Ses Kayıt Ekipmanları Hakkında

Arkadaşlar merhaba, merak ettiğim bir konu üzerine sizin fikirlerinize ve bilgilerinize danışmak istedim. 8-9 senedir gitar çalmaya çalışan biri olarak, artık çaldıklarımı kaydetme isteği ciddi anlamda baskın gelmeye başladı. Bunun için geçmişte birçok zaman telefon üzerinden, bilgisayardaki on-board ses kartı üzerinden veya mp3 çalarlardaki ses kaydedici özelliklerinden yararlandım ancak istediğim gibi kayıtları bir türlü elde edemedim ki bu gayet normal. Günümüz şartlarında eskiden kullandıklarım arasında en iyi kaydı telefonlar yapıyor ve iyi bir kayıt için telefonunuzun da gayet kaliteli olması gerekiyor diye düşünüyorum. Öncelikle ses kartından başlamak istiyorum;

Aklımda birkaç model var, bu modeller hakkında fikirlerinizi yazabilirseniz sevinirim;

M-Audio M-Track II
Presonus AudioBox
Focusrite Scarlett Solo MK 2

Bu ürünler arasında şu an için aklıma en çok yatan M-Audio M Track II ve en büyük sebebi de aynı anda çift enstrüman bağlayabilecek olmak. Aynı anda iki enstrüman çalamayacaksın neden bu özellik bu kadar önemli diyorsanız, belki arkadaşlarla falan çalarken kaydetmek için diyeyim, tabi bu da çok önemli bir etken değil. Diğer ses kartlarıyla kıyas yapıp bir karara varmak istiyorum.

Bunun yanında bir tane xlr kablo ve bir tane de condenser mikrofona ihtiyacım olduğunu biliyorum. Bu mikrofonla hem amfiyi mikrofonlayıp amfiyi kaydedebilir, hem de vokal kaydı yapabilirim diye düşünmekteyim. Aklımdaki modeller ise;

M-Audio Nova
M-Audio Vocal Studio
MXL-910

Bu ürünler arasından veya sizin önerebileceğiniz mikrofonlardan birini alabilirim. Şu an için aklıma en çok yatan model M-Audio Nova. Bazı satış sitelerinde ürün hakkında iyi yorumlar okuduğum için.
Bütün bunlara ek olarak, bir referans kulaklık ihtiyacı da duyabileceğimi düşünerekten internette gördüğüm
Focusrite iTrack Studio (set)
Focusrite Scarlett Solo Studio Pack Mk2 (set)

setlerinden birini de alabilirim. Bu ürünlere karar vermeden önce sizin de fikirlerinize ve yorumlarınıza danışmak istedim. Uzunca bir yazı oldu, ancak bitmesine az kaldı, sabredip okuduğunuz için bile teşekkür ederim.

Bu ekipmanları aldıktan sonra, sadece bilgisayara bağlayıp gerekli programları kurup çalmaya çalışmak gerekiyor. Ki çalmaya çalışma kısmını uzun zamandır büyük zevkle yapıyorum.

Ardından ses kaydı için, bildiğim kadarıyla ses kartlarının içinden ses kayıt programı çıkmakta ancak kendim ya M-Audio'nun içinden çıkacak yazılımı ya da Cubase'i kullanmayı düşünüyorum. Davul yazmak için EZ Drummer 'ı kullanıyorum ve hoşuma da giden bir program. Ve bildiğim kadarı ile EZ Drummer'ın Adobe Audition ürünü ile uyumlu çalışan bir versiyonu yok. (Yanlış biliyor olabilirim)

Öncelikle ekipmanlar konusunda fikir verip, ardından kayıt programları hakkında bilgi verebilirseniz sevinirim.

Herkese sevgiler, saygılar.

Bahsettiğiniz ses kartlarının üçünü de önermem. Madem ki kayıtlarla tecrübenizi geliştirmek istiyorsunuz öyle ise elinizdeki ses kartıda bu gelişimde size gerekli imkanları ve farklı opsiyonları da sunmalı.

2 enstrüman girişi ve 2 çıkış başlangıç seviyesi kartlarda standart ama eğer Re-amp yapmak, kayıtlarınızı harici bir efekt ünitesi ile şekillendirmek istediğinizde işinize yaramayacaktır.
Midi giriş-çıkış portu olması gerekli ki farklı external cihazları da daw programı ile kotrol edebilesiniz ya da tam tersi.... cihazlarda S/pdf de kullanabilirsiniz.
Bence aynı markaların 50-100$ daha fazla bütçe ayırıp, en az 4 giriş-4 çıkış ve midi portu olan modellerine bakın. Ses kartı işin temeli ve bir sefer alacaksınız neticede.

Bahsettiğiniz ses kartlarının üçünü de önermem. Madem ki kayıtlarla tecrübenizi geliştirmek istiyorsunuz öyle ise elinizdeki ses kartıda bu gelişimde size gerekli imkanları ve farklı opsiyonları da sunmalı.

2 enstrüman girişi ve 2 çıkış başlangıç seviyesi kartlarda standart ama eğer Re-amp yapmak, kayıtlarınızı harici bir efekt ünitesi ile şekillendirmek istediğinizde işinize yaramayacaktır.
Midi giriş-çıkış portu olması gerekli ki farklı external cihazları da daw programı ile kotrol edebilesiniz ya da tam tersi.... cihazlarda S/pdf de kullanabilirsiniz.
Bence aynı markaların 50-100$ daha fazla bütçe ayırıp, en az 4 giriş-4 çıkış ve midi portu olan modellerine bakın. Ses kartı işin temeli ve bir sefer alacaksınız neticede.

Peki bu özellikleri olan ürünlerden önerebileceğiniz bir marka model var mı?

Midi girişi lazım değilse scarlet solo mk2. Lazımsa Roland duocapture. Genelde gelen öneriler bu şekilde 🙂 İkisinide kullanmadım.

- Native Instruments Komplete Audio 6
- Focusrite Saffire Pro 14( Firewire)

malesef ses kartı için ayırdığım bütçe 1000 tlye çıkamaz. Yani ben mikrofon + ses kartı ikilisini toplam 1000 - 1200 tl arası bir bütçeye halletmeyi düşünüyorum.

Midi girişi lazım değilse scarlet solo mk2. Lazımsa Roland duocapture. Genelde gelen öneriler bu şekilde 🙂 İkisinide kullanmadım.

Midi girişi kullanacağımı zannetmiyorum çünkü amfiden aldığım tonlar gayet hoşuma giden tonlar. Bunu mikrofonlayıp direk amfideki tonumu kullanmak daha mantıklı geliyor. VST falan kullanıp veya gitardan sinyal kaydı alıp bunu modellemek hoşuma giden bir durum değil. Öneriniz için teşekkür ederim, Scarlett mk2 yi düşüneceğim 🙂

Arkadaşlar merhaba, merak ettiğim bir konu üzerine sizin fikirlerinize ve bilgilerinize danışmak istedim. 8-9 senedir gitar çalmaya çalışan biri olarak, artık çaldıklarımı kaydetme isteği ciddi anlamda baskın gelmeye başladı. Bunun için geçmişte birçok zaman telefon üzerinden, bilgisayardaki on-board ses kartı üzerinden veya mp3 çalarlardaki ses kaydedici özelliklerinden yararlandım ancak istediğim gibi kayıtları bir türlü elde edemedim ki bu gayet normal. Günümüz şartlarında
selam youtube da şöyle bir kanal buldum ayrıca Ev Stüdyosu sitesinde oldukça tatmin edici açıklamamalar mevcut

malesef ses kartı için ayırdığım bütçe 1000 tlye çıkamaz. Yani ben mikrofon + ses kartı ikilisini toplam 1000 - 1200 tl arası bir bütçeye halletmeyi düşünüyorum.

Midi girişi kullanacağımı zannetmiyorum çünkü amfiden aldığım tonlar gayet hoşuma giden tonlar. Bunu mikrofonlayıp direk amfideki tonumu kullanmak daha mantıklı geliyor. VST falan kullanıp veya gitardan sinyal kaydı alıp bunu modellemek hoşuma giden bir durum değil. Öneriniz için teşekkür ederim, Scarlett mk2 yi düşüneceğim 🙂
Bu bilgi seviyesinde bahsettiğin ekipmanla amfi mikrofonlarım demek hemde condenser mikrofonla biraz fazla iyimserlik olur...amfinden aldığın güzel tonu mikrofonlayarak aynı şekilde dijital ortama aktarmak hiç kolay değil yapınca iyi sonuç alamazsan o kadar para harcadım diye üzülüp hayal kırıklığına uğrama şimdiden uyarayım...zaten tonla modelleme vst ir olayları bu zorluk yüzünden var...

@Single_FACTOR yok ya aslında 2 üst mesajın demeliydim. Midinin neden gerekli olduğunu yazmışsın orda önemli orası dikkat etsin diye 🙂 Ses kartları konusunda çok tecrübem yok ama yabancı forumlarda roland qaudcapture'dan herkes çok memnun bende almayı düşünüyorum bu yüzden.

Ben daw üzerindeki yada VST reverb ve modülasyon efektlerini beğenmiyorum bu alandaki programcıkların hiç biri tc Elctronic ya da lexicon vb... ünitelerinin yerini tutmaz. Modülasyon ve mastering aşamasındaki efektlerin external cihazlarla kullanılması keinlikle daha iyi sonuç verir. Yahut external efekt prosesörleri, kompressörler vb...kullanacaksınız; Midi özelliğine sahip değilseniz bu cihazları daw ile yönetemezsiniz. Eğer USB üzerinden midi dönüştürücü kullanayım derseniz türlü sıkıntı ile uğraşırsınız.

Geri