Soru: Yurt dışından stüdyo aleti almak

Merhabalar, haftasonu Yunanistan Selanik'e gidicem. Almak istediğim bazı stüdyo ekipmanları var. Akai MPC Studio 2 , Akai MPK Mini MK3 ve Rode marka bir mikrofon almak istiyorum. Yunanistan yerel müzik marketlerindeki fiyatlar Türkiyeden baya bir ucuz gerçekten, tax freesiz fiyatlardan bahsediyorum. 2 ay öncesinde de Yunanistan'a gitmiştim ve bazı geçmemesi gerekecek kadar fazla ürünleri geçirebilmiştik(kişi başı 1 litre alkol hakkı varken 3 litre aldık bagajda üstünkörü üstünü örterek sakladık ve bir sıkıntı yaşamadık). Şimdi ben bu aldığım iki cihazı duty freeden Yunanistan'a ait vergi ödemesini alırsam kapıdaki memurlar beni Türkiyeye göre vergilendirir mi? Tax free ödemesini sizce almalı mıyım yoksa aldığım cihazları çantama atıp gümrükten geçip gitmeli miyim? Tax free ödemesini almasam bile 3-4k kadar cihaz başı kar ediyorum şaka gibi. Satmak için değil kullanmak için aldığımı hatırlatmak isterim.

Türkiye ile alakası yok, vergilendirme falan olmaz (bokunu çıkarıp aynı üründen 3-5 tane kapalı kutu almadiktan sonra) dikkat ve şüphe çekmez Türkiye'ye girişte.
Tax free varsa alın tabii, ne kadar ucuza getirirseniz o kadar iyi.
Taç free için almış olduğunuz ürünleri kutusu açılmamış olarak göstermeniz lazım. Mağazanın hazırlamış olduğu tax free formunu havaalanında ürünlerle beraber gösterip belgeyi kaşeletiyorsunuz, sonraki adım da Vergi iadesi tutarını havaalanından teslim alıyorsunuz. Genelde Global Blue firması aracı kurum oluyor. Biraz kesinti yapıyor, atıyorum Yunanistan faturadaki KDV oranı 20%, geri ödeyecekleri oran aşağı yukarı 12-17% arası birşey olacaktır

Ben arabayla geçicem İpsaladan. Duty free mağazasında tax free yapılıyor diye hatırlıyorum. Şimdi tax freeyi yapıcam ve hiç vergi ödemeden almış olacağım değil mi? Bu konulara hakim olmadığım için soruyorum. Dediğiniz gibi 2 farklı ürün alıcam, toplam 2 kutu ürün yüksek ihtimalle o kadar. O dediğiniz firmaya bakıcam İpsalada nasıl yapılıyor diye.

Yunan gümrüğünde İpsaladan çıkış yaparken, pasaport gişesinden hemen önce Tax Free gişesi var. Sırada beklerken solda göreceksiniz. Mağazadan aldığınız "Tax Free uyumlu" faturanızı oradaki gümrük memuruna veriyorsunuz. Kabul eder ve damgalarsa (etmeyebilir, fazla da üstelemeyin) Duty Free'ye gidip mağazada ödediğimiz vergiyi nakit ya da ödeme yaptığınız karta iade olarak alabilirsiniz. Nakitte kesinti varmışşs.

Türkiyeye girişte gümrük memurları araçların bagajlarını açtırıp şöyle bir bakacaklar. Çok göze batan, pahalı bişey görürlerse vergiye tabi tutabilirler.

Henüz geçen hafta geçtim gümrükten. Yanda bir gurbetçi vardı. Sanki Türkiye yokmuş gibi taaa alamanyalardan çim biçme makinası taşıyordu. Memur tamam geç dedi.
Bir kaç tane stüdyo ekipmanının takılacağını sanmıyorum.

Geri