Limon yağı kullanımı, tellerin normalden daha hızlı oksitlenmesi!

Arkadaşlar selam. Bunu daha önce mutlaka gözlemleyen olmuştur. internette biraz araştırdım ancak doğrular bir içerik göremedim. Bahsetmek istediğim mesele rosewood klavyeli gitarlarıma üzerinde tel takılıyken bakım için limon yağı uyguladığımda tellerdeki oksitlenme hızının artışı(özellikle ilk 3 tel) Teller limon yağıyla temas ettikten sonra kullanım süresi oldukça azalıyor. Gitar teli değiştirmek herkesin hoşnut olduğu bir mesele değil biliyorum, hele ki zamansız geliyorsa sinir bozucu bile olabiliyor. Oksitli tellerin fretlere verdiği extra zarar malum... 1.5 yıldır kullanıyorum. limon yağının gitarın klavyesine herhangi bir zararını görmedim. Buradaki savım sadece teller üzerindeki etkisi içindir.

Bunu epeyce zamandır kullandığım iki gitarımda da dikkatlice takip ettim. İlk gözlemlediğim tellerin markası ernie ball setiydi, geçmişte sürekli elixir marka tercih ettiğim için oksitlenme gerekçesinin markanın kalitesizliğine verdim kendimce. “kaplamalıdır, daha uzun ömürlüdür böyle oyunlara gelmez” mantığıyla tekrar elixir ile değiştirdim. Telleri değiştirirken gitarın tüm bakımını yaptığım için ilk 15-20 gün hiçbir şey sürmedim. Öte yandan limon yağının etkisini görmek için de sabırsızlanıyordum tabi.
Her neyse, olabildiğince temas ettirmeden uyguladım ancak bir yandan da klavyeye yaydıktan sonra tellere eser miktarda temas etti(biraz da kendim ne olacağını görmek istedim) Yağı sürdükten sonraki birkaç gün klavye formula pisti gibi zaten. Ancak 3. Gün klavyede teller çamurlaşmaya başladı. Özellikle ilk 3 telde bend yaparken hissediliyor. Tellerdeki oksitleri sık sık bez ile alıyorum.

Benzer bir deneyim yaşayan oldu mu merak ediyorum açıkçası. Eğer dikkat etmediyseniz ve teller takılıyken limon yağı kullanıyorsanız, yağın tellere temasından kaçınmanızı öneririm. Rosewood ile birlikte Maple klavyeli bir gitara sahipseniz de aradaki farklı gözlemleyebilirsiniz.

Geçmişte Jackson dk2m model gitarımda kullandığım tel ömrünün yarı yarıya azaldığını fark edince yazmak istedim. Maple klavyede temizlik için çok sık olmamakla beraber bebek yağı harici herhangi bir şey kullanmıyordum.

Kullandığım limon yağı markası Dunlop 65 Ultimate.

Son düzenleme:
Klavye bakımı için teller sökülür, bakım ve temizlik yapılır sonra yeni tel takılır.... mutlu mesut hayata devam edilir.....😳

Doğru kesinlikle öyle ama yeni tel taktıktan sonra klavyeye tekrar bakım yapmıyor musunuz?

Ya da şöyle sormuş olayım: Klavye yeni tel takıldıktan sonraki süreçte tekrar limon yağına, ya da bakıma ihtiyaç duymaz mı? Yani gitar bakımı teller sökülünce yapılır, üzerinde tel varken herhangi bir şey sürülmez mi diyoruz hocam?

Tellerde kararmadan ziyade teller kayganlığını yitiriyor ya; bitmiştir o zaman. Deyim yerindeyse parmağını kömüre sürüyorsun. Ama limon yağını klavye boşken sürmek daha uygun olur. Klavyeyi fazla ıslak tutmadan hemen silmek daha doğru olur, izlediğim videolardan gördüğüm kadarıyla

Klavyeye dakika başı bir şey sürmeye ne gerek var anlamadım..... her tel değişiminde temiz ve çok az nemli bir bezle silerim, eğer gerek varsa ilgili bir temizlik solüsyonu vb kullanırım, ara sıra ama gerçekten ara sıra limon yağı vb yaparım. Tel takılıyken klavyeye ne bakımı gerekecek ki,,,,?

Telleri maksimum 30 günde bir değiştir yeni telleri takmadan önce bakımını yap ağacın emmesini bekle 20 dakika falan ondan sonra tak telleri. Bazen 5 ay tel değiştirmiyorum haliyle klavyeye de bakım yapamıyorum bir sıkıntı çıkmıyor.

günde 6-7 saat gitar çalmıyorsanız telleri 30 günde bir değiştirmek çok külfetli değil mi ya? LAG Tramontane serisinin en üst seviye sınırlı üretim bi elektro akustik gitarım var, elektrolardan harici olarak. bu gitarın üzerindeki teller, 6 yıl önce gitarı alırken üzerinde bulunan teller. hâlâ oksitlenmedi. çok sık çalmıyorum ama olsun, 6 yıl az bi zaman değil. bu kadar sık bakım yapmak ve tel değiştirmek obsesiflik sanki.

günde 6-7 saat gitar çalmıyorsanız telleri 30 günde bir değiştirmek çok külfetli değil mi ya? LAG Tramontane serisinin en üst seviye sınırlı üretim bi elektro akustik gitarım var, elektrolardan harici olarak. bu gitarın üzerindeki teller, 6 yıl önce gitarı alırken üzerinde bulunan teller. hâlâ oksitlenmedi. çok sık çalmıyorum ama olsun, 6 yıl az bi zaman değil. bu kadar sık bakım yapmak ve tel değiştirmek obsesiflik sanki.

Telleri 24 saatte değişin diyorlar 30 gün ideal diye düşünüyorum ayrıca tek sorun oksitlenme değil. Oksitlenmese bile zamanla teller ezilecek ve özelliğini kaybedecektir.

Ben de normalde tel değiştirirken limon yağını sürüyorum. Sahne durumu yoksa normalde 6 aydan önce değisim yapmıyorum. Limon yağı iyice klavye emdikten sonra telleri takıyorum, bir sorun olmuyor.
Bazen de teller çok eskiyor kayganlığını yitiriyor, o teli biraz daha kullanmak için telleri sökmeden surerim. O şekilde yine kayganlaştırıyor ve bir sure sonra iyice karartıyor. Sonrasında kesin değişim gerektiriyor. Yoksa fretlerde zamanla erime yapıyor.

yanlış anlaşılma olmasın, klavyeye her gün bakım yapmaktan bahsetmiyorum aslında. Asıl değinmek istediğim ‘limon yağı ile tel temas ederse kullanım süresinin azalacağıdır’

Yani benim gibi üzerinde tel takılıyken limon yağı uygulayan varsa, uyguladıktan sonraki süreçte gözlemleyecekleri hızlıca oksitlenmenin sebebini başka bir yerde aramasınlar. YouTube’da bu uyarıyı yapmadan teşvik eden içerik üreticilerde var.
Ben gitar ile günde ortalama 2-3 saat vakit geçiriyorum. Böyle bir kullanımda klavyenin temizlik ihtiyacı 20-25 gün sonra dile geliyor zaten.

Ben de tel değişimi sırasında klavye bakımını yapıyorum, sonraki 20 gün herhangi solüsyon kullanmam. Yine kullanıma bağlı olarak taktığım takım ömrünü yitirmeye varmadan limon yağı uygularım. Bu da telin geriye kalan ömrünü %50 azaltıyor. Asıl değinmek istediğim nokta budur...

Limon yağı öncelikli olarak fretlerde, ikincil olarak tuşe ağacında kullanılır. Ayrıca akla her estiğinde kullanılması zaman içinde olumsuz sonuçlar yaratabilir. Fretler için ayda bir, tuşe için üç dört ayda bir sürmeniz yeterlidir. Teller üzerindeyken limon yağını tellere değdirmeden sürmeye çalışmak cambazlık olur. Tel değişimi yaparken gerekli bakımları yapmak en mantıklısı.

hocam ironi mi yapıyorsunuz anlamadım? telleri 24 saatte bir değiştirmekten mi bahsediyorsunuz yoksa ben mi bir şeyler kaçırıyorum?

Bazı markalar kullanım süresini 24 saat olarak belirtiyor evet. Yani teli taktıktan sonraki 24 saat boyunca aralıksız çalarsanız tel ömrünü yitirmiş oluyor. Günde 3 saat olsa, 1 hafta sonunda değiştirin demek istemişler. Bana sorarsanız ev ya da küçük sahne kullanıcıları için çok fazla geçerli bir önerme değil. Benim gibi akort yapmaya bile üşenenler için hiç değil.

Bazı limon yağı diye satılan ürünler limon esanslı kimyasal da olabiliyor, bu da tellere daha da olumsuz etki yapabilir Önerilen (ki yukarıda da belirtilmiş), 3 ayda bir her bir perdeye bir damla limon yağı sürüp kurumasını bekledikten sonra tellerin takılması olacaktır.

Bazı markalar kullanım süresini 24 saat olarak belirtiyor evet. Yani teli taktıktan sonraki 24 saat boyunca aralıksız çalarsanız tel ömrünü yitirmiş oluyor. Günde 3 saat olsa, 1 hafta sonunda değiştirin demek istemişler. Bana sorarsanız ev ya da küçük sahne kullanıcıları için çok fazla geçerli bir önerme değil. Benim gibi akort yapmaya bile üşenenler için hiç değil.

aşırı abartı bir söylem bence. muhtemelen gitaristleri tüketime teşvik etmek için söylenmiş bir pazarlama stratejisi

24 çalım saati çok fazla değil. Canlı performans üzerinden bile hesap etsek kabaca ısınma vs dahil 7-8 program eder. Ev gitaristi için günde 1 saatten neredeyse 1 ay eder. Tel değişmek için normal.

Limon yağı öncelikli olarak fretlerde, ikincil olarak tuşe ağacında kullanılır. Ayrıca akla her estiğinde kullanılması zaman içinde olumsuz sonuçlar yaratabilir. Fretler için ayda bir, tuşe için üç dört ayda bir sürmeniz yeterlidir. Teller üzerindeyken limon yağını tellere değdirmeden sürmeye çalışmak cambazlık olur. Tel değişimi yaparken gerekli bakımları yapmak en mantıklısı.
Limon yaginin oncelikli olarak fretlerde (perde demirlerinde) kullanildigini ilk kez duyuyorum. Oncelikli olarak rosewood, abonoz gibi uzerinde cila olmayan tuse agaclarinin bakiminda kullaniliyor diye biliyordum. Bu konu hakkinda ek bilginiz varsa paylasirsaniz sevinirim.

Limon yaginin oncelikli olarak fretlerde (perde demirlerinde) kullanildigini ilk kez duyuyorum. Oncelikli olarak rosewood, abonoz gibi uzerinde cila olmayan tuse agaclarinin bakiminda kullaniliyor diye biliyordum. Bu konu hakkinda ek bilginiz varsa paylasirsaniz sevinirim.
Bildiğim kadarıyla limon yağı tuşe ağacında kullanıldığında temizlik yapmaktan ziyade ağaç üzerinde ince bir katman bırakarak koruyuculuk sağlıyor. Ama fretlerde kullanıldığında pas veya kirleri eritip atıyor. Ben bu yüzden tuşe için ayda bir "temizleyici" ürün kullanıyorum. Birkaç ayda bir de limon yağı kullanıyorum. Limon yağını tuşede kullanacağım zaman öncesinde temizleyici ürünle tuşede kirlenme varsa alıyorum. Ağaç iyice kuruduktan sonra üzerine limon yağı ilave ediyorum. Onun da kuruması bittikten sonra telleri takıyorum.

Geri