Pedalboard almak mantıklı mı?

Herkese merhabalar, setuptaki pedallardan tutun güç kaynağına mikrofona ses kartına kadar zaten bir sürü para veriyoruz. Yetmezmiş gibi kalabalık bir setup'u koyacağımız büyüklükteki pedalboardlar aşırı pahalı. Pedal,ses kartı adaptör mikrofon vs. pahalı olabilir kalitesine göre elbette. Ben de ekipmanlarıma para harcamaktan kaçmam, mutlu olacaksam paraya acımam alırım 🙂

Fakat pedalboard'ların pahalı olmasını anlamıyorum.
Sanayiye gidip, herhangi bir dükkana girip selam vererek istediğimizi tarif etsek veya çizip göstersek her usta hatta çıraklar yapar. 50-100 lira demir profil(veya ahşap) malzeme parası, 50-150 lira işçilik tutar. Hatta Pedal board'a özel birde çanta da yaptırılabilir sanayideki tekstil ustalarına.

Siz ne düşünüyorsunuz?

Son düzenleme:
Sadece evde kullanacaksanız https://www.hepsiburada.com/defa-ay...ayaklik-ahsap-ayak-koyma-6085-p-HBV00000GKWDE bu tip bir ürün iş görür. Bende marangoza yaptırmak için internette şablon ararken denk gelmiştim. Zaten marangoza yaptıracağım da üç aşağı beş yukarı böyle bir şey olacaktı. Velcro alıp yapıştırırsınız basamakların üstüne. İşinizi görür. Alırsanız boyutlarını inceleyin benim aldığım 40-50cm idi yanlış hatırlamıyorsam. 9 tane pedalım var hepsine yer yetti.

Dediğim gibi velcro yapıştırdım. Boss bcb serisi vb dışında alacağınız hazır boardların çoğu velcro ile kullanılıyor diye biliyorum. Bu gece foto atma şansım yok ama yarın gündüz kendi boardumu paylaşabilirim.

Eğer velcronun ne olduğu hakkında fikriniz yoksa halk arasında cırt cırt diye bilinen üründen bahsediyorum. Erkek ve dişisi var ikisinden de bir kaç metre alın. Birini pedalboarda diğerini pedalların altına yapıştırıyorsunuz.

Sayılan tüm ekipmanların idare eder/iş görür/gerekeni yapar/premium hissiyat sunar şeklinde basite indirgenecek düzeyleri varken pedalboardda neden olmasın. Eğer tek amaç hepsini yanyana bağlamaksa yukarıda paylaşılan ürün fazlasıyla iş görecektir. Buna sahnede ayağınız çarptı mı en ufak yalpalamayacak şekilde pedalları kavrayabilsin isteği geldiğinde bir para ekleniyor. Bu sağlamlığı sunarken hafif olsun dediğinizde yine birşeyler ekleniyor. Üstüne bunları yapsın ama bir yandan da tüm kablo vb dağınığını toplayabilecek tasarım bir ürün olsun dediğinizde bir daha fiyat artıyor. Mesela analog setupım ile en son kullandığım pedalboard olan Temple Audio gibi bir ürünü Türkiye'de herhangi bir atölyede blueprint versem yine de yaptıramam.

Kendi adıma 100 - 200 malzemeye, 100 - 200 işçiliğe, peşinde koşmasına, dert anlatmasına para harcayana kadar bi 100 - 200 daha verip kendini kanıtlamış ürünleri tercih ederim. Talep edilen fiyatın karşılığında akılcı çözümler sunan kaliteli, uzun ömürlü ürünlere de asla *neden bu para isteniyor* gözüyle bakmam. Yatak odası gitaristliğinden endüstri standartı stüdyo şartlarına kadar uzanan bir ekipman spektrumunda o kadar çok DIY mi yoksa almak mı ikileminde kaldım ki, sanırım vakit varsa cefası çekilecek tek ürün akustik izolasyon malzemeleri. Birçok markanın 500 - 1000 Tl istediği asılabilir duvar panellerinin aynısını Ankara Siteler'de S.A. diyerek çok komik fiyatlara yaptırabiliyorsunuz mesela.

Sayılan tüm ekipmanların idare eder/iş görür/gerekeni yapar/premium hissiyat sunar şeklinde basite indirgenecek düzeyleri varken pedalboardda neden olmasın. Eğer tek amaç hepsini yanyana bağlamaksa yukarıda paylaşılan ürün fazlasıyla iş görecektir. Buna sahnede ayağınız çarptı mı en ufak yalpalamayacak şekilde pedalları kavrayabilsin isteği geldiğinde bir para ekleniyor. Bu sağlamlığı sunarken hafif olsun dediğinizde yine birşeyler ekleniyor. Üstüne bunları yapsın ama bir yandan da tüm kablo vb dağınığını toplayabilecek tasarım bir ürün olsun dediğinizde bir daha fiyat artıyor. Mesela analog setupım ile en son kullandığım pedalboard olan Temple Audio gibi bir ürünü Türkiye'de herhangi bir atölyede blueprint versem yine de yaptıramam.

Kendi adıma 100 - 200 malzemeye, 100 - 200 işçiliğe, peşinde koşmasına, dert anlatmasına para harcayana kadar bi 100 - 200 daha verip kendini kanıtlamış ürünleri tercih ederim. Talep edilen fiyatın karşılığında akılcı çözümler sunan kaliteli, uzun ömürlü ürünlere de asla *neden bu para isteniyor* gözüyle bakmam. Yatak odası gitaristliğinden endüstri standartı stüdyo şartlarına kadar uzanan bir ekipman spektrumunda o kadar çok DIY mi yoksa almak mı ikileminde kaldım ki, sanırım vakit varsa cefası çekilecek tek ürün akustik izolasyon malzemeleri. Birçok markanın 500 - 1000 Tl istediği asılabilir duvar panellerinin aynısını Ankara Siteler'de S.A. diyerek çok komik fiyatlara yaptırabiliyorsunuz mesela.
yukarıdaki ürün fazlasıyla işimi görür. Ben kendim de teknik elemanın. Pedalboard'un ne endüstri standardı olacak 😀 Hafif malzeme ince saç ile yaptırırsın. Kendi ihtiyacına ölçülerine göre. Denge olayı falan halledilir iyi bir tasarım sıfır sıkıntı ile iş görür. Elindeki Power supply ve pedal setup'una göre de kablo kanalını falan iyi hesaplarsın tasarımında, olur biter. Bide uygun fermuarlı kapaklı çanta diktirir içine sabitlersin. Gördüğümüz herşeye Endüstri standartı diye diye herşeyi göklere çıkardık. Bazı şeylere para harcamaktan hiç kaçılmamalı, ne kadar ekmek o kadar köfte. Ama bazı şeyler gereksiz. Tabi bu benim görüşüm.
Aynı şeyi hard case için söyleyemem. Hard case olayı farklıdır, işte orada endüstri standardı ürün alırım.

Endüstri standartı tabirini ekipmanlar için kullanmamıştım, ürünlerin nitelenmesini hangi kıstaslarda yaptığımdan bahsettiğim kısmı tekrar okumanızı öneririm. Gerisi sizin görüşünüzdür tabi, kimisi bunları tasarlamaktan, peşinde koşturmaktan keyif alıyor. Benim için bunlara saat harcamak yerine belirli bir para harcamak daha ucuza geliyor mesela. Onun dışında hardcase'e nasıl geçtik anlayamadım malesef ama hiçbirşeyi gördük diye göklere çıkardığımızı düşünmüyorum. Müzik, Televizyonculuk, Radyo, Sahne sanatları gibi birçok sektörün mensubu ve bu işlerin meraklısı insanların kullandığı bir markete sunulan ürünler belirli etiketlerle değil sadece amacına uygun iş yapıp müşteri memnuniyeti sağlayarak başarılı, aranan, çok kullanılan ürün olur.

Bu nedenle ortada 2000 Tllik alternatifi varken 20 Tllik versiyonu işinizi görüyorsa, belki de başkaları için sizin sandığınız kadar olup bitemeyen gereksinimler olabilir.

Endüstri standartı tabirini ekipmanlar için kullanmamıştım, ürünlerin nitelenmesini hangi kıstaslarda yaptığımdan bahsettiğim kısmı tekrar okumanızı öneririm. Gerisi sizin görüşünüzdür tabi, kimisi bunları tasarlamaktan, peşinde koşturmaktan keyif alıyor. Benim için bunlara saat harcamak yerine belirli bir para harcamak daha ucuza geliyor mesela. Onun dışında hardcase'e nasıl geçtik anlayamadım malesef ama hiçbirşeyi gördük diye göklere çıkardığımızı düşünmüyorum. Müzik, Televizyonculuk, Radyo, Sahne sanatları gibi birçok sektörün mensubu ve bu işlerin meraklısı insanların kullandığı bir markete sunulan ürünler belirli etiketlerle değil sadece amacına uygun iş yapıp müşteri memnuniyeti sağlayarak başarılı, aranan, çok kullanılan ürün olur.

Bu nedenle ortada 2000 Tllik alternatifi varken 20 Tllik versiyonu işinizi görüyorsa, belki de başkaları için sizin sandığınız kadar olup bitemeyen gereksinimler olabilir.

Tabi bu konulara yatkınlık önemli, yetenek biraz da keyif almak önemli. Yoksa mesele ucuza-pahalıya gelmesi meselesi değil. Mesele, parasını hak ediyor mu meselesi. Önemli olan benim mutlu olmam. Kaç paraysa basar alırım. Ötesi yok 🙂

Kendi yapma merakım ise hayat görüşü olarak tüketim odaklı değil, üretim-Arge odaklı düşünen biri olduğumdan dolayı. Severim teknik işleri😉

Son düzenleme:

Geri