Melodiye akor yazma

Arkadaşlar merhaba. Mesela la minör üzerinden bir şarkı var. Bu şarkının arkasında çalan gitar veya başka bir enstrüman sürekli farklı akorlar çalıyor yani sadece la minör akoru çalmıyor. Bu neye göre değişiyor? Ben bir melodi yazdığımda ve arkasına gitar çalmak istediğimde arkasında nasıl bir akor yürüyüşü yapmam lazım? La minör içindeki akorları kulağıma iyi geldiği şekilde mi çalmalıyım yoksa bunun da bir kuralı var mı? Bunu anlatabilir misiniz veya Bunu anlatan bir video var mı?

Arkadaşlar merhaba. Mesela la minör üzerinden bir şarkı var. Bu şarkının arkasında çalan gitar veya başka bir enstrüman sürekli farklı akorlar çalıyor yani sadece la minör akoru çalmıyor. Bu neye göre değişiyor? Ben bir melodi yazdığımda ve arkasına gitar çalmak istediğimde arkasında nasıl bir akor yürüyüşü yapmam lazım? La minör içindeki akorları kulağıma iyi geldiği şekilde mi çalmalıyım yoksa bunun da bir kuralı var mı? Bunu anlatabilir misiniz veya Bunu anlatan bir video var mı?
Bu son derece detaylı bir konu. Tek bir kuralı filan da yok. Şöyle düşünün: Sözcükleri öğreniyorsunuz, sonra bunlarla cümle kuruyorsunuz, daha sonra bunları anlamlı bir şekilde birleştirerek paragraf, öykü, kompozisyon, roman vs yazıyorsunuz. Hem öğrenilmesi gereken kurallar var; hem de yaratıcılık ve pratik lazım. Pek çok amatör gitarist ömrü boyunca sadece şarkı akorlarını çalar, kendisi tek bir şarkı bile yazmayabilir. Bu ayrı bir beceridir çünkü.
La minör tonu, 7 ayrı notayı içerir. La minör akoru, bu notalar üzerinde kurulan akorlardan sadece biridir.
Ayrıca, tona ait olmayan sesler ve bunlar üzerine kurulan akorlar da tona entegre edilebilir.
Majör dizi, ilgili minör ton ve majör dizide her bir sesin üzerine kurulan akor tiplerini öğrenerek başlayın. Bununla ilgili müzik teorisi başkığında benim de yazdığım şeyler var.
Kuvvetli akor dizileri yazmanın da çeşitli yolları var, "marş armonik" terimi ile arayarak başlayın derim. Sevdiğiniz şarkıları inceleyin, akorların kök sesleri arasında mesafelere (aralıklara) bakın. En pratik öğrenme biçimi budur.

Geri