şarkı söylerken gitar çalma

Merhabalar 14 yaşındayım yaklaşık 8 aydır akustik gitar çalıyorum yalnız aynı anda hem şarkı söyleyip hem de gitar çalmakta sorun yaşıyorum. Çok rahat ve hatasız çaldığım şarkıları (şarkılar ne kadar basit olursa olsun) sözlerle birlikte çalmaya çalışınca ritmi tamamen kaybediyorum. Tavsiyeniz varsa çok mutlu olurum.

Bu konunun işinin ehli kişilerce önceden yazılıp çizilmiş bir metodu vardıysa bilmiyorum. Muhtemelen öyle bir şey varsa daha faydalı olacaktır. Size evde kendi hâlinde hobi olarak çalan biri olarak deneyimimi aktarmak isterim.

Bu sorunu ben de yaşıyordum/yaşıyorum. Bulabildiğim çözümse pratiğe devam etmek ve şarkıları bir de "çalıp söyleyecekmişçesine dinlemek". Bunu nasıl tam ifade edebilirim bilemiyorum ama şarkıyı normal dinlemektense sözlerin başladığı, akorların değiştiği yerleri ayrıca dikkat edip özümseyerek dinliyordum.

Bunun haricinde şarkının tek bir kişinin gitarla çalıp söylediği yorumlarına bakıyordum. Elimde gitarla ufak ufak eşlik etmeye çalışıyordum vs. Ama en temelde denemeye devam ettim.

En başta öyle zorlanıyordum ki bu konuda, olması mümkün değilmiş gibi görünüyordu. Çok uzun süre de (bir yıla yakın olsa gerek) böyle gitti. Ama sonra kısa bir zaman içinde çorap söküğü gibi geldi. "Şu taktiği uygularsan sorunun şimdi kesinlikle çözülecek!" diye bir çözümü varsa bilmiyorum. Ama denemeye devam edersen bir gün artık çalıp söyleyebiliyor olduğunu göreceksin zahmetsiz bir şekilde.

Merhabalar 14 yaşındayım yaklaşık 8 aydır akustik gitar çalıyorum yalnız aynı anda hem şarkı söyleyip hem de gitar çalmakta sorun yaşıyorum. Çok rahat ve hatasız çaldığım şarkıları (şarkılar ne kadar basit olursa olsun) sözlerle birlikte çalmaya çalışınca ritmi tamamen kaybediyorum. Tavsiyeniz varsa çok mutlu olurum.
Müzik hocam bana gitar çalarken biriyle sohbet etmeyi dene demişti. İşe de yaradı. Bence denemelisin.

Geri