Soğuk havada gitarı dışarı çıkarmak

Arkadaşlar merhaba ben kayseri'de oturuyorum havalar bura da oldukça soğuk 7 - 14 derece arası değişiyor. Bu havada luthiere gitsem 9 numaradan 10 numara tele geçeceğim sap ayarı, entonasyon, yay ayarı vs yaptırmayı düşünüyorum geri eve dönerken bu ayarlarım bozulur mu? yol yaklaşık otobüs yürüme vs 45dk sürüyor indi bindi falan derken. gitarım cortx100 eski telim 9-42 yenisi 10-46. Şimdiden teşekkürler.

Bilgi istediğin tüm konular gitarının bulunduğu ortam içinde geçerli olduğunu unutmamalısın.

Ev gün içerisinde kombi veya merkezi sistemle ısınırken, gece ısıtma sisteminin kapanması ile birlikte ani bir sıcaklık düşüşü yaşanıyor.

Dolayısı ile bu durum aslında sürekli yaşanan bir durum. Sadece soğukta değil sıcak havalar içinde aynısı geçerlidir. Yazın ortam çok ısınır ama güneşin batması ile birlikte soğuyan ortamda genleşmiş olan ahşap ve çelik teller gerilmeye başlar.

Mesela benim odam da ceviz ağacından yapılmış 8 kapılı gömme bir dolap var. Özellikle yaz aylarında güneşin batması ve havanın daha serin olması ve odanın da serin bir hal alması başladığında o dolaptan çıkan çatırtı sesi inanılmaz oluyor. Çağnoz gibi geriliyor ahşap. Bu genleşme ve gerginleşme durumu da ahşaba ve kalitesine göre değişir.

Özetle bahse konu sorunları sadece dışarıda değil ev ortamında da yaşanabileceği gerçeği var. Çok takılmamalısın bu duruma

Çok dandik bir gitar değilse bu tip değişimlere dayanır. Evde direkt güneş gelmedikçe gece ve gündüz farkları ya da kalorfer aç kapa bunlar çok da etki etmez. Azıcık akort kaçar belki ama öyle sap attı, tel koptu vs olmaz. Luthiere götüreceksen ve otobüsle vs döneceksen çok ciddi sorun değil dışarısı -5 derece değilse. Yürüyerek dönersen filan belki eve gidince 1-2 saat oda ısısında demlensin alet sonra ayarları kontrol et.

Sap ayrını anlatan çok güzel videolar var.
Bu işi kafanızda çokta büyütmeyin.
Bir alyanla biraz sağa veya sola çevirmek, teller bızlamıyorsa ve klavyeden aşırı yüksek değilse ayar uygundur.
Hatta şuan eski tellerinizle ayar yapmayı deneyin.

Ben stüdyoya giderken akortlar değişiyor.
Çünkü gitar soğukta kalıyor. Stüdyoda tekrar ayar yapıyorum.
Bunun önüne geçmenin mümkünatı yok...
Sap ayarı, entenasyon vb ayarların pek değişeceğini düşünmüyorum...

Bilgi istediğin tüm konular gitarının bulunduğu ortam içinde geçerli olduğunu unutmamalısın.

Ev gün içerisinde kombi veya merkezi sistemle ısınırken, gece ısıtma sisteminin kapanması ile birlikte ani bir sıcaklık düşüşü yaşanıyor.

Dolayısı ile bu durum aslında sürekli yaşanan bir durum. Sadece soğukta değil sıcak havalar içinde aynısı geçerlidir. Yazın ortam çok ısınır ama güneşin batması ile birlikte soğuyan ortamda genleşmiş olan ahşap ve çelik teller gerilmeye başlar.

Mesela benim odam da ceviz ağacından yapılmış 8 kapılı gömme bir dolap var. Özellikle yaz aylarında güneşin batması ve havanın daha serin olması ve odanın da serin bir hal alması başladığında o dolaptan çıkan çatırtı sesi inanılmaz oluyor. Çağnoz gibi geriliyor ahşap. Bu genleşme ve gerginleşme durumu da ahşaba ve kalitesine göre değişir.

Özetle bahse konu sorunları sadece dışarıda değil ev ortamında da yaşanabileceği gerçeği var. Çok takılmamalısın bu duruma
Teşekkür ederim uzun yazınız için.

Çok dandik bir gitar değilse bu tip değişimlere dayanır. Evde direkt güneş gelmedikçe gece ve gündüz farkları ya da kalorfer aç kapa bunlar çok da etki etmez. Azıcık akort kaçar belki ama öyle sap attı, tel koptu vs olmaz. Luthiere götüreceksen ve otobüsle vs döneceksen çok ciddi sorun değil dışarısı -5 derece değilse. Yürüyerek dönersen filan belki eve gidince 1-2 saat oda ısısında demlensin alet sonra ayarları kontrol et.
Aslında aldım alalı bir kere bile ayar yapmadım bazı günler kendi kendine bızlamaya başlıyordu zamanla tekrar düzeliyordu artık bakacağım gidip, teşekkürler bu arada.

Sap ayrını anlatan çok güzel videolar var.
Bu işi kafanızda çokta büyütmeyin.
Bir alyanla biraz sağa veya sola çevirmek, teller bızlamıyorsa ve klavyeden aşırı yüksek değilse ayar uygundur.
Hatta şuan eski tellerinizle ayar yapmayı deneyin.

Ben stüdyoya giderken akortlar değişiyor.
Çünkü gitar soğukta kalıyor. Stüdyoda tekrar ayar yapıyorum.
Bunun önüne geçmenin mümkünatı yok...
Sap ayarı, entenasyon vb ayarların pek değişeceğini düşünmüyorum...
Aslında ben de biraz farkındayım çok zor olmadığının ama tel değişiminde bile sakin olmayı 3. paket telden sonra öğrendim, elime yüzüme bulaştırırım diye bir korku var yani ama enin de sonun da denemem gerekecek bunun da farkındayım.

Geri