Ünlü Gitaristler Ne Marka Gitarlar Kullanıyor?

• Konuyu açan Konuyu açan ssadrazamm
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

emrekoca demiş ki:
arkadaşlar 😀 elektro gitarla içiçe olmayan birisi olarak sormuş olduğum soruya gerçekten eminim güzel cevaplar verdiğinize ama ben dediklerinizden harbi harbi hiç bişey anlamadım 😀 ben genellikle iron maiden metallica tarzı müzikler yapmak istiyorm lütfen bana gitar ismi verin bütçem 1500 lira

Öyle iki grup söylemişsin ki, soundları, tarzları ayrı. Biri thrash kökenli bir hain, diğeri sound olarak Di Marzio Super Distortion kökenli bir heavy babası. İkisine birden yaklaşabilmen için benim aklıma Dimarzio Tone Zone destekli bir Gibson'dan (özellikle de Explorer, iki grupta da kullanıldı ama hangi manyetiklerle kullanıldığını hatırlamıyorum) başka gitar gelmiyor. Jackson desem, bazı modelleri Maiden'a uyar ama Metallica'nın son yıllarına hitab etmez. İbanez desem, ikisine de tam uymaz. ESP desem Metallica'ya uyar ama bu sefer Maiden'a uzak kalır. Adrian Smith'in kullandığı eski Dean gitarların soundu ikisini de karşılayabilir ama Türkiye'ye o modeller hiç girmedi. Kafan karıştı belki ama önce hangisinin soundu öncelikli ilk olarak ona karar vermelisin. Bu da yetmez, ona göre de amfi, pedal veya prosesör almalısın ki bu da ayrı soruşturma konusudur. Gördüğün gibi bu işin ayrıntısında yatan şeytan çok. Müzik sonu olmaya bir yolculuktur. Aramıza hoşgeldin, kolay gelsin :twisted:

hackeiommi demiş ki:
emrekoca demiş ki:
arkadaşlar 😀 elektro gitarla içiçe olmayan birisi olarak sormuş olduğum soruya gerçekten eminim güzel cevaplar verdiğinize ama ben dediklerinizden harbi harbi hiç bişey anlamadım 😀 ben genellikle iron maiden metallica tarzı müzikler yapmak istiyorm lütfen bana gitar ismi verin bütçem 1500 lira

Öyle iki grup söylemişsin ki, soundları, tarzları ayrı. Biri thrash kökenli bir hain, diğeri sound olarak Di Marzio Super Distortion kökenli bir heavy babası. İkisine birden yaklaşabilmen için benim aklıma Dimarzio Tone Zone destekli bir Gibson'dan (özellikle de Explorer, iki grupta da kullanıldı ama hangi manyetiklerle kullanıldığını hatırlamıyorum) başka gitar gelmiyor. Jackson desem, bazı modelleri Maiden'a uyar ama Metallica'nın son yıllarına hitab etmez. İbanez desem, ikisine de tam uymaz. ESP desem Metallica'ya uyar ama bu sefer Maiden'a uzak kalır. Adrian Smith'in kullandığı eski Dean gitarların soundu ikisini de karşılayabilir ama Türkiye'ye o modeller hiç girmedi. Kafan karıştı belki ama önce hangisinin soundu öncelikli ilk olarak ona karar vermelisin. Bu da yetmez, ona göre de amfi, pedal veya prosesör almalısın ki bu da ayrı soruşturma konusudur. Gördüğün gibi bu işin ayrıntısında yatan şeytan çok. Müzik sonu olmaya bir yolculuktur. Aramıza hoşgeldin, kolay gelsin :twisted:

1500 Tl bütçe ile aynı soundu yakalayamazsın. Dendiği gibi çok fazla parametre var bu sounda giden yolda... ve ekipman. Ben sana ilginç ama bence doğru bir tavsiyede bulunacağım: Köprüsü humbucker olan ikinci e bir Fender strat al derim. Hem Iron Maiden hem metallica kullanıyor o gitarlardan. Tabi nerede satılır bilmiyorum.

Pedal ya da prosesör de gerekecek ki onların bir de ayarlarıyla oynayacaksın. Amfi de gerekir.... gerekir... gerekir..... kolay gelsin.

Barlo hocam zuhal indirimli olaraktan getiriyor amp.leri.Orda bir denerim yorumlarımı yazarım 🙂
Biraz hi-gain amp. arıyorum vintage tonlar cok hoş ama ne bileyim malmsteen'in tonu soloda daha çekici geliyor.
Zevk meselesi diyelim 🙂
Atalay kayıtların cok hoş olmuş.Fenderle yaptığın kayıttaki ekipmanı yazabilirmisin?

emrekoca demiş ki:
arkadaşlar ben bir fender standart strotocaster düşünüyorum amerikan strat sizce nasıl???????

Valla Stratlar iyi gitarlardır da, üzerindeki manyetiklerle en fazla hard'n heavy bir sound yakalarsın. Thrash'e veya Maiden tarzı heavy'ye yaklaşman için kesinlikle manyetik değiştirmen şart. Ama şu açıdan bir sorunun olur; Seymour Duncanhumbucker single taksan amfi ve prosesöre bağlı olarak Maiden soundunu yakalama veya en azından yaklaşma şansı elde edersin ama Metallica için kesinlikle humbucker şart bence.

Ekleme: 91 Black ile beraber Metallica benim için bitti. Sonraki albümleri sağda solda dinledim ve hoşuma gitmediği için almadım da. Eğer Metallica'nın 91 sonrası soundunun peşindeysen bu konuda o soundu bilen bir arkadaşın fikri sana benden daha fazla yardımcı olur.

Usta hevestir geçer herşey oluruna bakar fakat, fenderi geçtim stratla metal yapılmaz. Yakışmaz, herşeyin bir raconu vardır. Taş yerinde ağırdır.

Usta polemik kokusu alıyorum 🙂 Sen bu işten anlayan adamsın yapma şimdi, herşeyin oluru var anca fark yaratırsın Kirk gibi birde Hendrix hastası isen sana doğal gelir ki bence sadece clean kısımlarda o gitarı kullanmış olabilir sadece şov amaçlı klipte o gitarı gösterdi 😉

Polemiğe gerek yok, burada paylaşım için varız 🙂 Single manyetikli stratla heavy thrash hatta death te yapılır. (Bakınız Exodus'un ilk yılları G. Holt, R. Hunolt ve Obituary'nin ilk yıllar ritimci Trevor Peres).
Amaaaa, manyetiklerin çıkışı yüksek olmazsa gitar cik cik öter kayınana gibi. Holt, Hunolt, Malmsteen, Peres vb.lerinin kullandığı Stratlardaki singleların çıkışı yüksek. Standart Fender single'ı değil yani. Yoksa köpek gibi driveda nasıl kullanabilirlerdi? One'ı iyi dinleyin, o şarkıdaki solo tonu humbuckera göre biraz kurudur. Nedeni Kirk'ün o soloyu yüksek çıkışlı single ile atmasıdır.

Bu arada;kendine bir sound belirleyen veya belirlemeye çalışan müzisyen dostlar, alet edevat edinirken bu ayrıntları da iyi düşünün ve değerlendirin.

Ünlü grupların kullandığı ("signiture" gitarlar da dahil) gitarlar ile piyasadaki gitarları sakın bir tutmayın. Hiçbir ünlü grubun gitaristi dükkandan gitar alıp kullanmaz kolay kolay (vintage gitar hastası ve avcısı Malmsteen gibiler hariç). Gruplara sahnede ve albümde kullanacakları gitarlar anlaşmalı oldukları firmalar tarafından ton ihtiyaçları, parmak alışkanlıkları ve yapıları göz önünde bulundurularak ve ağaçları da ayrıca seçilerek şirketlerin lithuerleri tarafından özel yapılıp verilir. Bu yüzden piyasada satılan pek çok signiture veya o grupta kullanılan gitarın soundu, sustaini gitaristin elindeki gitara göre zayıf kaçabilir. Örnek vermek gerekirse; ben Steve Vai'in kullandığı İbanezler ile piyasadaki Steve Vai Jam'lerin aynı akça veya kızılağaçtan yapıldığına inanmıyorum. En kötü ihtimal, Steve'in gitarlarında stoklardaki özel fırınlanmış, kurumuş akça veya kızılağaçlar kullanılıyordur. Tabii manyetiklerinin de ayrı bir işçilikle özel olarak imal edidiği de kesin.

İşe bu firma anlaşmaları yönünden baktığımızda smtzdmr'in atladığı bir ayrıntı var, onu da ekleyeyim. Gitar firmalarıyla yapılan sponsörlük sözleşmeleri gereği, kliplerde genelde o parçanın kaydında kullanılan gitar çekime girer. Bunu One'ın klibinde Kirk te yaptı. Bu hep böyledir. Aksi takdirde gitarist veya grup anlaşma çerçevesinde sponsör olan gitar firmasına ceza ödemek zorunda kalır. Yurtdışında bu işler hep böyle yürür. Firma grup ve müzisyen üzerinden reklamını yaparken, müzisyenin ve plak şirketinin de masrafları en alt düzeye iner.

Yok polemik filan ne olsun eski turkrockçılarız biz, muhabbeti açıldı fikir yazıyoruz. Fikirden öte ben çaldım HSS Fender Stratla. Iron Maiden kullandı o kadar konserlerde. Humbucker olunca Fender Jackson farketmiyor. Çünkü HSS yapan adamlar o gitarın içindeki devreleri ve manyetikleri ona göre koyuyorlar.

Metallica'yı geçtim. Klipte görsel efekt olarak kullanmışlarda bu onları nayıbı. 90 lı yılların Iron Maiden konserlerini seyredin göreceksiniz.

arkadaşlar peki mexico ve american strat arasındaki fark nedir ben araştırdım hava diyorlar 😀 birde siz söyleyin

Buyrun ...
livechicago2.jpg
Jamesnewguitar.jpg

En sert strat olsa gerek.Ayrıca Drop B de.

En sert strattan siyade en sert Fender bu olsa gerek. Drop B içinse Allah akıl fikir versin diyorum yani bu yolun sonu yok C yi aştın mı bittin kayarsın b a .... 😀

Metal calınacaksa bir esp "ele" daha cok yakısıyor.
Tamam stratla da calınır(creeping death calıyorum 😀)
Ama görsellik amacıyla bir ESP Eclipse ya da mII maple'ım da olsun isterdim.

Bu video'yu bugun seyrettim. Megadeth'in Dave, Chris ve David'in gitar teknisyenleri sahne duzenleri hakkinda konusuyorlar.

Gorunuse gore preamp olarak Chris Axe FX Ultra, Dave de Digitech GSP 1101 kullaniyorlar. Ikisinin de power amp'leri Marshall EL 34 100/100.

http://www.youtube.com/watch?v=NZX0_13aR3Q

Sonlara dogru Dave'in teknisyeni Dave'in Kore Dean'lerinden de bahsediyor.

Simdi bir suru "die-hard" lambali amfici arkadas processor kullandiklari icin Megadet'in tonlarina laf edecektir ama ben yine de postaliyayim videoyu 🙂

Geri