Modern Tonlar Konusunda

Merhaba arkadaşlar,

Modern metal tonları alma konusunda sıkıntı yaşıyorum. Elimdeki ekipman kısıtlı. Bu yüzden VST'lere yönelmeyi denedim ve şöyle bir video buldum;

Bu videodaki bedava olarak bahsettiği NINJA amfi, nadIR, "BEST IR IN THE WORLD", 5150 IR VST'lerinin hepsinin bütün ayarları arkadaşın videoda gösterdiği şekilde yaptım. VST'lerin DAW'ki (Reaper kullanıyorum) sıralaması bile aynı. Sadece video bahsettiği "GGATE ve GTUNE" VST'lerini kullanmadım biri noise gate ve biri de tuner zaten. Buna rağmen aldığım tonlar videodaki tonların çok uzağında. "Bedava VST'lerden ne bekliyosun ki?" gibi şeyler sormayın çünkü lütfen canlı örneği videoda var.

Videodan tek fark olarak ben gitar olarak LTD EC-1000 kullanıyorum üzerinde EMG-81 olan. Bir de bilgisayara IRIG HD 2 ile bağlıyorum.

Şimdi "İşte fark bu yüzden. O çocuk BAREKNUCKLE JAGGERNAUT kullanıyor sen ise EMG-81!" dediğinizi duyar gibiyim. Ama Youtube'da bazı videolar var ki EMG-81 ile JAGGERNAUT arasında çok az farklar var. Zaten EMG-81 ile de modern tonlar alınabiliyor ama ben bir türlü beceremedim.

Bu tonları alabileceğime inansam gidip BIAS FX2 ya da Neural DSP ürünlerini gözü kapalı alırım. Ama bu programları vst ya da standalone olarak deneme sürümü olarak zaten denedim. Sonuç yine aynı.

Neyi yanlış yapıyorum? Fikirlerinizi ve yardımlarınızı bekliyorum.

IRIG HD 2 dediğiniz ürün 25-50 liralık bir ürün mü yoksa "ciddi" anlamda orijinal olan pahalı olan versiyon mu ?
Bilgim yok sadece bir ihtimal olarak aklıma geldi

Skala uzunluğunuz farklı, sizinki 24.75, videodaki gitar 26.5, neredeyse bariton, manyetikten çok çok daha büyük bir farka sebep olur bu.

Tellerin ne kadar yeni olduğu ve kullanılan pena tonda geceyle gündüz gibi fark yaratabiliyor.

Gain staging işini yanlış yapmış olabilirsiniz.

Kayıt örneği paylaşmadan getirebileceğim yorum bundan ibaret.

Sorun ne ben anlamadım.... herhangi bir ayarda bile iyi ton verir bu tip uygulamalar. Çok iyi ton için uğraşmak gerekir .... sorun tonu duyamamak mı, yani laptop hoparlörü ile dinliyorsan Satriani gelse bir ton çıkmaz.

Skala uzunluğunuz farklı, sizinki 24.75, videodaki gitar 26.5, neredeyse bariton, manyetikten çok çok daha büyük bir farka sebep olur bu.

Tellerin ne kadar yeni olduğu ve kullanılan pena tonda geceyle gündüz gibi fark yaratabiliyor.

Gain staging işini yanlış yapmış olabilirsiniz.

Kayıt örneği paylaşmadan getirebileceğim yorum bundan ibaret.
11-56 lık teller kullanıyorum ve henüz 1 haftalık. Pena olarak da 1.50 mm lik penalar kullanıyorum.
En kısa zamanda bi kayıt alırım örnek olması icin ama su an bilgisayarda Reaper hata veriyor beta macos kurduğum için.
Gain staging olayını bilemiyorum biraz araştırdım ama net bi kanıya varamadım.
Böyle tonlar icin baritone ya da ona yakın gitarlara mi ihtiyacımız var hocam? 🙁

Benzer ton istiyorsan birkaç tane deneme yanılma yapabileceğin olay var.
Ama öncelikle yazılarında göremedim ama tuningin aynıdır diye umuyorum.
Manyetiklerini yükseltip alçaltarak ton değişimi yaratabilirsin zevkine göre.
Tellerinin yüksekliği de aynı şekilde...
Irig ne kadar iyidir bilemiyorum sadece arkadaşımda görmüştüm onun dışında kullanmadım.
Gitar skalası, ağaçları falan full farklı olduğu için de farklılar olacaktır elbette. Misha'nın gitarı benim bildiğim ıhlamur ağacı gövde, akçaağaçlı bir karışımdan yapılmış sap ve abanoz klavye. Bu arada gitarın skalası 25,5.
Seninkinin skalası 24,75, çok büyük fark yok gibi gözükse de özellikle üst tellerde alınan hissiyat ve berraklık değişiyor. Gövden de maun. Maun tonda biraz daha kapalı, gürleyen bir yapıya sahip olduğundan amfiyi ona göre ayarlayabilirsin.
Videoki ton tight bir sound, senin aldığın soundu tahmin ederek bir öneride bulunayım. Biraz baslarını kısıp mid ve tizini arttırabilirsin.
Kayıt atabilirsen daha da yardımcı olurum.

11-56 lık teller kullanıyorum ve henüz 1 haftalık. Pena olarak da 1.50 mm lik penalar kullanıyorum.
En kısa zamanda bi kayıt alırım örnek olması icin ama su an bilgisayarda Reaper hata veriyor beta macos kurduğum için.
Gain staging olayını bilemiyorum biraz araştırdım ama net bi kanıya varamadım.
Böyle tonlar icin baritone ya da ona yakın gitarlara mi ihtiyacımız var hocam? 🙁
Hayır illa bariton falan olmasına gerek yok.
Bu arada gain stagingde bir yanlışlık yapıyorsan (peak veriyorsa, "hot" kayıt alıyorsan) bu dediklerimin hiçbir anlamı yok.

Son düzenleme:
Benzer ton istiyorsan birkaç tane deneme yanılma yapabileceğin olay var.
Ama öncelikle yazılarında göremedim ama tuningin aynıdır diye umuyorum.
Manyetiklerini yükseltip alçaltarak ton değişimi yaratabilirsin zevkine göre.
Tellerinin yüksekliği de aynı şekilde...
Irig ne kadar iyidir bilemiyorum sadece arkadaşımda görmüştüm onun dışında kullanmadım.
Gitar skalası, ağaçları falan full farklı olduğu için de farklılar olacaktır elbette. Misha'nın gitarı benim bildiğim ıhlamur ağacı gövde, akçaağaçlı bir karışımdan yapılmış sap ve abanoz klavye. Bu arada gitarın skalası 25,5.
Seninkinin skalası 24,75, çok büyük fark yok gibi gözükse de özellikle üst tellerde alınan hissiyat ve berraklık değişiyor. Gövden de maun. Maun tonda biraz daha kapalı, gürleyen bir yapıya sahip olduğundan amfiyi ona göre ayarlayabilirsin.
Videoki ton tight bir sound, senin aldığın soundu tahmin ederek bir öneride bulunayım. Biraz baslarını kısıp mid ve tizini arttırabilirsin.
Kayıt atabilirsen daha da yardımcı olurum.

Hayır illa bariton falan olmasına gerek yok.
Bu arada gain stagingde bir yanlışlık yapıyorsan (peak veriyorsa, "hot" kayıt alıyorsan) bu dediklerimin hiçbir anlamı yok.
Drop B ile bir kayıt yaptım. İki gündür macOS kurtarmakla Reaper'a VST'leri toplamakla uğraşıyorum. Sonunda alel acele bi kayıt alabildim. Kaydı ekledim hatalar için affola. Attığım video ile bütün ayarların birebir olduğu bir kayıt... Sadece Noise Gate kullanmadım. Bulduğum Noise Gate sounda bayağı bir boğdu çünkü. Gürültü için kusura bakmayın. Evet işte kayıt burada ben nerede hata yapıyorum? Ne yapmalıyım?

Drop B ile bir kayıt yaptım. İki gündür macOS kurtarmakla Reaper'a VST'leri toplamakla uğraşıyorum. Sonunda alel acele bi kayıt alabildim. Kaydı ekledim hatalar için affola. Attığım video ile bütün ayarların birebir olduğu bir kayıt... Sadece Noise Gate kullanmadım. Bulduğum Noise Gate sounda bayağı bir boğdu çünkü. Gürültü için kusura bakmayın. Evet işte kayıt burada ben nerede hata yapıyorum? Ne yapmalıyım?
142295 eklentisini görüntüle

Hocam kaydında sanki kabin yokmuş gibi geliyor ses. Kontrol etmen mümkün mü tekrar? Sadece preamp gibi geldi bana bu ses.

142295 eklentisini görüntüle
Selam,

Öncelikle aldığınız tonun dinamikleri bence videoda duyduğunuzdan çok da uzakta değil, demek ki IR presetlerini iyi kötü doğru kullanabiliyorsunuz. Fakat gate şart ve videodaki plugin de ücretsiz. Bunun gibi iş yapar farklı ücretsiz gate plugin’leri de mevcut. Keskinlik ve ”tightness” duygusu için buna mutlaka ihtiyacınız var.

Bir diğer önemli unsur da akort düzeni. Burada başlangıçta çaldığı partisyon AGCFAD düzeninde. Devamında ise paso drop C‘de takılıyor. Drop B‘den farklı hissettirmesinin önemli bir sebebi de bu.

Başa dönelim; şu anda sizin tonunuzdaki nihai eksiklik noise gate.

Hepsinin haricinde siz kendi aldığınız tonu nerede dinliyorsunuz? Referans monitörü/kulaklığı mı, dahili hoparlörler mi, 5+1 vb. bir sistem mi? Bu da önemli.

Son kez; gate şart. [:

Gain staging lazım gibi duydum ben, reaper'da kanalda max -10db ye kadar vurmalı sinyal

irig vb değil de düzgün preampli bir ses kartıyla aynı vst lerden çok daha iyi performans alırsın, irig i satıp presonus ione almanı öneririm, aktif manyetikle irig i sürdüğün zaman da clipping benzeri hışırtı çıtırtı yapıyor büyük olasılıkla...irig yerine apogee falan olsa hatta 5 derece miyoptan dönmüş gibi olursun 🙂

Videoyu tekrar izleyince fark ettim eleman ses kartından önce DI Box kullanıyor, çok büyük fark yaratacak bir faktör, radial di boxlar bir dolu giriş seviyesi ses kartından çok daha pahalıdır...

Videoyu tekrar izleyince fark ettim eleman ses kartından önce DI Box kullanıyor, çok büyük fark yaratacak bir faktör, radial di boxlar bir dolu giriş seviyesi ses kartından çok daha pahalıdır...
O kadar izledim videoyu o aletin orada durduğunu hiç farketmemiştim doğrusu. Radial JDI kullanıyo sanırım kendileri. Fiyatı 3 tane IRIG HD 2 ediyor. 😟
Şimdilik elimdekilerle "Maximum"u yakalamaya çalışayım bakalım. Gain staging falan... Bunları araştırıcam. Olmadı elimizi cebe atıcaz sanırım. 😟

Teşekkür ederim bilgiler için.

Selam,

Öncelikle aldığınız tonun dinamikleri bence videoda duyduğunuzdan çok da uzakta değil, demek ki IR presetlerini iyi kötü doğru kullanabiliyorsunuz. Fakat gate şart ve videodaki plugin de ücretsiz. Bunun gibi iş yapar farklı ücretsiz gate plugin’leri de mevcut. Keskinlik ve ”tightness” duygusu için buna mutlaka ihtiyacınız var.

Bir diğer önemli unsur da akort düzeni. Burada başlangıçta çaldığı partisyon AGCFAD düzeninde. Devamında ise paso drop C‘de takılıyor. Drop B‘den farklı hissettirmesinin önemli bir sebebi de bu.

Başa dönelim; şu anda sizin tonunuzdaki nihai eksiklik noise gate.

Hepsinin haricinde siz kendi aldığınız tonu nerede dinliyorsunuz? Referans monitörü/kulaklığı mı, dahili hoparlörler mi, 5+1 vb. bir sistem mi? Bu da önemli.

Son kez; gate şart. [:
Murat hocam Youtube'da sizi takip ediyorum. Dinliyorum severek. Sizin videolarınızı da aynı ses siteminde (2+1) ya da referans kulaklığı sayılabilecek bi kulaklıkta dinliyorum. Yani sizin kayıtları dinlediğim ekipmanla benim kayıtları dinlediğim ekipman aynı. Sizin kayıtları dinledikten sonra gitarı kırasım geliyor. 😟
Bayağı bi incelemiştim ekipmanınızı. Neural DSP ile de, Rockfabrik ile de, Blackstar ile de o "Djenty" tonları bayağı tatmin edecek şekilde duyuyoruz kayıtlarınızda. Farklı gitarlar farklı setuplar olsa da sonuç bayağı tatmin edici. İşte bu noktaya gelemedim bir türlü. İşin bir püf noktası var ama çözemedim henüz.

Setup'ınız da iki tane ISP Decimator olduğunu gördüm. Başka bi yerde de okumuştum onu. İki noise Gate'in djent-modern tonlara bayağı etkisi oluyor gibisinden bi yazıydı yabancı bir kaynakta. Bunu şu an analog olarak deneme şansım yok ama VST olarak tek veya çift deneyeceğim. (Video'daki GGate sadece Windows ortamında olduğu için kayıta ekleyemedim şimdilik)

Teşekkür ederim cevabınız için.

Murat hocam Youtube'da sizi takip ediyorum. Dinliyorum severek. Sizin videolarınızı da aynı ses siteminde (2+1) ya da referans kulaklığı sayılabilecek bi kulaklıkta dinliyorum. Yani sizin kayıtları dinlediğim ekipmanla benim kayıtları dinlediğim ekipman aynı. Sizin kayıtları dinledikten sonra gitarı kırasım geliyor. 😟
Bayağı bi incelemiştim ekipmanınızı. Neural DSP ile de, Rockfabrik ile de, Blackstar ile de o "Djenty" tonları bayağı tatmin edecek şekilde duyuyoruz kayıtlarınızda. Farklı gitarlar farklı setuplar olsa da sonuç bayağı tatmin edici. İşte bu noktaya gelemedim bir türlü. İşin bir püf noktası var ama çözemedim henüz.

Setup'ınız da iki tane ISP Decimator olduğunu gördüm. Başka bi yerde de okumuştum onu. İki noise Gate'in djent-modern tonlara bayağı etkisi oluyor gibisinden bi yazıydı yabancı bir kaynakta. Bunu şu an analog olarak deneme şansım yok ama VST olarak tek veya çift deneyeceğim. (Video'daki GGate sadece Windows ortamında olduğu için kayıta ekleyemedim şimdilik)

Teşekkür ederim cevabınız için.
Rica ederim, beğenmenize çok sevindim. Bir de hemen ümitsizliğe kapılmayın; ton işi kolay da tutturana kadarki deneme yanılma süreci haklısınız biraz bayıyor.

Benim kayıtların çoğunun son hali doğal olarak epey işlenmiş bir yapıda. Yani başta ağır bir kompresyon söz konusu olmak üzere frekanslarda yer yer tıraşlamalar, delice boostlanan noktalar vs. derken o sonuç ancak çıkıyor ortaya. Fakat sizin önceliğiniz ne di box’a ne de başka bir üniteye para harcamak değil.

Öncelikle ben de irig’in preamp kalitesinden memnun kalmamıştım ilk denediğimde. Steinberg ur 22, Focusrite solo, 2i2 veya 2i4 (benim kart bu), motu m2 vb. sınıftaki birçok ses kartıyla bu preamp sorunsalı çözülebilir. Ben hiçbir kayıtta di box kullanmıyorum mesela, çünkü ses kartının preamp kapasitesi sinyali toparlamaya yetiyor.

Buradan sonra bütün iş boost + gate kullanımında. Bir de tabi ki gain staging dediğimiz; özetle sinyalin seviyesini aşırı düşürmeden clipping’e de sebep olmayacak dengeli bir güçte sisteme ulaşmasını sağlamak. Bu anlamda benim taktiğim gitar sinyalini max -8db min -12db aralığında işlemek. (Bu değerler tamamen kişisel tercih, bilimsel bir dayanağım yok) Daha altında ya da üstünde de işleyebilirsiniz fakat özellikle -8db civarını geçerseniz mix/mastering uygulamak istediğinizde frekanslarla rahatça oynayabileceğiniz bir alan kalmıyor. Genel geçer olarak djent duyumu ya da djent tonu dediğimiz hadise de bütünüyle inorganik ve “over processed” bir yapıya sahip, haliyle o alan bize lazım.

Çift gate hadisesi;

Doğrudur, analog bir sistem kullandığımda bu yöntemi mutlaka uyguluyorum. Sebebi de sinyali hem başta hem sonda tıraşlamak ve nihayetinde tavizsiz bir keskinlik elde etmek. Sustain’in ve genel ton karakterinin canına okusa da tam istediğim gibi bir sonuç veriyor bu yöntem. VST kullanıyorken ise gitardan doğruca ses kartına giriyorum ve haricen bir gate kullanmıyorum. Neural dsp yazılımları gate konusunda da çok başarılı, belki beğendiğiniz bir tanesiyle sorunu çok basitçe çözebilirsiniz. Ben son aylarda ağırlıklı olarak omega granophyre ile takılıyorum kayıtlarımda, harici IR presetlerimi bile yüklemez oldum, o kadar başarılı.

Para harcamayacağız dedik,

O halde ben sinyali bir de şöyle işlemeyi denerdim;

Gitar => Irig hd-2 => gate plugin => compressor plugin => ts karakterli bir overdrive plugin => ninja => nadir => channel eq (midleri iyice coşturmaca)

Bu yöntem daha bir hoşunuza gidebilecek bir sonuç verebilir.

İyi geceler.

Ben son kez yorumumu yapayım. Elini cebine atmadan çözülebilecek şeyler var kaydı dinlediğimde. Ben senin sorunlarını anladım. Ana sıkıntı gain staging. Tonun böyle olması, gürültünün fazla olması ve cızırtıların olması bu yüzden. Çözüm için buradan uzun uzun konuşmak çok vakit alır. Dilersen bana DM at, vaktim olduğunda yardımcı olacağım.

Geri