Shredin zirvesi: Shawn Lane'den enstrümantal Purple Haze yorumu

Videoyu paylaşmak istedim, çünkü kalitesi "iyileştirilmiş" bir video bu; Turth in Shredding isimli kullanıcı AI ile elden geçiriyor bu videoları.
Öncelikle bir uyarı: Herkese göre DEĞİL bu video. Shred sevmiyorsanız dinlemeyin.

Rahmetli Shawn Lane, gelmiş geçmiş belki de en abartılı iki el senkronizasyonuna sahip, "uzaylı" bir gitarist idi (aynı zamanda klavyede da virtüöz düzeyinde hakimiyeti vardı). Bir tür harika çocuktu, münzevi olduğu için dünya çapında tanınmadı, sağlık problemleri de buna katkı yaptı ne yazık ki. Guthrie Govan başta olmak üzere bugün dinlediğimiz tüm virtüöz shred tayfası bu adamdan şu ya da bu şekilde etkilenmiştir (bütün JTC shred virtüözleri muhtemelen adamın hayranı). İnternette Bonamassa ve Eric Johnson'ın pentatoniklerle çaldığı hızlı fikirleri çok beğenenler var. O arkadaşlar pentatoniklerle Lane'in yaptıklarını dinleyince gitar çalmayı bırakabilirler🙂
Lane her iki elde de olağanüstü tekniğe sahip, ilk defa hybrid picking ile shred çaldığını gördüğüm adam da odur. Aslında Holdsworh hayranı olmasına rapmen, legatoyu daha az kullanıyor. Teknik olarak en çok öne çıkan özelliği olağanüstü alterne vuruş tekniği; küçük ellerine rağmen de sol elde akıl almaz streçler ile çalabiliyor.
Başka gitaristler sağ elde bu hıza erişse bile iki elini senkronize edemiyor, Govan'ın bile bu denli abartılı çaldığını pek görmedim ki, o da bazen "God mode" şeklinde takılıyor malum. Çaldığı bazı şeyleri dinlerken hızlandırıldığını zannedebilirsiniz🙂
Lane hem son derece tane tane ve melodik çalabilen, hem de "outside" (ton dışı notalarla) notalarla bunu birleştirebilen çok nadir gitaristlerdendi. Genellikle birini yapan diğerini yapamaz. Olağanüstü müzisyendi adam, çalamayacağı şey yoktu. 40 yaşında kaybettik kendisini.

Abi sabah sabah kulağımın pası silindi valla. Şimdi gidip powers of ten dinleyip kendi beceriksizliğime ağlama vakti 🙂. Kendisiyle ilk defa forum aracılığıyla tanışmıştım bu arada. Başlıkların birinde (hangisi hatırlamıyorum kusura bakmayın) yine Barrios üstad Shawn Lane ile alakalı bi anektod yazmıştı. Oradan görüp, merak edip dinlemiştim. O günden beri bayılarak dinlerim. Tekrardan teşekkür etmiş olayım bu vesileyle...

Abi sabah sabah kulağımın pası silindi valla. Şimdi gidip powers of ten dinleyip kendi beceriksizliğime ağlama vakti 🙂. Kendisiyle ilk defa forum aracılığıyla tanışmıştım bu arada. Başlıkların birinde (hangisi hatırlamıyorum kusura bakmayın) yine Barrios üstad Shawn Lane ile alakalı bi anektod yazmıştı. Oradan görüp, merak edip dinlemiştim. O günden beri bayılarak dinlerim. Tekrardan teşekkür etmiş olayım bu vesileyle...
Vaktiyle arkadaşın biri burada Vigier gitarlardan bahsederken şimdini adını bile hatırlamadım genç bir youtuber gitarist hatunun kullandığı marka olduğunu söylemişti. Ben de Shawn Lane gibi bir isim dururken ona referans vermenin komik olduğu gibi bir şeyi söylemiştim ("dünkü çocuk" demiştim hatun için ki, Lane ile kıyasla öyleydi zaten...), o da çok bozulmuştu 🤣
Bu arada, Lane Vigier modelinin klavye dümdüz demişti TNT Özgür. Ona da aklım ermemişti🙂
Tabii Vigier dendi mi akla gelen Bumblefoot, Govan (Surfreter modeli) gibi başka isimler de var: Hepsinin de özelliği psikopat virtüöz olmaları🤣 Ama biz youtuberları biliriz..
Kuşak farkı işte...

Vaktiyle arkadaşın biri burada Vigier gitarlardan bahsederken şimdini adını bile hatırlamadım genç bir youtuber gitarist hatunun kullandığı marka olduğunu söylemişti. Ben de Shawn Lane gibi bir isim dururken ona referans vermenin komik olduğu gibi bir şeyi söylemiştim ("dünkü çocuk" demiştim hatun için ki, Lane ile kıyasla öyleydi zaten...), o da çok bozulmuştu 🤣
Bu arada, Lane Vigier modelinin klavye dümdüz demişti TNT Özgür. Ona da aklım ermemişti🙂
Tabii Vigier dendi mi akla gelen Bumblefoot, Govan (Surfreter modeli) gibi başka isimler de var: Hepsinin de özelliği psikopat virtüöz olmaları🤣 Ama biz youtuberları biliriz..
Kuşak farkı işte...
Abi kuşak farkı konusuna daha fazla katılamazdım sanırım. Konunun birazcık dışına çıkıyorum kusura bakmayın ama çevremde yaşıtım olup dikkat süresi 2 dakikayı geçebilen insan sayısı çok az. Gitar "çalan" arkadaşlarıma dinletmek için forumdan öğrendiğim isimleri atınca (Bkz: Bumblefoot, Govan, Shawn Lane, Al di Meola, Steve Morse vb) şarkının sonunu bile getiremeden sıkılıp bırakıyorlar. İsim vermek istemiyorum ama özellik ülkemizde gitar içeriği üreten bir sürü kişinin aslında çok bi şey bilmedikleri halde müzik/gitar konusunda ilahlaştırılmaları çok rahatsız ediyor beni. Ülkemizden çıkan collabların bir çoğunu dinlediğimde çalan kişilerinin bir çoğunun aynı pentatonik lickleri çalmaktan öteye gidemediklerini görmek canımı sıkıyor çokça. Gerçekten iyi gitar çalan isimlerin hakkının yenip bilinmemesi de garip. Konuyu biraz dağıtıp içimi döktüm kusura bakmayın. Kuşak farkı diyince aklıma geldi 🙂

@barrios keşke belli bir yaş sınırı uyarısı verseydiniz, evde açık alanda denemeyiniz falan deseydiniz.Adam gerçeğin ötesinde koordinasyona sahip sinir iletim hızından daha hızlı çalıyor mübarek ; gördüm zannettiğin yerden çoktan geçmiş oluyor adam.🤦🏽

Abi kuşak farkı konusuna daha fazla katılamazdım sanırım. Konunun birazcık dışına çıkıyorum kusura bakmayın ama çevremde yaşıtım olup dikkat süresi 2 dakikayı geçebilen insan sayısı çok az. Gitar "çalan" arkadaşlarıma dinletmek için forumdan öğrendiğim isimleri atınca (Bkz: Bumblefoot, Govan, Shawn Lane, Al di Meola, Steve Morse vb) şarkının sonunu bile getiremeden sıkılıp bırakıyorlar. İsim vermek istemiyorum ama özellik ülkemizde gitar içeriği üreten bir sürü kişinin aslında çok bi şey bilmedikleri halde müzik/gitar konusunda ilahlaştırılmaları çok rahatsız ediyor beni. Ülkemizden çıkan collabların bir çoğunu dinlediğimde çalan kişilerinin bir çoğunun aynı pentatonik lickleri çalmaktan öteye gidemediklerini görmek canımı sıkıyor çokça. Gerçekten iyi gitar çalan isimlerin hakkının yenip bilinmemesi de garip. Konuyu biraz dağıtıp içimi döktüm kusura bakmayın. Kuşak farkı diyince aklıma geldi 🙂
O kalın kafalı arkadaşlara tavsiyem şu: 4 mezur Am, 4 mezur C minör üzerine bir çalmayı denesinler. Kendini virtüöz zanneden o tayfanın büyük bir kısmı ikinci akorda çuvallayacaktır.
Mesele pentatonik değil aslında, mesele çıtanın çok düşük olması. 4 mezur A minör pentatonik, 4 mezur C minör pentatonik ile hakkını versin, helal olsun. Ama yapamazlar, çünkü dinledikleri ve çaldıkları şeyler tek bir tonda "yardırmaktan" öteye gidemiyor. Gel de anlat tabii...

O kalın kafalı arkadaşlara tavsiyem şu: 4 mezur Am, 4 mezur C minör üzerine bir çalmayı denesinler. Kendini virtüöz zanneden o tayfanın büyük bir kısmı ikinci akorda çuvallayacaktır.
Mesele pentatonik değil aslında, mesele çıtanın çok düşük olması. 4 mezur A minör pentatonik, 4 mezur C minör pentatonik ile hakkını versin, helal olsun. Ama yapamazlar, çünkü dinledikleri ve çaldıkları şeyler tek bir tonda "yardırmaktan" öteye gidemiyor. Gel de anlat tabii...
Ağzına sağlık abi

Tatlı bir clickbait 😀

Yalnız bunu yapan Petrucci'yi hiç sevmiyormuş🙂
Kıyaslama tamamen anlamsız tabii; Petrucci emprovize çalan bir adam değil, fusion gitaristi hiç değil. Herhalde "deveden büyük fil var" demek için Lane'in insafsız alternate picking sekanlasrından örnek vermişler.
Ama Lane'in burada insafsız hybrid picking filan da çaldığı düşünülürse asıl bu videoyu Tom Quayle üzerinden yapmak güzel olabilirdi🙂 Nasıl tetiklenirdi Quayle fanboyları var ya 🤣
Adam uzaylı. Kıyas filan kabul edecek birisi değil gerçekten. Klavye çaldığı bir kayıt var, akıl alır gibi değil. "İyi ki klavye çalmıyorum" demiştim dinlediğim zaman.
Bence en güzeli de isterse çok tadında çalabiliyor olması. Hendrix bestesi değil ama, onunla özdeşlemiş bir klasiği ona tribute gibi çalmış üstat:

@barrios keşke belli bir yaş sınırı uyarısı verseydiniz, evde açık alanda denemeyiniz falan deseydiniz.Adam gerçeğin ötesinde koordinasyona sahip sinir iletim hızından daha hızlı çalıyor mübarek ; gördüm zannettiğin yerden çoktan geçmiş oluyor adam.🤦🏽
Ben bunu 20 küsur sene önce ilk izlediğimde bana ne oldu bir de siz onu düşünün🙂
Koordinasyon inanılmaz, ama şekil disiplini olarak parmakların hareketindeki nizamilik de inanılır gibi değil.

Sene 1979.
17 yaşındayken... Uzaylı DNA'sı var. Başka açıklama yok gerçekten. O yaşta bu teknik olunca, oturup klavyeyi de öğrendi muhtemelen ve onu da bu düzeyde çalıyordu.
İşin komiği, adam bütün Shrapnel tayfasına da nal toplatırmış, ama keşfedilmemiş demek...

Geri