yanan preamp pedalı tamir edilebilir mi?

• Konuyu açan Konuyu açan YT
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Merhaba, dün aldığım amt e1 pedalı yanlış bir adaptör bağlayarak yaktım sanırım, koku geliyor içinden. Pedalı tamir etmek mümkün mü? Nasıl becerdin diye merak eden varsa kalitelidir diye 12 volt çıkışlı creative ses sistemine ait adaptörü deneyeyim dedim. Kendisi ac adaptörmüş. Bağlamamla aletin lambası yanıp söndü hemen ve koku gelmeye başladı. Siz siz olun adaptörün ac mi dc mi olduğunu kontrol edin arkadaşlar. Üzüldüm daha yeni aldığım pedal yandı kullanmadan. Oysaki 9 volt eski adaptörüm çalıştırıyordu ne güzel. 12 volt neden denedin diyeceksiniz, amt bricks lambalı pedal aldım, o 12 volt istiyor üzerinde yazana göre, ona takmak için denemiştim. İyi ki onu yakmadım...

Bir de 12 volt 300 ma isteyen lambalı pedalı 9 volt adaptör ile çalıştırmaya devam edersem problem çıkar mı? Uzun süreli kullanımda bozar mıyım pedalı. Tok bir hum sesi geliyor açınca 9 volt ile çalıştığı için olabilir mi?

12v pedalı 9v ile çalıştırırsanız tam performans vermeyebilir. voltaj az olduğundan dolayı pedal daha çok akım çeker ve adaptör ısınır. pedala bir şey olacağını sanmıyorum. hum; pedalın kendisi, adaptör kalitesi (bkz. iso-brick), pedalın bağlı olduğu adaptöre bağlı olan diğer cihazlar, adaptörün bağlı olduğu priz hattına bağlı olan diğer cihazlar, elektrik şebekesindeki gürültü, topraklama ve ortamdaki radyasyon ile alakalı.

12v pedalı 9v ile çalıştırırsanız tam performans vermeyebilir. voltaj az olduğundan dolayı pedal daha çok akım çeker ve adaptör ısınır. pedala bir şey olacağını sanmıyorum. hum; pedalın kendisi, adaptör kalitesi (bkz. iso-brick), pedalın bağlı olduğu adaptöre bağlı olan diğer cihazlar, adaptörün bağlı olduğu priz hattına bağlı olan diğer cihazlar, elektrik şebekesindeki gürültü, topraklama ve ortamdaki radyasyon ile alakalı.
Teşekkür ederim cevabınız için. Amfide ya da diğer pedallarda hum sıkıntısı yok. Sadece yeni aldığım lambalı 12v pedalda olunca acaba düşük voltajdan mı oluyor sorusu geldi. 12v center negatif bir pedal sipariş ettim, gelince deneyeceğim. Sonucu yazarım.

Adaptörüm geldi, düşündüğüm gibi eskisinin gücü yetmediği için hum varmış. 12 voltluk adaptörü takınca ses kesildi normal çalıştı 🙂

Geri