EHX Magnum 44 ile Attenuator Kullanımı

Selamlar,

Solid State (SS) bir amfi ile attenuator kullanımı ne kadar yaygındır bilmiyorum ancak Magnum44'ün saat 12 yönünden itibaren kırılmaya başlamasını daha düşük güçle elde etmeyi hedefliyorum. Bu konu ile ilgili deneyimi olan var mı? Bu power'i ev ortamında saat 9 yönüne zar zor getiriyorum belirtmek isterim 😁

İyi forumlar,

Attenuation dediğiniz şeyin 1001 türü var. Fakat sizin durumunuzda ihtiyacınız olan aslen "passive attenuator" dedikleri türden volume pedalı sanıyorum.

edit: bunların ucuz modelleri var hatta üşenmezseni kendiniz de yapabilirsiniz...

Fx loop da volume pedal olabilir, boss fv50 mesela. Master vol gibi.

Attenuatorlar daha çok lambalı amfiler için. Çünkü lambaları doyurmak için sesi açmanız gerekiyor. Ss amfinizde sesi çok açıp ne gibi avantaj sağlamak istiyorsunuz?

Attenuator hiç denemedim ss amfilerde, denemeden birşey demek zor. Ama pek bir fark yaratacağını sanmam.

EHX magnum'u bilmiyorum ama çeşitli D-Sınıfı amplifikatörlerle bir kaç senedir oynuyorum.. Biraz genel bilgi vermeye çalışayım.

Attenuator kullanabilmeniz lazım. Ama D sınıfı mono bir amplifikatöre standart bir attenuator takmak doğru olmayabilir. Bunların çoğu BTL (stereo için üretilmiş bir çipin kanallarının mono kullanım için birleştirilmesi gibi ) olarak tasarlanıyor ve çıkışın sleeve'i büyük ihtimalle toprak seviyesinde olmuyor. Takılan attenuator'ün kutusu amplifikatör üzerinden topraklanacak şekilde tasarlanmışsa, attenuator üzerine topraklı bir cihaz konduğunda kıvılcımlar uçuşabilir.

Multimetre ile EHX'in çıkış seviyelerine bakabilirsiniz. Sleeve toprak seviyesindeyse standart bir attenuator kullanımı büyük ihtimalle sıkıntı çıkartmaz. Ya da matkap, havyanız varsa kendiniz uygun bir l-pad yapabilirsiniz.

D sınıfı amplilerden çıkan distorsiyon genelde pek sevilmez. Muhtemelen sizinkinde güç çipinden önce kırılacak ve sinyal seviyesini sınırlayacak bir preamp/clipping devresi vardır.

Bu bahsettiğiniz kırılmayı illa duymak istiyorsanız attenuator'ı denemeden önce besleme voltajını düşürerek headroom'u azaltmaya çalışabilirsiniz. O zaman mevcut adaptöre de bir bakmak lazım tabii, çoğu "brick" adaptör topraktan izole şekilde tasarlanıyor artık. Sizin amplinin adaptörüne benzer kaliteli bir adaptör ile 15V'a kadar inmeyi deneyebilirsiniz.

Volume pedalı da mevcut volume potunuzun hassasiyetini azaltacaktır. Onun dışında fazla beklentiniz olmasın.

Bu bahsettiğiniz kırılmayı illa duymak istiyorsanız attenuator'ı denemeden önce besleme voltajını düşürerek headroom'u azaltmaya çalışabilirsiniz. O zaman mevcut adaptöre de bir bakmak lazım tabii, çoğu "brick" adaptör topraktan izole şekilde tasarlanıyor artık. Sizin amplinin adaptörüne benzer kaliteli bir adaptör ile 15V'a kadar inmeyi deneyebilirsiniz.
Galiba tesadüfen az önce girdiğim şu amfi de böyle işliyor. Normal çıkışı 25w iken 9voltluk power supply ile 1w'ye düşüyormuş. Quilter Superblock

Galiba tesadüfen az önce girdiğim şu amfi de böyle işliyor. Normal çıkışı 25w iken 9voltluk power supply ile 1w'ye düşüyormuş. Quilter Superblock
Paylaştığınız ampli de class D olmalı.. Class D çiplerinin bayağı geniş bir besleme voltajı aralığı var (tpa3116/18/30 için 4-26V gibi). Voltaja göre de maksimum çıkış gücü değişiyor.. Ayrıca preamp'ın voltajı düşünce de çıkış azalacak tabii..

Op-Amp'lı (TL072 ve NE5532 gibi ucuz ürünler de gayet yeterli) analog bir preamp ve hazır bir d sınıfı kartı inanılmaz iyi sonuç verebiliyor aslında. Geçen sene ben de kendime bu tip bir çalışma amplisi yapmaya başlamıştım. Bu yaz tekrar girişip bitirebilirim umarım. Gitar çalışmadığım için pek bir acelesi yok. :)

Son düzenleme:
Geri