Köprü alçalmıyor

Yaylar paralel ise dış taraftaki yayların boyunu çapraz koyarak uzatın meselea yayalar şöyle ise “ I I I “ şu şekilde yapmayı deneyin “ / I \ “
Tabi eğer denemediyseniz, bilmem kafanızda canlandırabildim mi
arkadaşın dediği gibi gibi çapraz şekilde deneyin olmazsa ek yay gerekebilir
Yaylar zaten ilk başta çarpraz şekildeydi, köprü hâlâ yüksek olduğu için bir de yayları paralel ayarlayıp denedim ama sonuç aynı oldu. Sanırım yaylar yumuşak olduğu için köprü alçalmıyor çünkü pivot vidaları sonuna kadar sıkmama rağmen köprü bana mısın demiyor. Teşekkürler yardımlarınız için.

Sorun nedir, adam ne anlatmış diye okumadan akıl verenlerin hastasıyız dedeee.

Yaylar yumuşak olabilir. Şu yaylar serttir ve fiyat/performans ürünüdür.

Teşekkür ederim en yakın zamanda alacağım yayları. Bir de yayları değiştirmeden önce mevcut yayları çıkarırken teller dursa sıkıntı olur mu? Yani ben yayları çıkardığım anda köprü yerinden fırlayıp camdan dışarı çıkmaz değil mi

Teşekkür ederim en yakın zamanda alacağım yayları. Bir de yayları değiştirmeden önce mevcut yayları çıkarırken teller dursa sıkıntı olur mu? Yani ben yayları çıkardığım anda köprü yerinden fırlayıp camdan dışarı çıkmaz değil mi
Gitarın arka kısmından, köprünün alt bloğu ile gövde arasında bir tahta parçası, silgi, bantla sarılmış 9V pil vs gibi bir nesne sıkıştırarak köprüyü sabitlersen daha sağlıklı olur.

Pencereye kadar uçmayabilir ama hafiften havalanıp gövdenin üstüne düşmesi pencereden uçmasına göre daha kötü olur sanırım. Telleri komple çıkarmana gerek yok. Gevşetmen yeterli.

Floyd rose fırlar ama standart tremololar, 2 pivot da olsa biraz zor. Belki ekte yüklediğim redimdeki köprülerden varsa onların da vidadan kurtulup fırlama riski olabilir. Ama Fender player stratların köprüleri biraz zor. Yalnız yaylardan bir anda kurtulması köprüye zarar verebilir.

Dosyalar

• gotoh-gotoh-vs100nhcx-mat-chrome-elektro-gitar-tremolo-set-elektro-gitar-kopru-10780-87-K.webp
    gotoh-gotoh-vs100nhcx-mat-chrome-elektro-gitar-tremolo-set-elektro-gitar-kopru-10780-87-K.webp
    13.5 KB · Gösterim: 101
Usta pivot vidaların ikisini de sonuna kadar sıkmama rağmen köprü hala yukardaydı, arkadaşların da dediği gibi gitarımın tremolo yayları yumuşak. O yüzden yeni yay seti alacağım.

Ustalar bugün enteresan bir şekilde köprü tam da olması gerektiği gibi paralel konuma gelmiş. Nasıl oldu, ne etki etti ben de bilmiyorum ama sorun çözüldüyse nasıl olduğunun pek de bir önemi yok 😃

Büyük ihtimal dediğiniz gibi hava koşullarından oldu bu mevzu. Çünkü ben gitar antrenmanlarını daha sıcak olduğu için salonda çalıp getirip geri odama koyardım, odam diğer odalardan daha soğuk olduğu için tellerin daha da gerilmesine, bunun da köprünün havaya kalkmasına sebep olduğunu sanıyorum. Son birkaç gündür salonda bırakmıştım gitarımı, köprü de kendi kendine düzeldi heralde. Bundan sonra dikkat edeceğim.

Geri