Strandberg B-Stock Sorusu

• Konuyu açan Konuyu açan DnD
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Merhabalar,

Bir süredir bir Strandberg Fusion gitar almaya niyetleniyorum. Markanın kendi sitesinde, normal satış fiyatı 2.600 EUR olan Fusion NX-6 modelinin B-Stock’ta 2.000 EUR gibi ciddi bir indirimle satıldığını fark ettim. Gitarın adresini aşağıda paylaşıyorum.

Merakıma yenik düşüp nihayet firmaya bir e-posta gönderdim ve ilgilendiğim modelin B-Stock’larında spesifik olarak hangi kozmetik kusurların olduğunu sordum.

Gelen yanıtta; istediğim modelin 3 adet stoğunun bulunduğunu belirterek her üç gitarın da seri numaralarını ve gitarlardaki kusurların yakın plan fotoğraflarını paylaşmışlar.

Gitarlardan birisinin finish’i kusurlu olduğu için o gitarı doğrudan eledim, ancak diğer iki gitardaki kusurların tam mahiyetini anlayamadım. Fotoğrafları aşağıda bulabilirsiniz:

Gitar 1:
1724965410039.webp

Gitar 2:
1724965445396.webp

Gitar rosewood tuşeye sahip olmasına rağmen, fotoğraflardaki her iki kusur da bana cila sökülmesi gibi göründü.

Sizce, normalde cila olmaması gereken bir bölgeye yanlışlıkla kötü işçilikten ötürü cila taştığı için mi bu gitarlar B-Stock kategorisinde yer alıyor? Şayet öyle ise, basit bir operasyonla bu hataların ortadan kaldırılabileceği düşünüyorum.

Ancak sorun basit bir cila hatasından kaynaklanmıyorsa, her iki resimde de görülen kusurlar sizce ne ile ilgili olabilir? Gitar bence çok güzel bir renge ve tam istediğim konfigürasyona (tremolo, Suhr H-S-H manyetik dizilimi) sahip; üstelik B-Stock fiyatı da gitarı benim gözümde gerçekten çok cazip bir hale getiriyor (gitar EU’dan elde gelecek; ek bir kargo/gümrük vs. ödemeyeceğim).

Değerli görüşlerinizi paylaşabilirseniz karar vermemde gerçekten çok yardımı dokunacak.

Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleme:
Merhabalar,

Bir süredir bir Strandberg Fusion gitar almaya niyetleniyorum. Markanın kendi sitesinde, normal satış fiyatı 2.600 EUR olan Fusion NX-6 modelinin B-Stock’ta 2.000 EUR gibi ciddi bir indirimle satıldığını fark ettim. Gitarın adresini aşağıda paylaşıyorum.

Merakıma yenik düşüp nihayet firmaya bir e-posta gönderdim ve ilgilendiğim modelin B-Stock’larında spesifik olarak hangi kozmetik kusurların olduğunu sordum.

Gelen yanıtta; istediğim modelin 3 adet stoğunun bulunduğunu belirterek her üç gitarın da seri numaralarını ve gitarlardaki kusurların yakın plan fotoğraflarını paylaşmışlar.

Gitarlardan birisinin finish’i kusurlu olduğu için o gitarı doğrudan eledim, ancak diğer iki gitardaki kusurların tam mahiyetini anlayamadım. Fotoğrafları aşağıda bulabilirsiniz:

Gitar 1:
167298 eklentisini görüntüle

Gitar 2:
167299 eklentisini görüntüle

Gitar rosewood tuşeye sahip olmasına rağmen, fotoğraflardaki her iki kusur da bana cila sökülmesi gibi göründü.

Sizce, normalde cila olmaması gereken bir bölgeye yanlışlıkla kötü işçilikten ötürü cila taştığı için mi bu gitarlar B-Stock kategorisinde yer alıyor? Şayet öyle ise, basit bir operasyonla bu hataların ortadan kaldırılabileceği düşünüyorum.

Ancak sorun basit bir cila hatasından kaynaklanmıyorsa, her iki resimde de görülen kusurlar sizce ne ile ilgili olabilir? Gitar bence çok güzel bir renge ve tam istediğim konfigürasyona (tremolo, Suhr H-S-H manyetik dizilimi) sahip; üstelik B-Stock fiyatı da gitarı benim gözümde gerçekten çok cazip bir hale getiriyor (gitar EU’dan elde gelecek; ek bir kargo/gümrük vs. ödemeyeceğim).

Değerli görüşlerinizi paylaşabilirseniz karar vermemde gerçekten çok yardımı dokunacak.

Şimdiden teşekkürler.
Bana da sizin yazdığınız gibi cila sökülmesi gibi geldi. Herhangi bir çatlak vb göremedim (en azından ne kadar görünüyorsa.) Ancak başkaları görebilirse yazsınlar. Umarım başka bir sorunu yoktur. O zaman size büyük şans olur bu 600 Euro luk bir fiyat düşüşü. Alırsanız şimdiden hayırlı olsun.

Cort fabrikasında çalışan endonezyalı arkadaşların sapa attıkları nitro cila dökülüyor. 2. fotodaki gitar da bir süre sonra 1. gitar gibi olacaktır. Eğer cila sadece ebonye tutunamadıysa boyadan boya ince bir zımpara atılır iş çözülür ama atılan nitro cilanın kimyasında bir problem varsa tüm sapa refinish yapılması gerekebilir. Benzer problemi yaşayan başka kişiler de var.

IMG_2248.webp

2000 Euro bandında satılan Made in Indonesia gitarlar bunlar. O sapı çöpe atıp satmasa daha iyi( ya da en azından profesyonel bir yöntemle sorunu çözsünler bari). Markanın değerini ve adını bozuyor bence. Kendi ayağına sıkıyor strandberg.
Oldum olası ısınamadım bu markaya, bi ara ilgimi çekmişti, almayı düşünüyordum sonra vazgeçtim.

Son düzenleme:
Bi kac hafta önce Boden Essential ilgimi cekmisti ancak incelemelerde fret isciliklerinde sikintilar oldugu yönünde cokca yorum gördüm.Ayni sekilde reddit youtube üzerinde de pahali modellerinin de sikintili olabildiginden bahsediliyordu.Cok üstüne olmadim bu yüzden.Inceleme videolari da genelde kil tiplerin para ile yaptigi incelemelerden olusuyordu.
Ekleme: Uzun süreli kullanimda sanirim neck sekli kramp yaratabiliyormus,ancak bu kisisel bir sey tabi ki.

2500 Euro civarında B stock, Endonezya üretimi gitar gereksiz pahalı değil mi?
Daha ucuza Made on Korea ( World Musical instruments fabrikası çıkışlı), paslanmaz çelik fret, manyetik ve de işçilik olarak daha iyi, daha ergonomik, görünüş olarak da daha güzel ve gerçek multiscale (25.5 e 27.5 inç) olan Ormsby markasını öneririm.
Asla üzmez

Geri