0.9 vs 0.10

9 olur 10 olur gonlun ne cekiyorsa onu tak
Gönlüm 0.10 istemişti de istemez olaydı.1. telde doğru düzgün tapping falan yapamıyorum büyük ihtimalle benim aptallığım.Ben ses kalitesinde fark olup olmayacağını merak ediyordum sadece.Ama yukarıda solitude güzel bir cevap yazmış tarzıma göre seçip alışık olduğum 0.9 a dönüyorum teşekkür ederim cevaplarınız için.

Gönlüm 0.10 istemişti de istemez olaydı.1. telde doğru düzgün tapping falan yapamıyorum büyük ihtimalle benim aptallığım.Ben ses kalitesinde fark olup olmayacağını merak ediyordum sadece.Ama yukarıda solitude güzel bir cevap yazmış tarzıma göre seçip alışık olduğum 0.9 a dönüyorum teşekkür ederim cevaplarınız için.
Tovbe ya aptallik falan degil kardesim. Daha kalin tel nispeten daha dolu ton verir. Metal muzik gruplarinin cogu bu yuzden 10 luk tel seti kullanir fakat kanun degildir. Tabi bu setlerinde kendi aralarinda farkli kombinasyonlari var. 10- 42 mesela standart e akordunda kullanilabilir. Fakat 10 52 ler drop akord dedigimiz akordlarda kullanilir. 11 lik setler ise daha pes akordlarda kullanilir. 10 luk setler genelde eb akord sisteminde daha yumusak gelecektir. Ben 8 lik ve 11 lik arasi teller kullandim. 10 da karar kildim standar e akordda hem tini hemde sertlik olarak guzel sonuc verir. Alismasi zaman alir.
Simdi abidik gubidik bir durumda yaziyorum o yuzden eksik ifadelerim olmus olabilir. Kusura bakma takildigin yer olursa soyle duzeltir ekleme cikarma yaparim

Ha bu arada tel kalinligi degistiginde sap ve yukseklik ve entonasyon ayarlarinin tekrar yapilmasi gerekir. Eger cok sert geldiyse muhtemel tellerin bir miktar yukselmistir.

Ya donanım haber forumda senin gibi çoluk çocukla çok uğraştım burada da peşimi bırakmayacaksınız gibi cidden soğudum forum ortamlarından.Nereden kapayabilirim hesabı?
boşver dostum. bu ara çok sazan dolaşıyor. konuşuyorlar, "ne yaptım?" diye soruyorsun, daha çok saçmalıyorlar. bi yerine takmamak en önemlisi böyle başkalarını aşağılayarak kendini yücelten ezikleri

Tel kalınlığı tercihi gitarın skalasına, akort düzenine göre de değişiklik gösterir. Ben şahsen 24.6 inch gitarımda 11-49 tel kullanıyorum standart akort düzeninde. 25.5 inch yani stratta 10-46 kullanıyorum.

yalnız gitardaki tel kalınlığını sürekli değiştirmeni tavsiye etmem, sapa binen ağırlığı da değiştiriyorsun, entonasyonu da ona göre tekrar yapman lazım vs...

Tel kalınlığı tercihi gitarın skalasına, akort düzenine göre de değişiklik gösterir. Ben şahsen 24.6 inch gitarımda 11-49 tel kullanıyorum standart akort düzeninde. 25.5 inch yani stratta 10-46 kullanıyorum.

yalnız gitardaki tel kalınlığını sürekli değiştirmeni tavsiye etmem, sapa binen ağırlığı da değiştiriyorsun, entonasyonu da ona göre tekrar yapman lazım vs...
Daha gitarda yeniyim o yüzden entonasyonu falan hep adama yaptırıyorum. Yeni yeni sayılar çıkmaya devam ediyor 10.46 nedir sonsuza kadar gidiyor mu bunlar?

Daha gitarda yeniyim o yüzden entonasyonu falan hep adama yaptırıyorum. Yeni yeni sayılar çıkmaya devam ediyor 10.46 nedir sonsuza kadar gidiyor mu bunlar?
Rakamlar en ince ve en kalın telleri temsil ediyor. Başlangıç seviyesinde kafaya takılacak şeyler değil.

Gitarınız strat tipiyse 9, les paul tipiyse 10 numara telle başlamanızı öneririm. Devamında kendi keyfinize göre değiştirir denersiniz...

6 telli ve 25.5” scale bir gitarda biraz daha gevşeklik veya biraz daha sıkılık çalan kişinin tercihine bağlı olarak,

E Standard için: 09-42 / 10-46
Drop D: 09-46 / 10-48
D# Standard: 10-46 / 11-49
...
Drop C: 10-52 / 11-54
...
...
B Standard: 12-60
Drop A: 12-62 / 13-64

gibi ölçüler kullanılır genellikle. Hepsini yazmakla uğraşamadım ama Standard akortta 09-42 ile nasıl hissettiğinizi biliyorsunuz diyelim. Bunu referans alarak Drop C’de de aynı şekil hissetmek için hangi ölçüde bir tel seti almanız gerektiğini stringjoy guitar string tension calculator ile hesaplayabilirsiniz.

6 telli ve 25.5” scale bir gitarda biraz daha gevşeklik veya biraz daha sıkılık çalan kişinin tercihine bağlı olarak,

E Standard için: 09-42 / 10-46
Drop D: 09-46 / 10-48
D# Standard: 10-46 / 11-49
...
Drop C: 10-52 / 11-54
...
...
B Standard: 12-60
Drop A: 12-62 / 13-64

gibi ölçüler kullanılır genellikle. Hepsini yazmakla uğraşamadım ama Standard akortta 09-42 ile nasıl hissettiğinizi biliyorsunuz diyelim. Bunu referans alarak Drop C’de de aynı şekil hissetmek için hangi ölçüde bir tel seti almanız gerektiğini stringjoy guitar string tension calculator ile hesaplayabilirsiniz.
Teşekkür ederim detaylı yanıtın için. 09 a dönmekte karar kıldım hepinize cevaplarınız için çok teşekkür ederim konu kapandı.

Geri