Heavy metal çalmak ve solo atmak istiyorum hangi gitarı almalıyım ?

Merhaba, uzun zamandır elektro gitar çalıyorum. Gitarım Single coil olduğu için istediğim haz ve zevke ulaşamıyorum. O yüzden yeni gitara geçme kararı aldım. Çoğunlukla heavy metal çalacağım. Bide Hard Rock müzik çalacağım. Solo atmak istiyorum mesela.. Yani kısaca bana önerebileceğiniz hem riff çalınabilecek hem solo atabileceğim bir gitar önerebilirmisiniz? Not; Bütçem 27.000 belki 20.000 de olabilir. Baştan yardımınız için teşekkür ederim

Hocam hem riff hem solo atılabilecek bir gitar yok maalesef ikisinden birini seçeceksin artık ya sadece riff ya da solo(!)
20 bin liraya seçenekler zaten belli ama 27 bin de belki daha iyi gitarlar bulabilirsin bir 2. Ellere bak bakalım önerilecek bir şey kalmadı artık YETER.

Hocam hem riff hem solo atılabilecek bir gitar yok maalesef ikisinden birini seçeceksin artık ya sadece riff ya da solo(!)
20 bin liraya seçenekler zaten belli ama 27 bin de belki daha iyi gitarlar bulabilirsin bir 2. Ellere bak bakalım önerilecek bir şey kalmadı artık YETER.
Peki bana hem solo gitaro hemde riff çalabileceğiö bir gitar önerin. Yani ikisi farklı.

Merhaba, uzun zamandır elektro gitar çalıyorum. Gitarım Single coil olduğu için istediğim haz ve zevke ulaşamıyorum. O yüzden yeni gitara geçme kararı aldım. Çoğunlukla heavy metal çalacağım. Bide Hard Rock müzik çalacağım. Solo atmak istiyorum mesela.. Yani kısaca bana önerebileceğiniz hem riff çalınabilecek hem solo atabileceğim bir gitar önerebilirmisiniz? Not; Bütçem 27.000 belki 20.000 de olabilir. Baştan yardımınız için teşekkür ederim
Solo çalmak istiyorsan floyd rose olan gitarlara bakman önerim kh-202 o fiyat için çok iş görür. Ritim çalmak istiyorsan aktif manyetikli herhangi bir sabit köprülü olur ama önerim aktif manyetik alman

Şahsi fikrimi sorarsan, bence en iyisi ESP LTD EC-1000. Neden dersen, bu gitar hem riff atmak hem de solo çalmak için mükemmel. Üzerindeki aktif EMG manyetikler sayesinde harika metal tonları alabiliyorsun. Gövdesi mahogany, bu da süper bir sustain sağlıyor. Ayrıca, 24 jumbo fret var, bu da hızlı ve rahat çalmanı sağlıyor. Kaliteli ve dayanıklı, hem stüdyoda hem de sahnede güvenebilirsin. Kısacası, bu gitar ihtiyacını karşılar

Zaten olsa șașırırdım.

Hadi solo için gitar buldun diyelim. Ritim ișini de çözdün. Çünkü ikisi farklı. Arpej ișini nasıl yapacaksın? asıl olay orda.
Pek, yap tap yapmak isterse ne olacak?

ibanez-steve-vai-the-hydra-triple-neck-guitar-bass-electric-harp-info.webp

bu gitar hem riff atmak hem de solo çalmak için mükemmel.

Hocam emek edip cevap atmıșsınız ama. Konu uzadı birileri görüp ciddiye alacak. Kul hakkı sayılır mı bilmiyorum ama içim rahat etmedi. Solo atmak için ayrı, riff çalmak için ayrı gitar yok. Gitar'ın ton ayarlaması var. Her gitar ile her șey çalınır. Volume arttır, reverb, delay ekle, eq ayarlarından hafif tiz ver mid kıs al sana solo tonu. Reverb kapat, Delay kapat, eq ayarları ile oyna. Hafif solo gitarın sesinden kıs al sana ritim tonu.

Solo çalmak istiyorsan floyd rose olan gitarlara bakman önerim kh-202 o fiyat için çok iş görür. Ritim çalmak istiyorsan aktif manyetikli herhangi bir sabit köprülü olur ama önerim aktif manyetik alman
James Hetfield ilk 2 albümde SD İnvader kullandı yani pasif manyetik.Dimebag Bill Lawrence L500XL kullandı yani pasif manyetik.80'lerdeki neredeyse tüm gruplar Jb veya Super Distortion kullandı e bunlar da pasif.Slash'in gitarında Floyd Rose yok.Joe Perry'de de yok.Bunlar solo çalmıyor mu ? 27 Bine Kh202 almak isteyen olursa 25 bine Emg setli Fr1000 köprülü Hellraiser veya diğer seri Schecter modellere baksınlar.Hiç olmadı Ibanez Rg serisinin üst modellerini bulabilirler belki.Sırf sapında kurukafa var diye Ltd Mh50 gitarı Kh202 diye kakalıyorlar.

Şahsi fikrimi sorarsan, bence en iyisi ESP LTD EC-1000. Neden dersen, bu gitar hem riff atmak hem de solo çalmak için mükemmel. Üzerindeki aktif EMG manyetikler sayesinde harika metal tonları alabiliyorsun. Gövdesi mahogany, bu da süper bir sustain sağlıyor. Ayrıca, 24 jumbo fret var, bu da hızlı ve rahat çalmanı sağlıyor. Kaliteli ve dayanıklı, hem stüdyoda hem de sahnede güvenebilirsin. Kısacası, bu gitar ihtiyacını karşılar

Abi senin gazına gelip gittim aldım bi Eclipse, hakikaten dediğin gibi kayıyor alet. Zaten gövde kolun altında dümbelek gibi oturuyor, 24.75 skala sağolsun notalara tek parmaka çifter çifter basarak saniyede basılan toplam nota sayısını arttırarak daha bir shred master eyliyor kullananı. Adeta sihirli. Buraya da o sihirli anın görselini bırakıyorum.

Screenshot 2024-08-09 at 03.15.18.webp

Şaka bir yana, 2024'te "Gitar önerin" başlığı açılması çok saçma gelmeye başladı. Kafasında farklı logolar olup aynı uzakdoğu fabrikalarından çıkan, benzer fiyatlarda, çok çeşitli speclerde, birçok farklı gitara erişmek mümkün. Hatta bundan 5 - 10 yıl önce multiscale veya bariton gitarları görmek, uzaylı görmek gibi birşeyken şu an her markanın 300 dolara da 3000 dolara da fanfret modelleri çıkar oldu. Sıralama basit

-Ne dinliyorsun, çalmak istiyorsun karar ver. Onu icra eden adamlar aşağı yukarı hangi şekil şemalde gitarlar kullanıyor, kafana resmini, detaylarını koy.
-Gir Zuhal'e Doreye, karar verdiğin bütçeye göre ürünleri filtrele. 2. el alacaksan bütçenin 2 katına kadar yükselt hatta filtreni.
-Kafana notladığın gitar şekline uyanları kenara ayır farklarına bak. Manyetik türü, dizilimi, sap skalası, ağacı, birleşim şekili.
-Bunları da git bir zahmet dene, hatta yaşadığın şehirde müzik mağazası yoksa gir sahibindene, şehrinde elbet beğendiğine benzer özelliklerde gitarları satan insanlar vardır. İletişime geç, derdini anlat. Van'da Custom Shop ESP çıkıyorsa bu ülkede, her yerden herşey çıkar. Elbet yardımcı olmak isteyenlere de denk gelirsin.
-İçine sineni al geç.

Foruma gelip çok spesifik arayışlarla danışmadıkça her kafadan bir ses çıkar. Bak yukarıda Vuslat Bey'in süper dediği gitar benim elimde düdük makarnası gibi kalıyor. 5. perdeden sonrasını çalamıyorum. Hoş, normalde de 5. perdeden sonrasını çalamıyorum da, skala genişledikçe en azından o kısımla etkileşime girebileceğimi biliyorum. Ama aynı gitar birçokları için ikonik pozisyonda, dünyanın en süper gitarılarından biri.

Bu ara benim içim şişti forumdaki genç kuşağın sorularından. Burası biraz daha "Aynı manyetiklere sahipken low-tuningde poplar ve alder ağaca sahip birçok gitar kıyası dinledim ancak 1. elden tecrübe paylaşabilecek var mı?" gibisinden soruların gerçek yanıtlar bulabildiği, aksi halde herkesin kendi iç dünyasını paylaştığı amaçsız mesajların paylaşıldığı bir yer oluyor. İzleyin, okuyun ağalar. Lütfen.

Edit* Mesela mesajımı şimdi okuyorum tekrar, çok açık yazdığımı düşünüyordum ancak içimde "Benzer gitarı deneyip, içime sinse de başka gitarı nasıl güvenip alayım" gibi soruların zihinlerde oluşabileceğine dair bir şüphe oluştu. Ama tepeye de yazmışız "Hepsi zaten aynı fabrikalardan çıkıyor." diye. Son zamanlarda 2015 öncesi başlıklara çok daldığımı farkettim. Sorular ne kadar net, cevaplar ne kadar harekete geçirici. Bu ara herkese, her başlıkta "Dünya bir zamanlar bir gaz ve toz bulutuydu" diye girme ihtiyacı duyuluyor gibi geliyor. Bilemiyorum, belki benim içim şişti bu ara. HOFF. Sevgiler, kolaylıklar dilerim forum.

Son düzenleme:
Valla ben de şiştim ama woke tayfa kızıyor ters cevap yazarsak.
Bu arada Eclipse ve EC-1000 Deluxe… çalmadığım, sahip olmadığım versiyonu kalmadı, tek laf ettirmem. Gitar gibi gitardır. Ha eller çok büyükse, cüsse Hodor gibiyse ve rahat değilse tabi ergonomi başka mevzu. Ben ortalama boy, küçük el sayılırım.

Geri