Sizce müzik yapıp müzik dünyasına atılmak için geç kalmismiyimdir 15 yasim

Yaşım 15 ve 13 yaşımdan berli hayalim müzik yapıp kendimi bu yönde geliştirmek ama bir ton sorun karşıma çıktı bunları söylemek biraz bana ağır geliyor ama sizden sadece tek istediğim şu 3 soruyu cevaplamak
1-15 yaşında müzik için geç kalmismiyimdir
2-muzik aleti öğrenmeye zaman harcamalimiyim yoksa fl studio gibi dijital müzik programlarimi ogrenmeliyim
3- eğer ki dijital müzik yapicaksam önceden bir müzik aleti bilgim olmalimi eğer olmiycaksa dijital müzik nasıl yapicam armoni bilmem yeterlimi

Yaşım 15 ve 13 yaşımdan berli hayalim müzik yapıp kendimi bu yönde geliştirmek ama bir ton sorun karşıma çıktı bunları söylemek biraz bana ağır geliyor ama sizden sadece tek istediğim şu 3 soruyu cevaplamak
2-muzik aleti öğrenmeye zaman harcamalimiyim yoksa fl studio gibi dijital müzik programlarimi ogrenmeliyim
3- eğer ki dijital müzik yapicaksam önceden bir müzik aleti bilgim olmalimi eğer olmiycaksa dijital müzik nasıl yapicam armoni bilmem yeterlimi
Hayal kurmak dışında ne yapıyorsunuz müzikle ilgilenmek için?

Hayal 13 yaşsa geç ama başlamak için hiçbir zaman geç değil. "Müzik dünyası" da ayrı bir olay zaten ama eğer konservatuar ya da işin "ilmine" gireyim denmiyorsa zaten çocuk yaşta elektronik müzik öğrenmenin kas hafızasına falan katkısı olacağını sanmıyorum. Boş yere kafanız şişer, kulaklarınıza yazık.

Enstrüman öğrenmek her zaman için avantaj ama öyle bir noktadayız ki her şeyi programlar üzerinden yapmaya çalışanlar var.

Başlık ağır trolleme kokuyor ama yine de cevap vermek istedim. Yine yeni açılmış bir hesap, benzer sorular. Bu konseptte trolle uğraşan arkadaşa başarı madalyası takmak lazım uzun zamandır yılmadan bunu yapıyor. Belki de forumu canlı tutmak için bunu derin turkrock'çılar yapıyordur, kim bilir 😀

Yani gitar alıp sahilde mi çalacaksınız?

Müzik dünyasına atılmayı çok farklı algılıyorum çünkü.
Aslında en güzeli sahil gitaristi olmak ya kafa rahat bir kaç bossa nova tarzı ritimler öğrense azıcıkta kulağa hoş gelecek 7'li akorlar ve arpej bir de sesi dinlenebilecek seviyedeyse gayet güzel tadından yenmez. Modası geçti biraz ama yine de sanırsam hanım kızları etkileyen arkadaşlar vardır.
Bu arada konuya dönersek bence 15 yaşında olmak birçok şeye başlamak için en ideal yaş. Hem zaten kafa yapısının oturmaya başladığı bir zaman yani spora da başlarsan tadından yenmez zaten lise 9 ve 10 olsa gerek lisenin de en güzel zamanları 11'e geçince artık zulüm başlıyor YKS falan derken her şey alt üstü oluyor bazı şeyleri rayına oturtmak için en güzel yaş bence 15. 20'lerine gelince geç kalmışlık hissi yaşamak istemiyorsan başla gitsin.

Aslında en güzeli sahil gitaristi olmak ya kafa rahat bir kaç bossa nova tarzı ritimler öğrense azıcıkta kulağa hoş gelecek 7'li akorlar ve arpej bir de sesi dinlenebilecek seviyedeyse gayet güzel tadından yenmez. Modası geçti biraz ama yine de sanırsam hanım kızları etkileyen arkadaşlar vardır.
Bu arada konuya dönersek bence 15 yaşında olmak birçok şeye başlamak için en ideal yaş. Hem zaten kafa yapısının oturmaya başladığı bir zaman yani spora da başlarsan tadından yenmez zaten lise 9 ve 10 olsa gerek lisenin de en güzel zamanları 11'e geçince artık zulüm başlıyor YKS falan derken her şey alt üstü oluyor bazı şeyleri rayına oturtmak için en güzel yaş bence 15. 20'lerine gelince geç kalmışlık hissi yaşamak istemiyorsan başla gitsin.
Ama arpej için ayrı bir gitara ihtiyaç var...

Yaşla müziğin pek bir alakası yok bence. Eğer alakası varsa, ben 19 yaşındayım. Bir buçuk yıldır müzikle ilgileniyorum. (O zaman benim hiç şansım yok demektir🙂). Ancak 2. Soruyu anlayamadım. 3. Soruyu hiç dijital müzik yapmadığım için cevaplayamam.

Son düzenleme:

1- kime göre neye göre... 26 yaşında Viyana'da profesyonel orkestra ile klasik müzik icra eden kemancı tanıdık var 18 yaşından beri yapıyor bunu ama 30'undan sonra ilk defa eline gitar alıp benden 30 kat iyi çalan arkadaş da var ... tren kaçtı diye bir şey yok, içinde o ateş varsa bu soruyu sorman bile abes
2- o programla bir şey yapabilmek (ziv ziv gürültü dışında) için zaten biraz müzik bilgisi ve müziği anlaman gerekecek, bunlar olunca illa ki zaten bir şeyler kendim de çalayım diye bir enstrümana yönelirsin
3- kitap yazmak için fikirlerin, bilgi birikimin ve anlatmak istediğin bir şeyler olmalı... hangi kalemi kullanmalıyım ya da word öğrensem yeterli mi noktasından uzaklaş bir an önce

Yaşın önemi yok. Takılmayın...

Program kullanmayı öğrenirsiniz ve hazır kalıplarla birşeyler yaparınız ama o yaptığınızı yapan zaten milyon kişi vardır ( örnek herkesin yaptığı cıstak serdar ortaç tipi cıstak beste- sözü çıkar hiçbişi yok, armoni yok, kadans yok, müzik değil gürültü)

İleri armoni, ensemble ve teknik bilmek gerekiyor. Onları da bilip profesyonel müzik yapan ve kıt kanaat bile geçinemeyen çok arkadaşım var. tutkunuz varsa yapın. Yapar satar karın doyururum diye bu işe girmeyin. Piyano şart (piyano bilmeden armoni - kompozisyon çalışmak mantıklı değil) yoksa solo+akor yazdığınızı 3 lü 4 lü patisyona çevirip grup çalsın diye hazırlayamazsınız. Akoru 7 li yerine kolay diye 3 lüsünü çalan ve caz gitaristi geçinen ilginç arkadaşlar var ayrıntısını bilmezseniz farkına bile varamazsınız. Duyduğum faciaları anlatamam artık hemen hiç canlı müzik dinlemeye çıkmıyorum yani... Ortalıkta çok fazla kötü örnek var ama acı olanı kötü olduklarının ne kendileri ne de çevreleri farkında değil. Mutlaka profesyonel çalşan bir hocanız olmalı. iki dakikada anlatıp öğreneceğiniz birşey için haftalarınızı kendi kendinize öğrenmek için heba etmeyin. Özetle kaç saatinizi bu işe ayırırsanız o kadar iyi olursunuz..

Son düzenleme:

Geri