanız. Bu sayede yeni telleriniz zarar görmez. Çünkü ilk defa gitar teli değiştirecekseniz bu sizi ilk denemede zorlayacaktır. Gitar teli seçimine gelicek olursak gitar teline ne kadar bütçe ayırdığınıza göre de değişebilecek durumdur. Ama yine en ucuz gitar teli alıp kötü bir ses almanız da pek faydalı olmayacaktır. Pitbull Stringss ve D'Addario gibi markalardan uygun fiyatlı teller alabilirsiniz ama daha kaliteli bir şey istiyorum derseniz Savarez 500 Ar öneririm. Normal tansiyon ve hard tansiyon(yüksek tansiyon) seçenekleriyle karşılaşacaksınız. Daha yumuşak bir çalım hissiyatı, ses ve kolay çalım için normal tansiyon tercih edebilirsiniz. Ama daha gür bir ses isterseniz hard tansiyon (yüksek tansiyon) tercih edebilirsiniz. Hard tansiyon telleri çalmak biraz daha zordur çünkü daha serttir ama daha gür ses çıkar.

Geri