Solak olup, sağlak akustik davul düzeninde çalmak

Merhaba. Bateri çalmayı öğrenmek ve belli bir seviyeye gelmek istiyorum.. 42 yaşındayım ve işim biraz ağır, haliyle işten boşluk bulduğumda, pek fazla enerjim de kalmiyor..Yıllar önce, stüdyomda kullandığımız, akustikten elektro bateriye çevirdiğim, şimdilerde yeniden parçalarını alıp topladığım bir akustik baterim var. Davulların akortlaması tamam..
Sadede gelecek olursam, solağım ve bateriyi hangi düzende kuracağıma karar veremedim. Aslında, solak mı yoksa sağlak mı başlasam veya sağlak düzende solak mı devam etsem bilemedim. Bu varyasyonları tek tek deneyip vakit kaybetmekte istemiyorum.. Gitarı da ilk başladığımdan bu yana sağlak çalıyorum, beceri anlamında bir zararını da görmedim bu zamana kadar.. Davula dönecek olursak, sağlak davul düzeninde, solak çalmaya daha yakınım gibi.. Öğrenirken, becerime (potansiyelim varsa), hevesime bir eksisi olabilir mi? Veya zaman kaybım olur mu? Benim gibi solak olup, bu işi yapan arkadaşlar veya gören, duyan arkadaşların tavsiyelerine ihtiyacım var.. Şimdiden teşekkürler..

Davulcu değilim ancak evimde birkaç shell kit mevcut. Ara ara kardiyo olsun diye çalışır çalarım. Son 6 - 8 aydır düzenli şekilde egzersiz yapmaya başladım. Sanıyorum "power hand" diyorlar asıl kullanılan ele ancak belirli bir egzersizden sonra kendimde her ikisiyle de yapmak istediğim çoğu şeyi yapabildiğimi farkettim. Sağ elinini kullanan bir insan için sağ el ile hihat saymak çok daha kontrollü oluyor. Sol el de bu sırada trampet gidiyor mesela. Ama ben çeşitli partisyonlar denerken sağ elim floor tomlarda gezinirken sol elimle de hihat sayabiliyorum. Süper oluyor mu, hayır. Ama genel çalım halim de süper değil zaten 😀

Özetle kontrolün sağ elde olduğu bir durumdan benim gibi vasat mesai yapan birisi bile birkaç ayda uzaklaşabiliyorsa bence tüm devranınızı siz de standart sisteme göre kurduğunuzda sorun yaşamazsınız. Hem bir stüdyoya gittiğinizde, bir mağazaya girdiğinizde, ya da bir arkadaşınız sizin davulunuzun başına geçtiğinde bazı şeyler çok daha rahat ve zahmetsiz erişilebilir durumda olur.

Geri