Windows parazit problemi

Merhaba,

Macbooktan windows masa üstü bilgisayara geçiş yaptım.

Kullandığım ref monitör, ses kartı, priz, akım korumalı çoklu priz her şey aynı.

Ciddi bir parazit ve dipses problemim var..

Sunucu hatasından dolayı fotoğraf ekleyemiyorum şuan.

27" curved led monitör var (Asus) ref monitörler sağ ve soluna konumlandırılmış durumda.

Konu hakkındaki yardım ve bilgileriniz seviyle kucaklanır.. 🙂

Onların sürücüleri epey iyidir. Eğer yanlış yaptığın bir şey yoksa (ASIO kullanmamak, çok yüksek/düşük sample rate vb.) sorun anakartın usb çıkışında olabilir. İndüstans parazite neden olabilir.

Bu çözüm olabilir, ama olmayabilir de, gözümle görmeden, farklı sistemlerle ve ses kartlarıyla testler yapmadan ne desem boş: iDefender3.0 by iFi audio - Protect against Ground Loop Noise & Noisy USB power
daha her hangi daw vs yüklemedim. Boştayken parazit yapıyor zaten, ama mesela youtubedan bir şarkı vs açtığımda yani ses sinyali geldiğinde ciddi derecede azalıyo bu parazit

Onların sürücüleri epey iyidir. Eğer yanlış yaptığın bir şey yoksa (ASIO kullanmamak, çok yüksek/düşük sample rate vb.) sorun anakartın usb çıkışında olabilir. İndüstans parazite neden olabilir.

Bu çözüm olabilir, ama olmayabilir de, gözümle görmeden, farklı sistemlerle ve ses kartlarıyla testler yapmadan ne desem boş: iDefender3.0 by iFi audio - Protect against Ground Loop Noise & Noisy USB power
usb-c yi çoklayıp bi ucu prize bi ucu pcye takma gibi bi imkan olur mu ? acaba gücü pcden aldığı için mi bunu yapıyor

Bilmiyorum, büyük ihtimalle getirtmen gerekir. Tam işe yarar mı onu da söyleyemeyiz. Aynı işi yapan başka şeyler de olabilir ama, araştırmak gerek.

Öncelikle topraklı priz, UPS gibi şeyler de denenebilir.

@Cclef maalesef bu problem bende de var ses kartımın eski ve kötülüğüne bağlıyordum bu durumu fakat sen gibi bir kaç kişi daha aynı şeyi söyledi. Ses kartım M-audio Fast Track'lerin ilk çıkanı çöp denebilir dolar kuru yüzünden yenileyemedim maalesef. Referans Monitörlerim ise Presonus Eris E8 XT. Benim evde topraklama yok sıfırlama yapılmış zamanında bende topraklama yok diye bu dipses olduğunu düşünüyordum ve topraklama yaptıracağım. En iyi akım korumalı uzatma prizini falan aldım ama nafile ses hala aynı. Bazen elektrik kablolarını ayaklarımla oynattığımda geçiyordu bu durum kısa bir süreden sonra tekrar başlıyordu tekrar oynuyordum elektrik kabloları ile akım korumalı priz aldıktan sonra bu rahatsız edici parazit sesini gideremedim. Az önce topraklama yaptıktan sonra da aynı sesi yaşarsam ne yapacağımı düşünüyordum ve balanslı kablo şemalarını inceledim. Kısacası çözümlerden biri Balanslı kablo kullanmak ikincisi daire de topraklama var mı bunu öğrenmen gerek. Bu ikisi varsa diğer arkadaşın önerdiği Usb dongle'dan almak gerekiyor ama onu da araştırdığım kadarıyla bir çok insan verim alıp sorununu çözmüş bir çok insan ise işine yaramadığını söylemiş amazon'da şuan maalesef tr de satışı yok diye biliyorum.

Farklı bir çok model mevcut usb ground olarak ama ne derece işe yarar bilemiyorum.

Şöyle de bir pdf buldum topraklama ile detaylı bilgiler içeriyor.

Tekrar merhaba,
Yaklaşık 10-15 kişiyi darladıktan sonra sorunun çözümüne kavuştum.

KABLO !

Daha önce mac sistemimle beraber ses kartı-ref monitör arası normal mono gitar jack ı kullanıyordum.

Tabi macbook'un komple aluminyum kasası, dengeli adaptörü ve birbiriyle uyumlu kaliteli hardware donanımı oluşabilen bu hatayı absorbe edebiliyordu anladığım kadarıyla ..

Masa üstüyle gelen yüksek gerilim(ekran kartı büyük bir ekran ekstra parçalar vs)
Kablodan hoparlörlere aktarılıyordu..

Neutrik uçlu klotz marka trs kabloları kullanmamla birlikte sorun sıfıra indirgendi.

Darladığım ve bana yardımı dokunan herkese sonsuz teşekkürler. Başına gelen olursa bu yöntemi deneyebilir.

Teşekkürler , @Mehmet Uzunosmanoğlu , @firatondr , @bodominheaven

Geri