telleri değiştirdikten sonra olan sorun

stratımın tellerini değiştirdim ama değiştirdikten sonra kalın mi teli mute lu gibi oldu yani 1. ve 2. perdesi klavyeye aşırı yakın oldu bunun sebebi nedir ince mi telinde bir sıkıntı yok ama diğer mi la ve re tellerinde özellikle 1 ve 2. perdesinde klavyeye yakınlık söz konusu ve biraz sert vurunca tele cızırtı çıkıyor çünkü tel perdeye çarpıyor bunu nasıl çözebilirim bilen biri yardım edebilir mi?

İlk akla gelen iki ihtimal var: Sap bükülmüş olabilir ya da yeni takılan tele göre yeni sap ayarı yapmak gerekiyor olabilir. Bunların kontrollerini nasıl yapacağınızı internette araştırarak bulabilirsiniz.

Daha ince tel seti taktıysanız köprü geriye gitmiş olabilir. Ayni setten taktiysaniz köprü standart strat köprüsü mu bilmiyorum ama dediginiz tellerin köprüdeki parçaları (saddle) aşağı inmiş olabilir. Muhtemelen basit bir çözümü vardır. Sap ayarını kontrol edin, sıkıntı yoksa saddle'lari yükseltin kalın tellerde. Gene olmadiysa fotolar yukleyin bakalim sorun neymis.

Daha ince tel seti taktıysanız köprü geriye gitmiş olabilir. Ayni setten taktiysaniz köprü standart strat köprüsü mu bilmiyorum ama dediginiz tellerin köprüdeki parçaları (saddle) aşağı inmiş olabilir. Muhtemelen basit bir çözümü vardır. Sap ayarını kontrol edin, sıkıntı yoksa saddle'lari yükseltin kalın tellerde. Gene olmadiysa fotolar yukleyin bakalim sorun neymis.
gitarımın ilk defa tellerini değiştirdim önceki tel neydi bilmiyorum ama suani ile aynı değil muhtemelen sap ve entonasyon ayarı gerek mi telinde notalar yanlıs sol notası olması gereken yerde sol diyez var tunerde baktıgımda mesela sap ayarını internetten ne kadar baktıysamd risk alıp yapamıyorum saddle ayarlarındanda anlamıyorum. ve evet strat köprüsü

Dosyalar

• WhatsApp Image 2020-02-28 at 22.24.10.webp
    WhatsApp Image 2020-02-28 at 22.24.10.webp
    121.1 KB · Gösterim: 183
Bu tip tremololarda çok olur bu. Ciddi bir sorun olduğunu sanmıyorum, bence de deneye yanıla halledersiniz. Tremolo yuvasindaki yaylari hafif gevsetmeyi deneyebilirsiniz.

Geri