Reverb veya Ebay'den Manyetik Almak

Bir manyetik setini kafama koydum ama Türkiye'de ne sıfırı ne ikinci eli var. Yurt dışından ikinci elini veya sıfırını alsam gümrüğe KDV harici başka bir vergi veriyor muyum? Yurt dışından gitar, pedal ve amfi getirtme muhabbetleri az çok oturdu ama manyetik konusu bulamadım hiç. Deneyimi olan, bilen varsa çok makbule geçer.

Olmaz mı ? Bir de ürün bedeline yüzde yirmi ekler gümrük şeysi vergisi. Duyduğum kadarıyla satıcıyla konuşup fiyatı az gösterebiliyormuşsun yada gift ibaresi mi koyuyorlarmis ne, ama tam emin değilim.

Hiç manyetik almadım, ama yurt dışından, özellikle Çin'den fazlasıyla ürün alırım. Bu gift olayı eskidendi, geçen sene değişti o olay. Artık 1 Cent'lik bir ürün alsan bile 8₺(Gümrüğe Sunma Bedeli) ve 0.90₺(Damga Vergisi) ödüyorsun. Bu 8.90₺'lik ücret kesinlikle çıkıyor, kaçış yolu yok(gerçi gümrük vergisinden de yok 😀) Gelelim Gümrük Vergisi kısmına, Avrupa ülkeleri için %18, diğer ülkeler için %20 vergi alınıyor. Fiyatı az yazdırtmayı deneyebilirsiniz, belki az vergi çıkar. Ama bu tamamen şans, unutmayın. 200₺'lik bir ürüne 30₺ vergi ödediğim de oldu, 400₺'lik bir ürüne de 30₺ vergi ödediğim oldu. Yani burada bir etken de gümrük personeli, tamamen o anki haline bağlı.

Bu arada bi gümrük mevzuna normalde takılmazdım, sonuçta evet gümrük olmazsa sürekli fire veriyoruz. Örneğin yerli üreticiden manyetik almak bence tercih sebebi. Manyetik meselesi atla deve değil. Bir iki özell alet edevatınız ve sabrınız varsa gayet siz de sarabilirsiniz.

Sorun şu ki bizde hemen hiçbir şeyin ara hammadesi üretilmediği için yerli üretimi tercih etmek için vergi dışında pek bir sebep kalmıyor. Tel, mıknatıs ve bobini hep yurt dışından alıyoruz 🤷‍♂️

Geri