En iyi gitar sololar

Megadeth - Tornado of Souls
Ozzy Osbourne - Mr. Crowley
Metallica - One / Fade to Black Outro
Judas Priest - Beyond the Realms of Death
Nevermore - The River Dragon Has Come

Alex Skolnick - Over the wall. İlk dinlediğimde aklımı almıştı; halen de alır hani:) 2:13 itibariyla başlar, ama esas tempoyu katladıkları yerden sonra döktürür Alex. Görgüsüzce atılan sweepler bu kadar mı yakışır bir thrash metal şarkısına be kardeşim🤣

Bir de şu atışma ilk dinlediğimden beri bana "vay anasını" dedirtmiştir. Steve Morse - Rik Emmet kapışması. Rik Emmet da kim demeyin sakın. Vokalist-gitaristtir, ikisinde de dehşettir. Şarkı da harikadır zaten. 3:06 gibi başlıyorlar.
Ama Morse burada (sağ hoparlörde) etüd gibi solo çalıyor herifçioğlu.

Alex Skolnick - Over the wall. İlk dinlediğimde aklımı almıştı; halen de alır hani:) 2:13 itibariyla başlar, ama esas tempoyu katladıkları yerden sonra döktürür Alex. Görgüsüzce atılan sweepler bu kadar mı yakışır bir thrash metal şarkısına be kardeşim🤣

Skolnick iyidir de Testament'ın kahramanı Eric Peterson. Alex bile bir röportajında ayrıldığı dönem için ben veya başkası o soloyu çalar ama Eric ritmi çalmıyorsa o Testament olmaz demiştir.

3:02'den itibaren başlayan solo; çok büyük ölçüde emprovize. Orijinal solo çok daha kısadır.
Üstad resmen ders veriyor. Melodiden başlayıp tematik gelişime geçiyor, oradan önce pentatonik shred, ardından resmen outside fusionvari cümleler eşliğinde (armonik olarak da risk alarak) "all out shred" çalıyor nefes almadan ve nihayetinde imzası olan çıkıcı bir dizi sekansıyla solonun orijinaline dönüp tekrar şarkıya bağlantı yapıyor.

3:02'den itibaren başlayan solo; çok büyük ölçüde emprovize. Orijinal solo çok daha kısadır.
Üstad resmen ders veriyor. Melodiden başlayıp tematik gelişime geçiyor, oradan önce pentatonik shred, ardından resmen outside fusionvari cümleler eşliğinde (armonik olarak da risk alarak) "all out shred" çalıyor nefes almadan ve nihayetinde imzası olan çıkıcı bir dizi sekansıyla solonun orijinaline dönüp tekrar şarkıya bağlantı yapıyor.

offf özlemişiz üstadı.... Explorer ile blues, Strat ile metal shred yapan adam tüm o olur mu bu olur mu tartışmalarını bitirmiştir zaten.

Artillery - Bombfood veya Khomaniac
Ozzy Osbourne - Perry Mason
Guns 'n Roses - November Rain
Guns 'n Roses - Perfect Crime
Guns 'n Roses - Double Talkin Jive
Necrophagist - Fermented Offal Discharge
Loudness - Soldier Of Fortune
Loudness - You Shook Me
Dokken - Unchain The Night
Gary Moore - Loner
Lamb Of God - Grace
Megadeth - Hangar 18
Malmsteen - Blue
Deep Purple - Burn
Deep Purple - Child In Time

Ben buraya sevdiğim soloları yazacağım en iyileri beni ilgilendirmiyor ama Hotel California ve Freebird harbiden güzel sololardır.

Rainbow - Spotlight Kid solosu yani biraz uydurmuş gibi ama çok eğlenceli bir solo
Rainbow - Vielleicht Das Nachster Mal bence Loner'dan daha güzeldir.
Eric Johnson - Venus Isle ve Desert Rose şarkılarının soloları
Gary Moore - Victims Of The Future şarkısının solosu vahşi çalım açısından güzel agresyon hissettiriyor
Testament - gene benim acayip seçimlerim pek favori olarak gösterilmeseler de Malpractice ve The Ritual şarkılarının soloları
Ufo - Rock Bottom ben bunu çok geç keşfettim ya
Queen - You Don't Fool Me
King Diamond - Sleepless Nights abi bu nedir ya rüyasında mı görüp yazdı dediğim solo
Coroner - Son Of Lilith gene çok geç keşfettim bu arada arpeggio lu ama sweep olmayan sololara zaafımı da görüyorum güzel build up var yalnız

kime göre neye göre aga ben müziği ilk hayatıma aldığımda kerem ozyegene özenip almıştım bu yüzden cambaz solosu benim için çok farklıdır en sevdiğim diyebilirim. her şeyi müzikal açıdan incelemekte bence çok doğru değil müzik duyum meselesi sonuçta herkes farklı duyuyor . tabi bu bencesi..

Mayhem-Freezing Moon Solo ,ana akım bir tür olmadığı için sadece ilgilileri tarafından bilinen ama tüm türlerle ilgilenlerin bilmesi gereken bir şaheser. 90'lı yılların kasvetini ve Norveç'in soğunu ve karanlığını iliklerine kadar hissetmek için :

Mayhem-Freezing Moon Solo ,ana akım bir tür olmadığı için sadece ilgilileri tarafından bilinen ama tüm türlerle ilgilenlerin bilmesi gereken bir şaheser. 90'lı yılların kasvetini ve Norveç'in soğunu ve karanlığını iliklerine kadar hissetmek için :

Black metal severim ama solo bakımından zayıf kalıyor maalesef, hatta gitar solosu nerdeyse yok çoğu grupta - parçada. Senfonik black metal alt türünde biraz daha fazla.
Nargaroth bu bakımdan iyi, hem melodic hem de gitar bakımından epey zengin. Paganic veya True Norwegian Black Metal diye tabir edilen türevlerinde gitar tonları sığ biraz. Videodaki gitar tonu soloya uymuyor bana göre. Burzum daha bi ileri düzey, kayıt kalitesi (müzik kalitesi değil) ne kadar kötü, kasetçalarla, walkman ile, "hesap makinesi" ile kayıt alınmış gibi. Tabii özellikle Underground havası katmak istemişler, ondan da kaynaklanıyor. Bu yüzden ben Mayhem ve Burzum gruplarına pek ısınamadım.
Marduk, Gorgoroth, Belphegor, eski Cradle of Filth & Dimmu Borgir I biraz daha beğeniyorum.
Daha başka gruplar da var birçok genreyi içeren-birleştiren diyebileceğimiz.
Novembre diye bir grup var İtalyan. Black, death, doom, progressive metal tarzları arasında gidip gelen epey parçası var.

Son düzenleme:
Black metal severim ama solo bakımından zayıf kalıyor maalesef, hatta gitar solosu nerdeyse yok çoğu grupta - parçada. Senfonik black metal alt türünde biraz daha fazla.
Nargaroth bu bakımdan iyi, hem melodic hem de gitar bakımından epey zengin. Paganic veya True Norwegian Black Metal diye tabir edilen türevlerinde gitar tonları sığ biraz. Videodaki gitar tonu soloya uymuyor bana göre. Burzum daha bi ileri düzey, kayıt kalitesi (müzik kalitesi değil) ne kadar kötü, kasetçalarla, walkman ile, "hesap makinesi" ile kayıt alınmış gibi. Tabii özellikle Underground havası katmak istemişler, ondan da kaynaklanıyor. Bu yüzden ben Mayhem ve Burzum gruplarına pek ısınamadım.
Marduk, Gorgoroth, Belphegor, eski Cradle of Filth & Dimmu Borgir I biraz daha beğeniyorum.
Daha başka gruplar da var birçok genreyi içeren-birleştiren diyebileceğimiz.
Novembre diye bir grup var İtalyan. Black, death, progressive tarzları arasında gidip gelen epey parçası var.
Blackmetal de minör gamlar baskın olup vocal sert oluyor; aslında bu tezatlık ona karanlık ama aynı zamanda sıcak ton veriyor. Vocaller hissiyat katmak zorunda ,zaten amaç müzikle anlatılmak istenen karanlık hisleri karanlık cümlelerle vermek. Aslında bu girizgahı yapmamın sebebi , senin de ilgi alanınmış , o yüzden bilirsin hissiyatı aktarış önemli. Ve sololar çoğunlukla belirli bir bpm'in üstünde olarak olaya heyecan katar ama vocale fırsat pek vermez -yani benim gördüğümün yüzde doksanı bu yönde. Demem o ki tür soloya çok imkan vermiyor, ve çoğu blackmetal solosunda diğer türlerde ki serbestlikle akorların dışında solo atmak çok tercih edilebilir olmuyor, genelde mutlaka akorlara uydurtman gerekiyor. Paganic ve True Norwegian Black Metal derken KVLT kültüründen bahsediyorsun herhalde ,yada Paganic lirikalden hoşlanıyorsun herhalde, benim için bu kültür de paganic öğeler çok az yer tutuyor, mentalite daha çok asimile edilmiş özkültür e dönüş ,insanların saçma eylemlerine ve yaşamın saçmalığına karşı bir tepki - BM felsefesi aslında budur, diğer şeyler sadece bir aracılık yapar . Ve müziği daha ilgi çekici yapmak için daha korkutucu ve karanlık gösterilmek için yapılmış şeyler; yani ana gaye değiller. Neyse bana göre o soğuk ve karanlık hissiyatı veren birinci nesili severim , illa ki Norveç de değil ,Polonya da Behemoth gibi ilk nesil grupları ben de severim , ben Mayhemi severim , Burzum'u da severim.Hatta Burzum bana göre müzik dehaları arasında. Evet zaten çoğu kayıt bilerek öyle alınıyor, Norveçin yeni yeni zengin olduğu bir zaman da doğuyor BM , aslında her türlü imkanı sağlayabilirler, kaldı ki Varg'ın şuan kullandığı sistemi sene 2023 'te Tr'de almaya kalksan bir ton para dökmen gerekiyor, genç olup paraları çok olmasa da şuan bizim ülke de onların yaşıtlarının büyük çoğunluğu o imkanları bulması neredeyse imkansız, onların yokluk dedikleri şeyler şuan bir çok kişinin hayali olabilir ,aradan 30 yıl geçmiş neredeyse ama eskinin kalitesini yakalamak bile bir hayal gibi :) , aslında kayıt ekipmanları ile beraber de karanlık hissiyatı vermek için türlü pedallar kullanıyorlar . Hem de o zamanlar bile Varg bilgisayar sisteminden çokça yararlanmış bir prodüktördür de aynı zamanda. Profesyonel kayıtlar için rahatlıkla kayıt alacakları müzik prodüktörleri de var. Blackmetal alt türlerinin hepsini de dinler ve severim ; Dimmu Borgir' i de dinlerim ama çok nadir, bana da o hitap etmiyor, ben melodik blackmetali pek sevmiyorum BM kültüründen Opera kültürüne geçiyor. Gorgorothu - GodSeed severim , ve saydıkların arasında dinlemekten keyif alabileceğim bir grup .Zevkler ve renkler tartışılmaz tabii, ama blackmetal alt tür olsa da çok geniş scala da alt klikleri de var ve hepsi bambaşka tarzda yapıyor . Bir müzikte sololar riffler kadar baskın olmayacağı için akor geçişleri ve melodiye önem veren bir tür de sololar çok da önem kazanmıyor. Ama dediğim gibi band band de değişebiliyor, son olarak bence bu soloya denk bu türde verebilinecek bir solo yok. En azından bana vereceği hissiyat için.

Geri