İki Gitardan Hangisini Almalıyım?

Merhabalar, sizce genel toplam olarak bu iki gitardan hangisini almalıyım? ( Klavye tuşe ağaçlarının farkını hesaba katmayarak soruyorum.) Şimdiden teşekkürler.

Bu gitarların bire bir aynı modellerini kullanmadım ancak yakın modellerini kullandım. Halihazırda SX'in alder serisi telecasterini kullanıyorum. Ağaç olarak oldukça başarılı buldum. Elimdeki Fender Classic Player 50's strat ile kıyasladığımda SX telenin manyetiklerini biraz başarısız bulmuştum, bu nedenle Fender Amerika Tele manyetik modifiyesi yaptım, şu anda büyük bir keyifle çalıyorum. Kısacası SX gitarlarına biraz iyileştirme yapıldığında sonucun oldukça başarılı olduğunu tecrübe ettim. Yalnız SX gitarları hakkında aynı marka model iki farklı gitarın performanslarının farklı olabileceğini ifade eden yazılar okumuştum. Bu nedenle eğer SX tercih edilecekse deneyerek almakta fayda olduğunu belirtmeliyim.

Squier'in ise Affinity'nin bir üst modeli olduğunu düşündüğüm Standart serisini kullandım. Hiçbir modifiye yapılmaksızın o gitarın fabrikasyon halini çok beğenmiştim. O gitarı elimde Fender strat olduğu için sattım ama sattığıma çok pişmanım çünkü gerçekten keyifli bir gitardı. Stok manyetiklerini bile oldukça başarılı bulmuştum. Affinity'nin de benzer bir performans sağlayacağını düşünüyorum. Bullet serisi ile ilgili falan fazla kötü yorumlar okudum ama affinity ile ilgili pek olumsuz bir şey duymadım.

Özetle doğru kullanım sonucunda her iki seçenekteki gitar ile de mutlu olunabileceğini düşünüyorum ancak şahsi fikrim Squier'i biraz daha stabil buldum ve ben iki gitardan birini alacak olsaydım Squier'i tercih ederdim. Ancak bu benim şahsi fikrimdir, yine en doğrusu eğer mümkün ise her iki gitarı birden elinize alıp kıyaslama yaparak karar vermenizdir.

Sx ash serisi gayet güzel aslında, modlayan arkadaşlar da var. Yalnız belirtmekte fayda var, sx gitarlar bir çok çin markası gibi fabrikadan çıktığı haliyle optimum performans vermiyor. Bende sx sst62 var.

Üst eşik çok kötü, köprü vasat, fretler tesviye istiyor. Ayrıca elektroniklere de bir el atmak gerekiyor. Bu haliyle sustain, akor ve çalım sorunları yaratabiliyor. Örneğin ilk aldığımda entonasyon ayarlarında çok zorlamıştı. Bana kalırsa sx gitarlarda bu modlar şart.

Bütün bu düzeltmeleri yapınca ele avuca gelen bir gitar oluyor, manyetik değişimi ise bütçeye bağlı.

Sorun şu ki bu tip toparlamalar biraz pahalı artık eskiye nazaran. Örneğin modern tremolo köprü 1000 küsür lira sadece. Eşik, tesviye, elektronikler ve işçilik eklendiği zaman hatırı sayılır bir rakam ortaya çıkıyor.

Bu haliyle muhteşem bir gitarınız olmuyor ama daha dengeli bir hale gelmiş oluyorlar. Ama kısa vadede satmak isterseniz yaptığınız bu modların maliyetini de çıkaramıyorsunuz.

Manyetikleri fena değil ama illa değiştirmek istediğiniz de bu maliyet ciddi artıyor ve gitarla kardeş oluyorsunuz.

Ben uzun süre kullanacağım için manyetik hariç diğer modları yaptırdım ve beni memnun eden ortalama bir stratım olmuş oldu. Uçup kaçmıyor tabi ki ama gayet yeterli bu fiyat bandında.

Squier affinity kalite konusunda bir tık ileride olabilir. Marka değeri de daha iyi. Ama sahip olmadığım için birşey diyemem. Sanki yine sx alırdım gibi. Fırsatınız varsa ikisini de deneyerek alın mutlaka. Aradaki fiyat farkına göre karar verirsiniz.

Geri