Temiz Sert Tonlar İçin Pedal

Merhabalar öncelikle, forumda her türden konu var o yüzden tereddüt ederek yazıyorum ama aradığımı tam olarak bulamadım bu nedenle kısaca soracağım. Strat tipi HSS bir gitarım (köprü manyetik SD pearly gates plus) ve Roland Cube 20XL amfim var, amatör bir gitarist olarak clean tonlardan çok memnunum ama amfinin efektlerinden kullandığım overdrive/dist/metal/metal stack gibi giden modlardan metallica tarzı yüksek dist ve bass treble ağırlıklı tonlar almak için gain modların yükselttiğimde inanılmaz bir dip ses alıyorum, tellere en ufak parmağım değdiğinde bile ses çıkıyor bu nedenle analog bir başlangıç pedalı almak istiyorum. Aklımda ikinci el Boss DS2 almak var ama merak ettiğim şey analog bir pedal dijital modlardan sonra beni gerçekten tatmin edip parasına değecek mi? Malum bütün piyasada fiyatlar belli ve öğrenci haliyle harcayacağım para az buz değil bu nedenle tatmin olacağım sert tonları almakla ilgili tavsiye vermenizi rica ediyorum. Şimdiden teşekkürler.

Amfi gayet iyi ve dip ses yapmayan bir amfidir. Ne pedal takarsan tak değişmez. Senin sorun gitar ve manyetikler gibi geliyor. Tamam Hss olabilir ama her H aynı değildir. Dünyanın en iyi butik analog pedalını taksan zaten o amfiden alacağın ses büyük oranda Cube 20XL sesi olur. Önce sorunu iyi tespit etmek lazım. Bu arada dip ses topraklama, jack'lar vs bir sürü sebepten olabilir.

Merhabalar öncelikle, forumda her türden konu var o yüzden tereddüt ederek yazıyorum ama aradığımı tam olarak bulamadım bu nedenle kısaca soracağım. Strat tipi HSS bir gitarım (köprü manyetik SD pearly gates plus) ve Roland Cube 20XL amfim var, amatör bir gitarist olarak clean tonlardan çok memnunum ama amfinin efektlerinden kullandığım overdrive/dist/metal/metal stack gibi giden modlardan metallica tarzı yüksek dist ve bass treble ağırlıklı tonlar almak için gain modların yükselttiğimde inanılmaz bir dip ses alıyorum, tellere en ufak parmağım değdiğinde bile ses çıkıyor bu nedenle analog bir başlangıç pedalı almak istiyorum. Aklımda ikinci el Boss DS2 almak var ama merak ettiğim şey analog bir pedal dijital modlardan sonra beni gerçekten tatmin edip parasına değecek mi? Malum bütün piyasada fiyatlar belli ve öğrenci haliyle harcayacağım para az buz değil bu nedenle tatmin olacağım sert tonları almakla ilgili tavsiye vermenizi rica ediyorum. Şimdiden teşekkürler.
Ses örneği koyarsanız daha kolay yorum yapılır. Bu konularda çok tecrübeli olmayan arkadaşlar meseleyi yanlış yorumlayabiliyorlar çünkü. En basitinden şunu diyebilen olabiliyor mesela: "Tele elimi sürmediğim halde neden gürültü oluyor ?" O telin boşta durduğu sırada bile titreyebildiğini ve bu titreşimin o yüksek amplifikasyon ile gürültüye dönüşebildiğini bilmiyor arkadaşlar... gibi gibi
Çıkan dip sesin anormal olup olmadığını başka türlü tartmak zor. Ama sanki sizin tarifinizden bir donanım var sıkıntısı gibi de geliyor.

tatmin olacağım sert tonları almakla ilgili tavsiye vermenizi rica ediyorum.
asıl problemi çözünce bu konu yine sorun olarak kalacak.... 20XL bile kendince fena değil, drive tonları oldukça hoş - tabi uygun gitarla. Bana hala, agresif ton peşindeysen Pearly Gates iyi bir seçim değil gibi geliyor. Ayrıca forumu dolaş biraz... elde ne varsa önüne pedal daya ve metal tanrısı ol gibi kolay bir çözüm yok.

İzlemen gereken basit bir kaç adımı yazayım. Bunları bir dene ve sorununu doğru tespit et.

1- Amfini aç ve hiç bir kablo v.s. bağlamadan clean kalanda ve drive kanalda sesi aç bakalım gürültü olacak mı? olursa şiddeti ne kadar rahatsız edici.
2- Daha sonra kullandığın jack kablosunu amfine tak AMA diğer ucunu gitara BAĞLAMA. Kablonun boşta kalan ucu da yere veya herhangi bir yere temas etmesin. Jack ucunu da elinde tutma (plastik yerinden tut) yine clea ve drive kalanda sesi aç ve gürültüyü takip et. Gürültü olması halinde amfide takılı olan jack kablonun ucunu hasara sebep vermeyecek şekilde aşağı veya yukarı hafifçe bastır. Gürültü sesi azalıyorsa sorunun TOPRAKLAMADIR.
3- 2. işlem adımına ilave bu defa gitarı da kablo ile bağla ve aynı kanallarda deneme yap gürültü artıyorsa sorun ELEKTRİK TOPRAKLAMASINDAN olduğunun kesinleşmiş halidir.
4- 1. ve 2. işlem adımlarında her hangi bir gürültü almayıp ta 3. işlem adımında bu gürültüyü alıyorsan sorun GİTARIN MANYETİK BAĞLANTI ve LEHİMLERİNİ, SWITCHLERİN LEHİMLEME ve TOPRAKLAMASININ var olup olmadığına (özellikle volume potansının), JACK giriş ucuna, TELLERİN yüksekliğini bir kontrol edilmesi gerekecektir. Luthier desteğine ihtiyacınız olacak.
5- Gürültü sorunun 1.2. ve 3. işlem adımlarından meydana geldiğinin tespiti halinde yapman gereken. Amfini bağladığın priz uzatma ise o prizde başkaca bir cihazın takılı olmamasına özen göster. Uzatma prizinin duvarda takılı olan prizin yanından geçen her hangi bir sıva altı veya sıva üstü bir uydu anteni kablosu, kablotv veya kablo internet kablosu, sabit telefon dağıtım kablosu gibi elektrik yükü ile çalışan başkaca şeyler varsa bu defa o prizi kullanma. Farklı bir prizde ve mümkünse akım korumalı kaliteli bir priz alarak dene. Ayrıca evin topraklamasının da kontrol ettirilmesi gerekebilir.
6- Tüm sorunları çözdüğünüzü var sayarsak ta alacağınız analog bir pedalı PİL ile kullanırsanız pil belirli bir süre sonra yeterli enerji ihtiyacını karşılayamayacağı için gürültüye sebep verecektir. Bu nedenle mümkünse İZOLELİ bir power supply ile kullanman yararına olacaktır.

Cevaplar için teşekkürler öncelikle. Konuda belirttiğim gibi clean tonlarda en ufak problemim yok, hatta fazlasıyla seviyorum aldığım tonları. Manyetiğimde coil split modifikasyonu var bunun bazi yan etkileri olduğunu duymuştum ama sorun bundan mıdır veya bir etken midir bilmiyorum. Videoda yüksek gaine ayarlı şekilde sadece pena elimi tellere hafifçe dokundurup çekiyorum ve tellerin görünmeyen hareketi bile çok yüksek sesle amfiye yansıyor, bu nedenle özellikle 6. telde çalınan rifflerde parmakların alt tellere ufacık temasıyla bile ses çok yansıyor. Jak kablom açıkçası zaten sakat, geçen sene aldığım arada temassızlık yapan kirlin marka bir kablo. Bu sorunumun çözümü sizce manyetik yüksekliği ayarı, jak kablosu değişimi, noise gate veya yeni distortion pedalı gibi yollardan hangisi veya hangilerini denememi gerektirir?
Edit: videonun mbi çok yüksek olmuş o nedenle youtube'a yükledim.

Amfi gayet iyi ve dip ses yapmayan bir amfidir. Ne pedal takarsan tak değişmez. Senin sorun gitar ve manyetikler gibi geliyor. Tamam Hss olabilir ama her H aynı değildir. Dünyanın en iyi butik analog pedalını taksan zaten o amfiden alacağın ses büyük oranda Cube 20XL sesi olur. Önce sorunu iyi tespit etmek lazım. Bu arada dip ses topraklama, jack'lar vs bir sürü sebepten olabilir.
Evet amfiden gayet memnunum, hatta geçen sene sizde almıştım hatırlarsanız 😁 sadece dist kanalını zorlamaya başlayınca rüzgar değse tellerden ses çıkması bana etki ediyor ve buna ne sebep olur ne çözer gerçekten bilmiyorum.

Jak kablom açıkçası zaten sakat, geçen sene aldığım arada temassızlık yapan kirlin marka bir kablo. Bu sorunumun çözümü sizce manyetik yüksekliği ayarı, jak kablosu değişimi, noise gate veya yeni distortion pedalı gibi yollardan hangisi veya hangilerini denememi gerektirir?
Arabada lastikler kabak ve jant yamuk, yoldan çıkmamak için bujileri değiştirsem fayda eder mi? .... en zayıf halka meselesi.... jack elbette önemli 🙂

Teller ile manyetikler arası mesafe en üst ve en alt telde kaç mm? Son perdeye basarak ölçsene bir? Sonra mesafeleri kaydettikten sonra manyetikleri biraz düşürürsün, olmazsa tekrar aynı yere getirirsin, en basit deneyebileceğin şey. Dip gürültü yok gibi, elinle telleri durduğunda bir gürültü yok.

Teller ile manyetikler arası mesafe en üst ve en alt telde kaç mm? Son perdeye basarak ölçsene bir? Sonra mesafeleri kaydettikten sonra manyetikleri biraz düşürürsün, olmazsa tekrar aynı yere getirirsin, en basit deneyebileceğin şey. Dip gürültü yok gibi, elinle telleri durduğunda bir gürültü yok.
Köprü manyetiği ayarını bayağı bir yükselttim az önce, elimde ölçecek hassas bir alet yoktu o nedenle penaları üst üste koyarak 6. telin 1.50mmden az daha uzun ve 1.70mmden kısa olduğunu ölçtüm, 1. telde aynı şekilde 1.50-1.70mm arası bir konumda. Tonda gain kesinlikle arttı ama bu tellerin tınlaması değişmedi. Bu tınlamayı daha çok açarsam sadece 6. telde pm açık nota atarken diğer alt 3-4 tel onunla beraber titriyor, sol elimle telleri susturduğumda bu ses gidiyor ama hızlı rifflerde sürekli olarak alt tarafı tutamayacağım için bana büyük problem yaratıyor. Sorun sizce nedir? Eğer jak kablomdan kaynaklıysa öneri yapma şansınız var mı?

Son düzenleme:
Yükseltmeyecektin, alçaltacaktın. Manyetikler daha uzak olacak yani.
onu da denedim kusura bakmayın yazmayı unutmuşum, mesajınızı okuyunca bir kere daha denedim yavaş yavaş kafadan bir 3mm belki daha fazla bir uzaklığa getirdim ama sadece gain kaybı yaşanıyor hala sadece pm 6. telle temasta diğer teller dokunulmasalar bile ses veriyorlar. en çok parmakları 6. telde örneğin 0-12-11-0 gibi bir riffte hafifçede olsa çektiğimde tınlıyorlar, gerçekten çalım zevkini çok bozuyor uzun zamandır benim acemiliğimden diye düşünüyordum ama artık emin olamıyorum.

Cevaplar için teşekkürler öncelikle. Konuda belirttiğim gibi clean tonlarda en ufak problemim yok, hatta fazlasıyla seviyorum aldığım tonları. Manyetiğimde coil split modifikasyonu var bunun bazi yan etkileri olduğunu duymuştum ama sorun bundan mıdır veya bir etken midir bilmiyorum. Videoda yüksek gaine ayarlı şekilde sadece pena elimi tellere hafifçe dokundurup çekiyorum ve tellerin görünmeyen hareketi bile çok yüksek sesle amfiye yansıyor, bu nedenle özellikle 6. telde çalınan rifflerde parmakların alt tellere ufacık temasıyla bile ses çok yansıyor. Jak kablom açıkçası zaten sakat, geçen sene aldığım arada temassızlık yapan kirlin marka bir kablo. Bu sorunumun çözümü sizce manyetik yüksekliği ayarı, jak kablosu değişimi, noise gate veya yeni distortion pedalı gibi yollardan hangisi veya hangilerini denememi gerektirir?
Edit: videonun mbi çok yüksek olmuş o nedenle youtube'a yükledim.

Dostum buna Gürültümü diyordun......🙂 Telleri bırakınca bu kadar az bir gürültü normal.Gitarın tellerini tutunca hiç gürültü yok zaten.Sıkıntı yokki.
Çalarken var mı ? Hiç sanmıyorum.

Geri