Ses Kartı Mı Prosesör Mü (usb Kayıt)

Daha ne olsun degilde zaten en basitinden gerekenler bunlar, yok ben kafa yormiyayim denirse güzel VST ler var, iyi bir ses karti ile sorun çikarmadan kayit yapilir.Hava titresimi derken elbette titresimsiz ses olmaz ama amplinin tonunu almak içinde master volumun %1 ini kullanarakta bu pek ümkün olmaz anlaminda kullandim onu.

Al bir tane behringer guitar link(20€ ya almıştım, hala takılıyorum) , takıl şimdilik, kayit neymiş, mantığı nasılmış vs... önce bunları bir kavra daha sonra çok ciddi kayıt yapacağın zaman güzel bir ses kartı alırsın.
behringer guitar link ten önce pre amp koysak sonra kayıt alsak nasıl olur acaba 😀 yani gitar-preapm(amt ss 11)-behringer guitar link yapsak?

Profosyonel bir album kaydı yapmiyorsaniz, kesinlikle ses karti almalısınız. Hatta kayıtları yaparken delay, reverb gibi efektleri kullanmadan yapın. Sonra mix mastering kısmında genel reverb verirsiniz. Tum enstrumanlar uyumlu olur. Eger album kaydı yapacak olsa zaten bir studyoda yaparsıniz orda anfi mikrofonlamayi ses mühendisleri size yardımcı olur. Line6 alirsaniz hersey zaten hazir. Gule gule kullanin

Processor alma. Ses kartı al. Hatta mümkünse processor e vereceğin parayla ufak ufak ses kartı ve yanında ihtiyacın olabilecek kayıt ekipmanlarını al. Evde tek başına kayıtlar için 1-2 girişli giriş seviyesi ses kartlarının tümü ihtiyacını karşılar. Yeni nesil ses kartları ve yeni bilgisayarlarda artık latency sorunu mümkün olabildiğince yok. O konuda zaten ses kartı ilk başta latency sorununu kaldırmak için kullanılıyor.

Ha yanına arta kalan parayla bir kaç mikrofon vesaire alırsın takılırsın. Bana göre tabi 🙂
Ses kartı için gitarpedalda elimde bulunan roland quad capture ve steinberg ur22 modellerini kıyaslamıştım. Oraya gözatabilirsin fikir sahibi olmak için. Çünkü Türkçe fazla materyal yok malesef ve ilk defa ses kartı alacak insanlar haliyle yanlış yapmak istemiyor. Sana şu kadar söyleyeyim. Roland Quad Capture veya Steinberg ur 22 ikisine de sahibim. İkisi de ev içinde tek başına yapacağın kayıtlarda yeterli olacaktır. Roland Quad Capture steinberg e göre biraz daha donanımlıdır fakat giriş seviyesi kartlarda standart aşağı yukarı bellidir. Çok da ahım şahım farklar yok. Bu yüzden fikir sahibi olmak için ikinci el ucuz ve temiz bu şekilde hi-z girişli phantom powerli temiz bir kart yeterli olacaktır.
Mikrofon olarak prodipe tt1 ler oldukça güzel ve ucuz. Fiyat performans olarak gayet iyi.

Eğer ki bu işe ciddi bütçe ayırılacaksa o konuda ben yokum fakat bu işle ilgilenen bir kaç tanıdığım rme babyface isimli ses kartını çok methetmişlerdi. Sanırım oldukça kaliteli bir arayüze sahip. Tabiki bu işin sonu yok 100 lerce euroluk kablolar 1000 lerce dolarlık ad-da çeviriciler var. Çıtayı ne kadar yükseltirseniz gereksinimler de haliyle o kadar artıyor. İyi forumlar...

Geri