Hesaplı yeni Sire modelleri

Dün Tünel'e uğradığımda Senkop Müzik'teki Sire S3 modellerini denedim.
11bin TL'ye gerçekten düzgün bir model. Hesaplı bir Strat kasa arayanlara öneririm. Çalımı rahat, ancak tipik bir etli Strat klavyesi var. Beklediğimden çok daha iyi bir gitar çıktı. Ben daha farklı bir klavye profili istediğim için almadım. Şu gitar:

Aynı fiyat aralığında Tele kasalar da var bu arada.

e dediiim

e dediiim

Bu modeller yeni yalnız. Yeni derken de, sadece Senkop'a yeni gelmemiş, sitesinde de "yeni" diye geçiyor. Ben S7'leri denediğimde çok da etkilenmemiştim.
3 ayrı segment Strat kasa yapmışlar. Bunlar en alt segment. Bir üst segmentte roasted maple sap filan var, en üst segment ise (S7) gövdede maple kaplama olanlar. 11bin'e böyle Strat kasa yok bence sıfır ürünlerde. HSS olması da ekstra cazip.

fakirler alsın... ben S7 alacam 🙂 ... şaka bir yana ciddi cevher marka gibi, alır mıyım bilmem sonuçta kasa/model/sap vs bir sürü etmen var ama radarımda tuttuğum bir marka
Harley Benton benzeri bir kafa ile üretiliyor diye tahmin ediyorum bu Endonezyalar. Cort veya benzeri bir fabrikadan çıkıyor olmaları yüksek ihtimal. Kalite kontrol düzeyi öyle bir Schecter filan değil tabii, ama bu fiyata alınacak başka gitarları da döverler. Dün Ibanez AZES de denedim (GIO'nun bir üstü segment gibi..). Kötüydü gerçekten. AZES'e 8-9 bin vereceğime Sire'ın bu modelini kesinlikle tercih ederim.

Elektro modellerini hiç denemedim. Bir kere P5 model bas gitarını deneme şansım olmuştu. Fiyatına göre o kadar kaliteliydi ki baya etkilenmiştim. O an kredi kartımda limit olsaydı alacaktım🙂 Öyle ki, gitar benim olsaydı ve modifiye ile üst segment haline getirmek istesem değiştirmem gereken tek kısmı muhtemelen akor burguları olurdu.

Harley Benton benzeri bir kafa ile üretiliyor diye tahmin ediyorum bu Endonezyalar. Cort veya benzeri bir fabrikadan çıkıyor olmaları yüksek ihtimal. Kalite kontrol düzeyi öyle bir Schecter filan değil tabii, ama bu fiyata alınacak başka gitarları da döverler. Dün Ibanez AZES de denedim (GIO'nun bir üstü segment gibi..). Kötüydü gerçekten. AZES'e 8-9 bin vereceğime Sire'ın bu modelini kesinlikle tercih ederim.
abiler T7FM modelini benim de acayip alasım var deneyen çalan kimse yok mu ?
Harika bir gitar. Yaklaşık 25 yıldır gitar çalıyorum. Eskişehir'de 10 yıldır nerdeyse her hafta düzenli sahne yapan bir grubum var. Son 10 yıldır Fender Player serisi Strat ile çalıyorum. Genel olarak Strat gitarların fanıyım diyebilirim. Çaldığımız tarzlar için en iyi gitarın bu olduğunu düşünüyordum geçen seneye kadar 🙂 Geçtiğimiz sene bir Tele almaya karar verdim. İnternette youtube ve forumların içine daldım. Malesef bu tarz kıyaslamalarla ve incelemelerle ilgili Türkçe çok az kaynak var. Birçok kaynaktan Sire gitarlar ile ilgili inanılmaz video ve yorumlara denk geldim. Daha öncesinde de yine aynı markanın Marcus Miller serisi bass gitarını almıştım. Aslında bass gitar bana en iyi referans oldu çok enstrumanın işçilik, malzeme ve ses kalitesi üst düzeyde. Kısa bir araştırmayla Marcus Miller'ın bu markayla çalışmaya başladığını ve bir bass gitardan ne bekliyorsa herşeyin olması için tasarladığını ve bunu olabilecek en ekonomik yolla ve kaliteden ödün vermeden yapmaya çalıştığını öğrendim. Basscı arkadaşlarıma gösterdiğimde inanamadılar çünkü baya Amerikan Fender Jazz bass muadili bir enstrumandı. Böyle bir şeyi bu kadar uygun bir fiyata aldığım için tabi ki çok mutlu oldum. Bütün bu deneyimlerim Sire T7 modelini de edinmeye götürdü beni. Elektro gitralar Larry Carlton isimli gitaristin imzasını taşıyor. Sonrasında sipariş ettim ve elime ulaşınca hiç yanılmadığımı gördüm. Tam olarak beklediğim şey hatta daha iyisi geldi. Öncelikle Alder bir gövdeye sahip olması gitara pasparlak bir ton veriyor. İstediğim o ısırgan tele sesini %100 aldım. Ağır ve yoğun bir gövdesi var. Bu da rezonansı çok güzel çoğaltıyor. Gitarın sap işçiliği mükemmel düzeyde ve çalımı çok rahat. Sap işçiliğinde "Edgelles" dedikleri bir teknik uyguluyorlar. Bu teknik çok pahalı gitarlarda uygulanan bişey ama Sire bunu standart hale getirmiş. Sapın yuvarlatılmış kenarları ve fretleri elinizin yağ gibi kaymasını sağlıyor. Sapı fırınlanmış maple ağaç, ilk defa gördüğüm bişey ve harika bir özellik. Baya baya ipeksi bir dokunuş getiriyor sap hareketlerine. Kilitli burgu sistemi inanılmaz kaliteli. Bunu da ilk defa kullandım ve çok faydalı bişey olduğunu gördüm. Akortu inanılmaz stabil, çok zor bozuluyor bu sayede. Ayrıca üst eşiği plastik yada poliüretan bir malzeme değil %100 kemik. Yine pahalı gitarlarda olan bir özellik. Bu da size yine akort stabilizasyonu ve daha iyi rezonans sağlayan bir faktör. Manyetikleri Sire ın kendi manyetikleri ve çok güçlüler. Gitarı alırken Fender manyetiklerle değiştiririm gibi bir düşüncem vardı ama sesini duyduktan sonra gerek kalmadı. İlk defa sahneye çıkıp bu gitarla çalınca grup arkadaşlarım senin sesine noldu, inanılmaz canlı gelmeye başladı dediler. Sahne aldıkça bir sürü müzisyen arkadaşım gitarı özellikle incelemek istedi, herkes çok beğendi sesini. Harmoniyi çok güzel ve net veren bir gitar. Grup müziğinde gitar asla yok olmuyor tam tersine her durumda kendini belli ediyor. Ufak hareketlerinizi bile rahatlıkla duyurabiliyorsunuz. Kısacası ben çok beğendim. Sınıfının çok üzerinde bir enstruman. Fiyatının 2-3 katlı fiyatlı gitarlarla kıyaslayabilirsiniz çok rahat. Tam bir değer ürünü diyebilirim. Girip internet sitelerini incelemenizi tavsiye ederim. Bildiğiniz profesyonel bir marka olarak giriş yaptılar piyasaya. Ayrıca youtube da kıyaslama videolarını mutlaka inceleyin. Benim söylediklerimden çok daha fazlasını bulabilirsiniz. İmkanınız varsa mutlaka bu gitarları deneyin derim.

Geri