Wah pedalını gitar pluginleriyle kullanmak

Selamlar, wah pedalı satın alıp gitar pluginleriyle çalmak istiyorum ancak bu mantıklı mı emin değilim. Birçok forum gezdim ve youtubedan gördüğüm kadarıyla da midi foot controller kullanmanın daha sağlıklı olduğu fakat Türkiye'de satışı yok sanırım. Kısacası wah pedalı ve plugin kombinasyonu yapmak istiyorum ve en ucuz ve en etkili yöntem nasıl olur?

Farklı yollar var. Wah plugini kullanacaksan: Ben doğrudan ses kartına taktığım M-Audio EX-P'yi Kuassa Wah eklentisiyle ya da Amplitube 5 ile kullanıyorum genelde. Zuhal'den almıştım. Bunun için ama ses kartının expression pedalı girişi olması lazım, her ses kartında olmuyor. Ayrıca elimde USB'den çalışan Line6 FBV Express MKII de var, bunu da Türkiye'den almıştım ama Thomann'dan da getirilir yani. Eğer ses kartın uygun değilse böyle bir şey alabilirsin. Behringer filan da yapıyor benzerlerini.

Eğer normal pedal kullanacaksan da farklı bir şey yok, gitarı pedala, pedalı da ses kartına bağlayabilirsin.

Son düzenleme:
Eğer wah pedalı en başa takılıp kullanılabiliyorsa alıp bağlayıp kullanabilirsiniz. Midi foot controller direkt olarak bilgisayardaki efekti kontrol ediyor, tabii ki öyle seçenekleriniz daha çok olacaktır.

En ucuz yöntemi söyleyeyim 🙂 Bir tane oyunlar için kullanılan (varsa kullanmadığınız) direksiyon, gaz pedalı vs olan aparatların sinyalini midi sinyaline çevirmeniz mümkün. Ben bir ara böyle bir şey denemiştim, gayet güzel çalışmıştı. Tabii bu en etkili yöntem olmayabilir, sadece eğer kıyıda köşede kullanılmayan bir alet varsa deneyebilirsiniz.

Hatta baktım youtube'a var mı yapan diye tabii ki varmış. 1:10 civarında wah kontrolü yapıyor:

Ayrıca Türkiye'de nasıl olmaz diyerek arattım şu çıktı, özelliklerine bakmadım ama muadilleri olmalı:

M-Audio EX-P ve muadilleri çok var, genelde klavye pedalı olarak satılıyorlar ama, dijital piyano ya da. Ucuza bulunur müzik dükkanlarında. Ama onları takmak için AXE I/O gibi, XTONE gibi expression girişi olan bir ses kartı gerek.

Eğer wah pedalı en başa takılıp kullanılabiliyorsa alıp bağlayıp kullanabilirsiniz. Midi foot controller direkt olarak bilgisayardaki efekti kontrol ediyor, tabii ki öyle seçenekleriniz daha çok olacaktır.

En ucuz yöntemi söyleyeyim 🙂 Bir tane oyunlar için kullanılan (varsa kullanmadığınız) direksiyon, gaz pedalı vs olan aparatların sinyalini midi sinyaline çevirmeniz mümkün. Ben bir ara böyle bir şey denemiştim, gayet güzel çalışmıştı. Tabii bu en etkili yöntem olmayabilir, sadece eğer kıyıda köşede kullanılmayan bir alet varsa deneyebilirsiniz.

Hatta baktım youtube'a var mı yapan diye tabii ki varmış. 1:10 civarında wah kontrolü yapıyor:

Ayrıca Türkiye'de nasıl olmaz diyerek arattım şu çıktı, özelliklerine bakmadım ama muadilleri olmalı:

hahaha çok iyi 😄 teşekkürler öneri için

Geri