Ses kartımın kapatma tuşu yok hep açık kalıyor

Merhaba Audient id4 Mk2 ses kartımın kapatma tuşu yok. Cihazı macbook üzerinde kullanıyorum ve macbooklar kapatılmak istendiği zaman hep uyku moduna alınır sistem tamamen kapatılmaz. Bu şekilde olunca da uyku modunda olunca bile ses kartı kapanmıyor hep açık kalıyor. USB-C kablosunu ses kartını kullanmadığım zaman tak çıkar yapmak sağlıklı mıdır?

Ben Windows sistemindeki PC'de bilgisayar kapandığı zaman USB güç beslemesi kapansın şeklinde ayarladım. Bu sekilde ses karti kapanmış oluyor, ancak her açılışta hoparlorden küçük bir patlama sesi geliyor bu kez (id14 mk2). Mac sistemini bilmiyorum ama uyku modunda usb devre dışı kalacak şekilde bir ayar varsa onu yapmalısınız. Yoksa da ses karti hep acik kalsin, kabloyu takıp çıkarmayın bence.

hep açık kalınca da bi sorun olmaz mi? bikaç kez açık bıraktığımda uzun zaman geçmesine rağmen kartta sıcaklık hissediyordum. Usb tak çıkarın ne gibi sorunu olabilir.

Ses kartını kullanmadığınız zamanlarda USB bağlantısını koparmanın herhangi bir zararı olmaz. Ayrıca macbookta "uykuya geçince USB'leri de kapat hafız" ayarı varsa onu yapmayı deneyebilirsiniz. Cahilim ben windows penceresinden bakabiliyorum sadece.

hep açık kalınca da bi sorun olmaz mi? bikaç kez açık bıraktığımda uzun zaman geçmesine rağmen kartta sıcaklık hissediyordum. Usb tak çıkarın ne gibi sorunu olabilir.
Başka marka eski ses kartımı uzun yıllar kullandim ve arada sorun çıktığında usb-c kablosunu çıkarıp tekrar takiyordum. Son zamanlarda ara sıra temassızlık yapıp cızırtı çıkarmaya başlamıştı. Bu yüzden çok sağlıklı olmadığını düşünüyorum ama siz bilirsiniz. Kullananlar kartin sürekli açık olmasının sorun yaramadığını söylüyor.

Geri