Ses kartı nasıl kapatılmalı

Arkadaşlar selam, ses kartının usbsini çekmeyip bilgisayarla kapatmak mı daha doğru yoksa direk usb yi çekmek mi daha doğru ?
yada direkt usbden çektiğimiz zaman herhangi bi sorun olur mu ?

KAPATIRKEN :
Önce bilgisayarı kapatın sonra ses kartının power düğmesini off konumuna getirin. Eğer kart usb'den besleniyorsa ; bilgisayar kapandığında ses kartı zaten otomatikman kapanacaktır. Aksine bir zorunluluk olmadığı sürece ses kartını usb portuna bağlı olarak bırakın. Çıkarmak zorunda iseniz ; bütün bu işlemler bittikten sonra kartın usb kablosunu çıkartın.
AÇARKEN :
Eğer usb kablosu takılı değil ise önce usb kablosunu takın. Kartın power düğmesini on konumuna getirin ve bilgisayarı açın. Kart usb'den besleniyor ise usb kablosunu takıp bilgisayarı açın.

Son düzenleme:
İLAVE BİLGİ ( Bu konuya maalesef çok dikkat edilmiyor ) :

Eğer dinlemeyi monitörler ile yapıyorsanız :

AÇARKEN :
Önce ses kartınızı açın. Sonra bilgisayarınızı açın. Bütün her şey açıldıktan sonra en son monitörlerinizi açın.

KAPATIRKEN :
Önce monitörlerinizi kapatın. Bilahare bilgisayarınızı kapatın. En son olarak da ses kartınızı kapatın.

Usb cihazlar için genel olarak bu konuyu araştırmıştım yani ses kartı için özel bir durum var mı bilemiyorum ama usb bağlantısında hala elektrik varken bağlantıyı kesmenin doğru olmadığını ve sorunlara neden olabileceğini okumuştum. Zaten hdd'ler için güvenli kaldır falan var bunun için ama mesela midi klavye için böyle bir şey yoktu sanırım. Midi klavyenin üzerinde açma kapama tuşu var, kullanmadığım zamanlar kapatıyordum ama bu hatalıymış. Ses kartı daha hassas olmalı, o yüzden hala usb'den elektrik alırken kapatmamalısınız. Tabii belki yeni modellere bu konuda oluşabilecek sorunları koruyacak bir mekanizma eklemiş olabilirler.

Geri