Noise Gate Tavsiyesi

Selamlar,
Uzun zaman sonra konuyu hortlatmış olacağım ancak başka bir konuda noise gate ile ilgili bir iki birşey yazıp çizerken kendimi ISP modelleri içine dalmış şekilde buldum ve aşağıdaki gibi bir liste çıktı ortaya. Hangi konuda paylaşsam bilemedim. Bir arkadaşın da önerisi ile bu konunun altına ekleyeyim dedim. Hem konu kalabalığı olmasın hem de "Noise Gate Tavsiyesi" arayanlara bir nebze faydası olsun istedim.

Mutlaka eksiklerim vardır. Eğer eksik veya hatalı bulduğunuz bilgiler varsa, yorumlarınızı beklerim.

ISP firmasıyla hiç bir münasebetim yoktur. Belirli dönemlerde hayvan gibi para verip bazı modellerini satın alıp kullanırım o kadar. Alternatif olarak MXR'ın Noise Clamp modelini de çok beğeniyorum. MS-Pozitron yapımı ISP Decimator 2 G-String klonunu da sattığıma çok pişmanım. Çok memnundum.

Şu ara en altlarda yer alan "hum extractor + decimator" modelini radarıma aldım. Bütçem yetse affetmem alırım. Bazen de, iki tane normal (G-String olmayan) Decimator 2 veya X alıp birini sinyal zincirinin başına diğerini preamp sonrasına yerleştirip "Link" ile bağlamayı düşünüyorum.

2016'da konu ilk açıldığında bahsedilen "amfinin drive kanalını kullanırken veya amfinin drive kanalını bir OD pedalı ile boostlarken oluşan dip gürültüsü" şeklinde sorunlar için send/return özellikli noise gate pedalları daha fazla işe yarayacaktır diye yorumumu da ekleyeyim. (ISP'nin G ifadesi içeren serileri, bahsettiğim MXR modeli veya Boss'un NS-2 modeli gibi)

isp_decimator_1.webp

ISP Decimator Noise Reduction​

ISP’nin ilk versiyonu. Üzerindeki threshold ayarına göre, enstrümandan gelen sinyale eşik uyguluyor ve eşiğin altında kaldığında sinyali kesiyor.

Dört kablo yöntemi ile bağlantı yapılmasına olanak sağlayan send/return özelliği yok.

Birden fazla noise gate’i aynı anda kullanmaya yarayan link in ve link out çıkışları bu modelde mevcut değil.
isp_decimator_1_g.webp

ISP Decimator G String Noise Reduction​

ISP’nin ilk versiyonunun send/return özelliği bulunan serisi.

Üzerindeki threshold ayarına göre, enstrümandan gelen sinyale eşik uyguluyor ve eşiğin altında kaldığında sinyali kesiyor.

Dört kablo yöntemi ile bağlantı yapılmasına olanak sağlayan send/return özelliği mevcut.

Birden fazla noise gate’i aynı anda kullanmaya yarayan link in ve link out çıkışları bu modelde mevcut değil.
isp_decimator_2.webp

ISP Decimator 2 Noise Reduction​

ISP’nin ikinci versiyonu. Üzerindeki threshold ayarına göre, enstrümandan gelen sinyale eşik uyguluyor ve eşiğin altında kaldığında sinyali kesiyor.

Dört kablo yöntemi ile bağlantı yapılmasına olanak sağlayan send/return özelliği yok.

Birden fazla noise gate’i aynı anda kullanmaya yarayan link in ve link out çıkışları mevcut.
isp_decimator_2_g.webp

ISP Decimator 2 G String Noise Reduction​

ISP’nin ikinci versiyonunun send/return özelliği bulunan serisi.

Üzerindeki threshold ayarına göre, enstrümandan gelen sinyale eşik uyguluyor ve eşiğin altında kaldığında sinyali kesiyor.

Dört kablo yöntemi ile bağlantı yapılmasına olanak sağlayan send/return özelliği mevcut.

Birden fazla noise gate’i aynı anda kullanmaya yarayan link in ve link out çıkışları mevcut.
isp_decimator_x.webp

ISP Decimator X Noise Reduction​

ISP’nin son ve en güncel versiyonu. Üzerindeki threshold ayarına göre, enstrümandan gelen sinyale eşik uyguluyor ve eşiğin altında kaldığında sinyali kesiyor. (2024)

isp_decimator_x_g.webp

ISP Decimator X G String Noise Reduction​

ISP’nin son ve en güncel versiyonunun send/return özelliği bulunan serisi. (2024)

decimate.webp

ISP Deci-Mate X​

ISP’nin güncel ve küçük boyutlu (micro) versiyonu. Üzerindeki threshold ayarına göre, enstrümandan gelen sinyale eşik uyguluyor ve eşiğin altında kaldığında sinyali kesiyor. (2024)

decimateG.webp

ISP Deci-Mate X G​

ISP’nin güncel ve küçük boyutlu (micro) versiyonunun send/return özelliği bulunan serisi. (2024)

NOT: Send/Return kullanımı ancak Y kablo denilen çevirici kablo aracılığı ile mümkün olabiliyor.
isp_hum_ext_decimator_g.webp

ISP Hum Extractor + Decimator G​

ISP’nin hem gürültü eşiği hem de aktarılan sese filtre uygulayabilen versiyonu.

Rack versiyonda olduğu gibi CH1 ve CH2 girişleri mevcut ve bu sayede iki kanallı stereo kullanım olanağı sağlıyor.

Mono kullanımda dört kablo yöntemine benzer bir şekilde CH1’i drive öncesinde, CH2’yi drive sonrasında kullanabilme olanağı sağlıyor.

Gürültü eşiği, aktarılan sesteki gürültü yakalama eşiği, filtre ve GND ayarları sayesinde oldukça kapsamlı bir kullanım alanı sağlıyor.

Diğer modellerde gördüğümüz 2.nesil ve X nesil versiyonları bu ikisi bir arada modelde bulunmuyor.
decimatorProRackG.webp

ISP Decimator Pro Rack G​

ISP’nin rack versiyonu. Üzerindeki threshold ayarına göre, enstrümandan gelen sinyale eşik uyguluyor ve eşiğin altında kaldığında sinyali kesiyor ve filter ayarı mevcut.

CH1 ve CH2 kanalları sayesinde iki kanallı stereo bağlantı olanağı sağlıyor.

Mono kullanımda dört kablo yöntemine benzer bir şekilde CH1’i drive öncesinde, CH2’yi drive sonrasında kullanabilme olanağı sağlıyor.

Pedal formunda gördüğümüz 2.nesil ve X nesil versiyonları rack formunda bulunmuyor.

Dosyalar

Decimator 2 için şöyle bir ekleme yapayım; özellikle kayıtta overdrive/distortion için analog bir setup tercih ettiğimde bir adet sinyal başında bir adet de sinyal sonunda kullanıyordum. Pedallar birbirine bağlı olsun olmasın en optimal ayarlarla dahi decay çok keskin kalıyor ve bir miktar hacimden de traşlıyordu. Hacim ve ton post EQ ile kurtarılabilir olsa da decay sorunsalı lead bölümleri için çözemediğim bir durumdu. Muhtemelen pedalın algoritmasından kaynaklı olarak yaşıyorum bu problemi. Haliyle yıllardır analog setup ile kayıt zorlamadım, sahnede ise isp her türlü candır.

Dijital olaraksa neural dsp yazılımların bütününde dahili gate özelliği ile sonuç çok daha başarılı diyebilirim kayıt için.

Geri