Kuş parmağı sıkıntısı

Arkadaşlar gitar çalarken kuş parmağımı etkili kullanamıyorum ne zaman kullanmaya çalışsam eklem kendini tık diye ileri atıyor öyle bir şey yerinden çıkar girer ya aynen o oluyor parmağım aşırı hızlı öne gidiyor yanlış notalara basmama sebep oluyor nasıl çözebilirim var mıdır bunun önüne geçmemi sağlayacak bir egzersiz

Ortopedik bir sorun başlığı zannettim ... 100 yıllık serçe parmağı değil mi o yav?

Egzersiz ile çözülür, fazla kasmaktan konsantre olmaktan geliyor. Diğer parmaklarla birlikte bolca egzersiz yap ama spora dönüştürme yani performans hedefin olmasın, gerekirse yavaş yavaş ama 4 parmak da rahat hareket edecek düzeyde yap.
Sadece mekanik değil melodik egzersiz yap ki sıkılma. Yani 1-2-3-4 diye dolaşıp durma, en basitinden Zakk Wylde tarzı stretch pentatonic egzersizler işe yarar. Örnek ince E telinde 4 parmağını 17-12-15-12 filan gibi ve aynı pattern'ı alt iki tele yayarak vs vs karışık kombinasyonlar faydalı olur.

Arkadaşlar gitar çalarken kuş parmağımı etkili kullanamıyorum ne zaman kullanmaya çalışsam eklem kendini tık diye ileri atıyor öyle bir şey yerinden çıkar girer ya aynen o oluyor parmağım aşırı hızlı öne gidiyor yanlış notalara basmama sebep oluyor nasıl çözebilirim var mıdır bunun önüne geçmemi sağlayacak bir egzersiz
Parmakları savurma huyu, biraz da güçsüzlüğü kompanse etmek için yapılan bir şey. Parmağı çok geriye atmayın. Parmak kuvvetlendikçe parmağı "savurma" ihtiyacınız azalacaktır. Aynı sıkıntı bende de var serçe parmakta, ama beni hiç etkilemedi. Onu boşverin derim.
ÖMÜR BOYU serçe parmağını kullan(a)mamış gitaristler var. Bazı insanlar için bu daha zor olabiliyor. Kolay bir şeyden bahsetmiyoruz yani. Öyle bir seferde, bir günde veya bir haftada olacak bir şey değil. Bir kere bunu çok iyi anlamak lazım. Zamanla kazanılacak bir beceri.
Klavyede yüzük parmağınızı sabit tutarak, serçe parmağınızı telde çalıştırın. Yüzük parmağını telden KALDIRMADAN, serçe parmağınızı yükseltip indirin. 1 cm civarı bir yükseklik yeterli, daha fazlasına ihtiyacınız yok aslında.

Aynı sıkıntı bende de vardı, aslında vardı demeyeyim arada hala var.
Ders aldığım hoca bir egzersiz çalışma vermişti onu bulursam sana buradan yazarım adını sanını. çünkü bir süre sonra beni sıktı baydı. olursa olur olmazsa olmaz lan dedim akışına bıraktım. Nasıl rahat ettim ise öyle çalmaya gayret sarf ediyorum 🙂 doğrusu bu mu bende bilmiyorum ama.

Şahsi fikrime göre serce parmağı en çok güçlendiren teknikler hammer on ve pull off yani legatolar. Çeşitli legato egzersizleri ile serçe parmağı daha rahat kullanabilir hale getirebilirsin. Troy stetina - speed mechanics for lead guitar adlı metodundaki legato egzersizleri ile çalışabilirsin internette pdf mevcut.

Şahsi fikrime göre serce parmağı en çok güçlendiren teknikler hammer on ve pull off yani legatolar. Çeşitli legato egzersizleri ile serçe parmağı daha rahat kullanabilir hale getirebilirsin. Troy stetina - speed mechanics for lead guitar adlı metodundaki legato egzersizleri ile çalışabilirsin internette pdf mevcut.
Teşekkürler cevap için deneyeceğim

Geri