Parmaklarım uçlarım morarıyor

• Konuyu açan Konuyu açan Bvr
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

1 aydır elektro çalıyorum 3 yıllık klasik tecrübesinden sonra
image.webp
ve parmaklarım fotoğraftaki gibi tuhaf bi hal alıyor nasırlaşmayı biliyodum ama morarmayı ilk kez duydum normal mi böyle olması

Normal. Dışta deri ne kadar pert oluyorsa içte de kılcal damarlar o kadar pert oluyor. Zaten nasır demek ölü doku demek, etrafında da bu tip renk değişimleri normal. Zamanla o morluklar azalır, o nasır da sabit bir hal alır. Uzun süredir çalıyorum, sol el parmaklarımın ucu artık az hissediyor. Birinin tenini sağ el parmaklarımla okşasam her şey normal ama sol elle hissetmiyorum gibi bir şey. 🙂

Normal. Dışta deri ne kadar pert oluyorsa içte de kılcal damarlar o kadar pert oluyor. Zaten nasır demek ölü doku demek, etrafında da bu tip renk değişimleri normal. Zamanla o morluklar azalır, o nasır da sabit bir hal alır. Uzun süredir çalıyorum, sol el parmaklarımın ucu artık az hissediyor. Birinin tenini sağ el parmaklarımla okşasam her şey normal ama sol elle hissetmiyorum gibi bir şey. 🙂
Tuhaf bi durummuş cevap için saol burda kendimi yiyip bitiriyodum kangren mi oldum diye gerçi ne Alakası varsa :d

Gitar tellerini düzenli değiştirmiyorsan, değiştirmeni tavsiye ederim. Elixir daha uzun dayanıyor ama kaplamasız tel kullanıyorsan max 1 ay kullan. Hatta çok sık çalıyorsan daha da azalır bu süre, 2 haftaya kadar inebilir. Elixir yine daha hesaplı oluyor. Paslanmış ve eskimiş teller alışmadık (kartlaşmamış) parmakları daha çok mahveder. Ben bu durumdan zevk alıyordum ilk başlarda, su falan toplamıştı hatta. Şimdi o kadar sık çalmadığımdan, parmak da kartlaştığından bu tip şeyler olmuyor. Çok sık çaldığım bir haftanın ardından ise deri atıyor sadece, onu da portakal kabuğu soyar gibi soyuyorsun artık alttaki doku çoktan öldüğü için.

Ben de klasik gitar ile başlamıştım ama nasır tuttuktan sonra elektro gitara geçince tekrardan sıfırlamamıştı. Belli bir süre çalmayınca parmak uçları yenileniyor, nasırlar azalıyor ama sonra tekrar kendini toparlıyor. Yani devamlı bu acıyı çekmiyoruz. Bir kere nasır tuttu mu tamamdır.

1 aydır elektro çalıyorum 3 yıllık klasik tecrübesinden sonra147178 eklentisini görüntüle ve parmaklarım fotoğraftaki gibi tuhaf bi hal alıyor nasırlaşmayı biliyodum ama morarmayı ilk kez duydum normal mi böyle olması
Bu durum normal ama yine de sen parmaklarına işkence boyutuna getirme günlük gitar çalışmasını. Morartacak hale yatırıyorsan muhtemelen tellere fazla baskı uyguluyorsun ve parmak dokuların eziliyor. Ilk basta herkes fazla kuvvet uygular ama temiz ses çıkan minimum baskı ne düzeyde kuvvet gerektiriyor buna da çalış ve buna alışmaya çalış.

Gitar tellerini düzenli değiştirmiyorsan, değiştirmeni tavsiye ederim. Elixir daha uzun dayanıyor ama kaplamasız tel kullanıyorsan max 1 ay kullan. Hatta çok sık çalıyorsan daha da azalır bu süre, 2 haftaya kadar inebilir. Elixir yine daha hesaplı oluyor. Paslanmış ve eskimiş teller alışmadık (kartlaşmamış) parmakları daha çok mahveder. Ben bu durumdan zevk alıyordum ilk başlarda, su falan toplamıştı hatta. Şimdi o kadar sık çalmadığımdan, parmak da kartlaştığından bu tip şeyler olmuyor. Çok sık çaldığım bir haftanın ardından ise deri atıyor sadece, onu da portakal kabuğu soyar gibi soyuyorsun artık alttaki doku çoktan öldüğü için.
o kadar sık değiştirmeye gerek varmı yaw cidden ben kopmadıkça değiştirmiyordum çok uğraştırıcı bir durum sök tak sök tak sök tak yenisi al

o kadar sık değiştirmeye gerek varmı yaw cidden ben kopmadıkça değiştirmiyordum çok uğraştırıcı bir durum sök tak sök tak sök tak yenisi al
Ton kaybı oluyor ve çalımı zorlaştırmaya başlıyor. Ayrıca paslı vs kullanırsan fretler de aşınacaktır. Akort ve entonasyon da sapıtıyor bir noktadan sonra.
Ben de ömrünü uzatmaya çalışıyorum elden geldiğince. Yıllar önce 10-12 TL civarlarındayken sürekli değiştirirdim. Şimdi o kadar sık değiştiremiyorum. Ama uzun süre tutmak da iyi değil.

Geri