Ton farkı

Merhabalar. Bendeki pedalın youtubedaki inceleme videolarını izlediğim zaman adamların gain knobu saat 11 12 yönünde aldığı gaini ben aynı eq ayarlarını yapmama rağmen gaini maxlayınca anca alıyorum. Les paulum var. Hughes & Kettner 80 watt solid state amfiye inputtan MXR Super badass takıp çalıyorum. Gaini nasıl artırabilirim?

Selam. Pedalda bir sorun olduğunu sanmam. Bu şekilde düşününce birkaç seçenek geliyor akla.

1) Manyetiklerin düşük outputlu olabilir veya alçak yükseklikte olabilir. Yükseklik ayarı yaparak az biraz gain kazanabilirsin.
2) Bunun dışında amfinin drive kanalında düşük drive ile deneyebilirsin.
3) Amfinin clean kanalında gaini açıp master ile ses yüksekliğini ayarlayabilirsin. Böylece daha düşük headroomda çalarak amfinin izin verdiği kadar cleande gain elde edebilirsin. Ama açıkçası H&K solid amfi hiç kullanmadım daha önce tepkilerini bilemiyorum.

Benim aklıma gelenler bunlar başka arkadaşların aklına da başka şeyler gelebilir.

Amfide de farklılıklar vardır elbet. Amfideki equalizer ayarları etkileyecektir. Middle ile oynamak, pedalda en son ayarladığın tonu tekrar bulmak için ayarlamayı gerektirebiliyor. Ya da ses kartı vs her ne varsa

Minik bir detay da benden gelsin. Köprü manyetiğiyle çalarken köprüye yakın yerlerde pena vuruşu yapılırsa manyetik çıkışı daha verimli kullanılır ve yüksek gain alınır. Köprü manyetiği açıkken sapa yakın yerlerden pena vuruşu yapılırsa daha soft tınlar.
Edit: Köprüye yakın kısımda tel gerginliği daha yüksek olduğu için pena vuruşları köprüye yaklaştıkça göreli olarak sertleşirse sonuç gain açısından iyi olur.

Geri