Les Paul Kalın Mi teli

Merhabalar les paul gitarımda mi ve la tellerinde power chord basarken akortlu olduğu halde sesin doğru gelmediğini fark ettim. Tel yüksekliğiyle ilgili olduğunu düşünüyorum. Ama tune o matic köprüde ne yaparsam tel yüksekliği nasıl değişir bilmiyorum. Mesela sıkarsam yükselir mi alçalır mı gibi.

Doğrudan tel yüksekliğiyle alakalı değil ama sap ayarının ve tel yüksekliğinin de en verimli noktada olması bu konuda fayda sağlar. Sizin sorununuz entonasyon. Boş tel ve 12. perdeye bastığınızda aynı nota gelmesi lazım. Sizde farklıysa ve bu fark 1 yarım aralığın(1 perde arayla bulunan 2 nota arasındaki fark=A ve A# gibi) 1/4'ünden fazlaysa entonasyonunuz bozuk demektir, özellikle ileri perdelerde akor basarken ve solo atarken can sıkar.
Ya bilen birine yaptırın, ya da birkaç saat harcayarak kendiniz yapmaya çalışın(youtube).

Elinize bir tornavida alıp sıkıp gevşetip farkı görmek çok zor olduğu için foruma sormuşsunuz, gitar bir öcü çünkü. Yanlış bir harekette canavara dönüşebilir, siz de haklısınız. Onun dışında bahsettiğiniz sorunun tel yüksekliği ile alakası yok. 🙂
Gitarın sapına vs. zarar vermeyeyim diye sormuştum yine de yanıtınız için teşekkür ederim. Hala çözemedim sorunumu yarın luthiere götüreceğim.

Geri