Overdrive pedalına dc adaptör yerine ac adaptör taktım

Joyo vintage overdrive aldim ve üstünde 9v yazdigi icin hiç dikkat etmedim ve direkt ilk bulduğum 9v adaptoru taktim. Taktigim adaptor 9v AC adaptormus. Footswitche bastigim an amfinin sesi gitti ve fazla cizirti sesi gelmeye başladı bende direkt çıkardım her şeyi. Pedal direkt taktığım gibi yanmış mıdır? Elektrik elektronik bilgisi olan biri yardim edebilir mi?

Joyo vintage overdrive aldim ve üstünde 9v yazdigi icin hiç dikkat etmedim ve direkt ilk bulduğum 9v adaptoru taktim. Taktigim adaptor 9v AC adaptormus. Footswitche bastigim an amfinin sesi gitti ve fazla cizirti sesi gelmeye başladı bende direkt çıkardım her şeyi. Pedal direkt taktığım gibi yanmış mıdır? Elektrik elektronik bilgisi olan biri yardim edebilir mi?
Daha sonra pedalı dc adaptör ile çalıştırmayı denediniz mi?

Şuan temin edemiyorum o yüzden deneyemedim. Hemen internetten sipariş verdim ama içime kurt düştüğü için danışmak istedim.
Ac gerilim zamana göre pozitif ve negatif alternanslar yapan bir dalgadır. DC gerilim için tasarlanmış cihaza Ac gerilim verirseniz, Ac gerilimin pozitif alternansında doğru yönde gerilim verirken, negatif alternansında ters yönde gerilim vermiş olursunuz.
Yani siz +9V da çalışması gereken cihaza +9 ve -9 V arası salınan bir gerilim vermişsiniz.

Cihaza zarar verip vermediğini anlamak için cihazın tasarımına bakmak lazım. Eğer elinizdeki cihazın ters dayanma gerilimi -9v'un altındaysa bir sorun yok(mesela -50v gibi).
Her komponentin bir ters dayanma gerilimi ve bu gerilime dayanabildigi süre vardır.

Özetle; bozulmuş da olabilir, bozulmamış da olabilir. Bozulmadıysa zaten pedal çalışır.

Geri