Ultra-g Nin 4x12 Kabin Simulasyonu-ses Örneği Eklendi

@melihbozkurt84,

Hocam söylediğinden anladığım kadarıyla ultra-g yi mixere girmeden direkt pc ye girmemi istemişsin. Maalesef ultra-g nin mixer ve pc ler için tek çıkışı var o da XLR çıkışı. Ya ses kartında XLR in olacak yada bir mixere girip mixerden çıkışı PC ye vereceksin aksi takdirde pc ye çıkış yapmak mümkün olmuyor. O yüzden istediğini yapamadım kusura bakma.

Bu arada GT-8 ile ilgili eğer ingilizce varsa aşağıdaki linki incele derim. Adamlar Gt-8 i ultra-g ye girmişler ve bununla iligili 8 sayfa forumda tartışmışlar bir sürü ve çok beğenmişler. MPH adlı kullanıcının ilk mesajında bir ton ses örneği var Ultra-G li ben çok beğendim ses örneklerini gt-8 ve ultra-g birlikteliğinden ortaya çıkan.

http://www.bossgtcentral.com/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=4788&start=0

Uzun süredir evde amfisiz çalışıyorum. Bir tane Sansamp GT-2 im var. Direkt PC ye onunla giriyordum yinede sesler hi-fi geliyordu. Ultra-G yi geçenlerde ikinci el bir arkadaştan satın aldım. Hakikaten hayran kaldım alete. Elimde bir tane Boss SD-1 vardı direkt girdim ultra-g ye kulaklarıma inanamadım direkt amfiye girmişim gibi çıkıyor sesler. GT2 ile de harika sonuçlar aldım ama madem ultra-G bana böyle tekli pedalları direkt pc ye girerek kullanma imkanı veriyor niye GT2 ye bağlı kalayım diye düşünmeye başladım. Bu yüzden sanırım GT2 yi satacağım. Yerine şöyle iyi bir distortion pedalı alacağım.

Şimdi sormak istediğim şu : son 6 aydır Steve Vai in parçaları ve tekniklerini etüd ediyorum. Oldukça hi-gain drive kullanıyorum. Genelde ya amfi katının drive ını kullandım veya processor veya GT2 gibi amfi simulasyonlarının drive larını kullandım. Tabi burda şöyle bir sorun çıkıyor. Bu tip processor veya amf isimulasyonlarında Steve Vai tonu elde etmek için elimdeki aletlerdeki ilgili amfi simulasyon çeşidini seçiyordum örnek marshall veya mesa bogie gibi. İyi de şimdi tekli pedal kullanacağım ve istediğim sesin hangi tekli pedalda olduğunu nasıl anlayacağımki? 😆

Sonuçta tekli distortion pedalları bir amfi modelleme değil. Peki örneğin marshall amfi karakterinde bir ses için hangi distortionu alacağım elli tane pedal var.

Ultra-G iyi hoşta bu konu kafamı karşıtırdı. Şöyle sorayım. Steve Vai parçalarını etüd ederken kullanmak için amfi veya simulasyon kullanmayıp direkt tekli pedal kullanacağımı farzedersek hangi distortion pedalını hi-gain olarak tavsiye edersiniz? Yanlış anlaşılmasın Steve Vai tonuna benzeyen diye sormuyorum onun parçalarını çalmak için hi-gain drive lara ihtiyacım var ama bunu hangi distortion pedalında en iyi alırım bilmiyorum. Örneğin MT-2 veya Mega Distortion gibi pedallar hi-gain ama sanki daha çok ritm için biçilmiş kaftan gibi duruyor. Marshall JackHammer nasıl mesela veya MXR mı tavsiye edersiniz.

Tavsiyelerinize ihtiyacım var arkadaşlar.

vamp2 de bulunsan simulasyonla aynı parametreleri kullanıyor. hatta devre olarakta pro daki ile aynı. zaten v-amp e iyi denmesinin altındada biraz bu yatıyor. bu aletten 2 kere aldım biri bozuk çıktı diğeride bir hafta denedikten ve aynı şarkıyı mikrofonla aldıktan sonra hevesimi kaçırdı. fiyatına göre çok güzel. ama sonra tüplü kafa için aldığım palmer simulatör ile kıyasladığımda gündüz gece farkı çıktı. ama oda çılgın para. bu olaya giriş seviyesinde çok iş görebilen bir alet şiddetle tavsiye ederim. ama sesle oynama imkanı sağlamıyor . sadece belli bir renk katıyor. o rengi sevdiusen ne ala sevmediysen iş zor. biraz kapalı bir mid i var bu yüzden miksaja oturtmak dertli olabiliyor.bir step sonra palmer pga-04 yada ihtiyaca göre 05 öneririm.

iyi okuyunca gördüm steive vai gibi denmiş bir yerde🙂 çok doğru algılamış arkadaş çünkü steive vai son albümlerinde palmer04 simulatör kullandı. anfi simulasyonu sesiyle aşina olmak normal🙂

@yakko,

Fiyat çok uçukmuş yalnız hakikaten palmerda. Şimdilik işimi bu fiyat aralığında Ultra-g ile göreceğim sanırım hiç ama hiç fena değil gerçekten ev ve sahnede süper iş çıkarıyor ama pro bir kayıtta ne olur bilemiyorum.

Söylediğin şeyle alakası varmı bilmiyorum ama Ultra-G yi taktıktan sonra sound süper oldu ama sanki ses biraz derinden geliyor gibi. Mikserden midleri açtım ama yinede sanki biraz dipten geliyor gibi ses. Bunun ultra-g nin midleri ile alakası olabilirmi? Öyle demişsin ya midleri kapalı diye.? Aklıma hemen bu geliverdi sen öyle söyleyince.

evet olay tamamen kastettiğim şey. ses abartarak soyleyeyim boğuk geliyor. helede diğer enstrümanlardada benzer sound çekerseniz. kayıt tamamen güme gidiyor. alet punch hissini anfi sümülesi yapabilmek adına iyice traşlıyor.( bu bendeki palmerdada var bir miktar. neticede hepsi simulatör. problemi biraz eq ayarları ile çözülebiliyor) şahsi fikrim. tek distortion pedal alayım önünede bunu bağlayayım diyenler hiç uğraşmasın vamp2 alsın. ama birden çok aletle kullanırım diyenlere daha faydalı. evde iş görür. ama stüdyo kaydında varsa elinizde iyi bir kabin imkanı ve illada ben pedal distortion kullanıcam diyenlerdenseniz. bunu bağladıktan sonra genede anfiden mikrofonlama yapın. hatta zincirde birde ekolayzır olsun.

Bende bugün ekolayzır ile biraz uğraşarak derinden gelme sorununu çözdüm. Saolasın bilgilerin için en azından nereye odaklanacağımı işaret etmiş oldun ve çözüm kolay oldu bu sayede teşekkürler.

PeshTemaL,

Aslında direkt kesin iyi sonuç verir diyesim var ama diyemiyorum çünkü me-50 yi almak lazım gidip mağazada denemek lazım. Aslında me-50 de kabin simiulasyonu, amfi simulasyonu olmadığı için zaten Ultra-G gibi DI Box kabin simulatörsüz bu aleti direkt sisteme girip kullanmak imkansız. Yani me-50 yi alıp amfi harici direkt sisteme gireceksen havada karada böyle birşey alman şart olacak. Ama diyorum ya, gidip denesen çok daha iyi karar verirsin. Me-50 de amfi simulasyonu yok diye me-50 yi GT2 ye veya TriAC a bağlamak bence me-50 yi öldürür. Forumda GT2 ye ekstra distoriton pedalı verince bile bozduğunu yazmışlardı. Sonuçta GT-2 deki amfi simulasyonu senin me-50 deki distortionların karakterini kendi amfi simulasyonunun ses karakterine dönüştürecek. Bu da oldukça olumsuz birşey halbuki sana transparan birşey lazım. Bu yüzden direkt DI Box ve kabin simulasyonu ile bu işi çok kolay çözersin. Bu işin ucuz ve kolay yönteminin adı da Ultra-G.

Bence Me-50 aslında direkt amfi ile kullanılmak üzere tasarlandığı için böyle bir cihazı alıp onu direkt sisteme girecek çarelere girişmek yerine bir Gt-6 çok daha iyisini yapabilir diye düşünüyorum. Sonuçta Boss un karaketri belli ve neredeyse tüm processorlerinde benzer ses karakterleri alınıyor. Sonuçta arada uçurum olduğunu düşünmüyorum. Eğer sürekli amfi kullanacak olsam asla direkt sisteme girmeyecek olsam me-50 mantıklı belki. Ama kaldıki me-50 de amfi simulasyonlarının olmaması elde edilecek drivelar konusunda da çelişki oluşturuyor bir fender amfi drive tonuna ihtiyacın olsa bunu hangi pedal sağlıyor bulmak lazım me-50 de. Oysa GT-6 da açar direkt amfi simulasyonunu hangi amfinin sesini istiyorsan onu alırsın gibi.

Tabi tercih meselesi yine de.

Ama illa da me-50 alacağım diyorsanda en süper sonucu Ultra-G ile alırsın diye düşünüyorum ve gayet süper bir soundun olur yine.

başarılı drive sesi almak için genel bir şey söyleyeyim. ılıklığına yumuşaklığına çok bakmadan en fazla surata çarpan ve drive ları en yüksekte distortionu üreten pedalı almaya çalışın. ultra g zaten baya kırpacak. ortalama göreceli iyi ses bu şekilde daha yakın çıkar gibi.

bağlarsında power ampten(4 ohm dan yüksek geliorsa sinyalin yakarsın hi fi ı dikkat et. 1/4 çıkışı var input yanında. normal bir kaynaksa eger (pedal vs) ses daha gürültülü çıkmak kaydıyla anfiye yada hi fi sisteme gerekirse başka bir ara jakla yollanabilir. bende varken hep balanslı çıkış kullandım jack çıkış için çokta bişi demiyeyim. sen harmony central ve behringer in kendi sitesinde biraz araştır genede.

bişi daha eklemek istiyorum. bazılarının denerlerse çok işine gelebilir. vamp2 içinden tube preamp ayarında pedalınızı gecirebilirsiniz. eq flat olabilir yada ayar denenebilir. avantajı: kabinleri değiştirip dahada enteresan gi-100 de olmayan mecralara yelken acma imkanı oluşuyor. herkesin bilgilerine. bu vamp2 hakkaten ilginç alet ya.

bişi daha eklemek istiyorum. bazılarının denerlerse çok işine gelebilir. vamp2 içinden tube preamp ayarında pedalınızı gecirebilirsiniz. eq flat olabilir yada ayar denenebilir. avantajı: kabinleri değiştirip dahada enteresan gi-100 de olmayan mecralara yelken acma imkanı oluşuyor. herkesin bilgilerine. bu vamp2 hakkaten ilginç alet ya.

Bu XLR denen zamazingo çıkışı normal stereo jack a mixer olmadan bi şekilde dönüştürmek mümkün değil mi ya? Alıcam bu aleti ama mixerım yok sadece konserde değil evde de bi işe yarasın istiyorum çok mu şey istiyorum 🙂

Geri