Yeni elektro gitarımda ayar nasıl yaparım

Gitarım Jackson js22 daha bugün aldım aldığım yerde deneme imkanım olmadı zaten ilk gitarım satan arkadaşa sordum entonasyonu veya ayarları tammı diye evet dedi bende aldım eve geldiğimde kalın mi teli sanırım fret buzz deniyor onu yapıyor kendim evde yapabilirmiyim yoksa gitar satan biryere götüreyimmi aldığım yer çok uzak

Bu işlerde tecrüben yoksa eğer tecrübe kazanana kadar bir luthierden destek al. Ufak bir sap ayarı ile düzelecek bir sorun herkes yaşar bunu. Ama bunu sen ayarlayacağım derken tecrübe yoksa daha büyük bir entonasyon sorununa sebep olursun düzeltmeye çalışmaya da devam edersen de gider birde trusrod kırarsın al başına iş.

Teşekkürler sadece bir tel olduğu için köprüden düzeltilebilirmi diye düşündümde kendim uğraşmayayım yakındaki bi gitarcıya gidip halledeyim en iyisi.

Hocam atla deve değil. Buraya soracağına internette milyon tane video var izleyip kendin de yapabilirsin. Truss rod kırma da efsanedir. İtibar etmeyiniz. Truss rod kırılmaz öyle kol gücüyle. Teller 100 kilograma yakın çeker. Tahta ve truss rod mukavemetini düşünürsek o sap neredeyse 200 250 kiloya dayanır. 90 90 dumbellarla hammer curl yapabiliyorsan kırma şansın var.
Soruna gelirsek teli köprüden yükseltirsen buzz olayı gider. Bu sefer çok yüksek oluyorsa teli indir sapı düzelt kontrol et. Bi türlü gitmiyorsa fretlerinde sıkıntı vardır. İşte bu aşamada tamirci bakınmaya foruma yazmaya kalkışmalısın.
Kırılacak truss rod acemi elini beklemez. -Yaz bunu güzel laf-

Truss rod kırma da efsanedir. İtibar etmeyiniz. Truss rod kırılmaz öyle kol gücüyle. Teller 100 kilograma yakın çeker. Tahta ve truss rod mukavemetini düşünürsek o sap neredeyse 200 250 kiloya dayanır. 90 90 dumbellarla hammer curl yapabiliyorsan kırma şansın var.
katılırım geneline... küçük bir ek: ortalama gitar telleri (6'lı 10-46 set) 50-55 kg filan çeker sapı ama evet sap normalde iyi bir gitarda çok daha fazlasını çeker...
genelde kalitesiz malzeme Truss Rod yalama olur ya da alyan sıyırır, onu ahanda kırdım zanneden de oluyor...

Hocam atla deve değil. Buraya soracağına internette milyon tane video var izleyip kendin de yapabilirsin. Truss rod kırma da efsanedir. İtibar etmeyiniz. Truss rod kırılmaz öyle kol gücüyle. Teller 100 kilograma yakın çeker. Tahta ve truss rod mukavemetini düşünürsek o sap neredeyse 200 250 kiloya dayanır. 90 90 dumbellarla hammer curl yapabiliyorsan kırma şansın var.
Soruna gelirsek teli köprüden yükseltirsen buzz olayı gider. Bu sefer çok yüksek oluyorsa teli indir sapı düzelt kontrol et. Bi türlü gitmiyorsa fretlerinde sıkıntı vardır. İşte bu aşamada tamirci bakınmaya foruma yazmaya kalkışmalısın.
Kırılacak truss rod acemi elini beklemez. -Yaz bunu güzel laf-
Aldığım yerede sordum bu gün telefondan truss rod kırmak zor iş sizi yönlendireyim direk evde kendiniz yapın ayarı hem öğrenmiş olursunuz dedi. Teşekkürler yine cevabınız için.

Geri