Yurtdışında ürün getirmek (online alışveriş DEĞİL)

Herkese Merhaba

Uzun yıllardır siteyi offline olarak takip ediyorum. Lakin bir durum karşısında üye olarak bir post açma ihtiyacı doğdu.
Konu hakkında daha önce yaşanmışlığı olan varsa veya konu hakkında bilgi sahibi ise açıklayıcı bir bilgi verirseniz sevinirim.

Ablam Amerika'da yaşıyor çok uzun yıllardır. 1 ay içerisinde Kendi özel aracı ile Türkiye'ye gelecek (yolcu gemisi kargo bölümüne araç alımı yapılıyor, aklına araçla nasıl gelecek sorusu olanlar)
Gelirken 2 adet gitar, 2 adet kafa amfi, 2 adet kabin ve 13 tane pedal ile pedal board getirecek. Hepsi sıfır ve kutusunda faturalı.
Can alıcı soru; ki bunu bir gümrük memuruna sordum net cevap vermedi. Aç hepsini kutusundan çıkar arabada tut benim bunlar kullanıyorum desin bir şey olmaz tarzı cevap aldım.

Hiç bu şekilde bir ürün getiren oldu mu ? oldu ise gümrükte ürünlerin ülkeye sokulmaması veya vergi konusunda bir deneyim yaşadınız mı ? bilgisi veya tecrübesi olan varsa paylaşırsa sevinirim. Zira ablama ben yok vergi falan dedim. Şimdi başına bu tarz bir şey gelirse asla uğraşmaz bırakır gümrükte, satın alırken verdiği paraya da acımaz olan benim ekipmanlara olur, onları oradan alana kadar kim bilir ne hale gelir.

Bu konularda tek tip bir genel cevap yok. Yaşanmış örnek olan varsa yazar... benim en benzer duyduğum şey Avrupa'dan araba ile giren bir tanıdık oldu.
Bir cins hi-fi set (cd, amfi, DAC,, pikap vs) ve hoparlörler vardı .... anam ağladı dert anlatana kadar dedi.
Yani saydığın adette neredeyse orkestra kuracak miktar cihaz ile "kendim çalıyom abi" argümanının kabul edecek gümrük memuru olma ihtimali bana epey düşük geldi.

Geçtiğimiz günlerde uçakla yurtdışından dönen bir arkadaşım, kendi valiz kontrolü esnasında şöyle bir olaya şahit olmuş; Yan tarafta kontrol edilen başka bir kişinin valizinden kullanılmış - kutusundan çıkartılmış - bir PS5 çıkıyor. Gümrük memuru sorduğunda ise adam aleti Türkiye'den aldığını, aletin kutusunun da olmadığını, problem olmaması gerektiğini söylüyor. Memur ise "Bunu Türkiye'den aldığını kanıtlayabilir misin?" gibi bir soru yöneltiyor.

Devamında ne olduğuna dair bir bilgi yok. Arkadaşımın kontrolleri tamamlandığı için devam etmiş ancak artık memurlar için kutusunun olmayışı veya kullanılmış oluşu birşey ifade etmiyor. Diğer taraftan, olayı dinlediğimde "Öyleyse elimizdeki telefondan, üstümüzdeki pantolona kadar, ülkeden aldığımız herşeyin faturasını seyahat boyu yanımızda mı gezdireceğiz" tepkisini verdim ben de. Ancak PS5 biraz göze batacak bir ürün olduğu için memurlar bu şekilde yaklaşıyor olabilirler.

Diğer taraftan , 2 gitar 2 kafa+kabin ve 13 tane pedalın biraz aşırı. Getirecek kişi vaktinde ülkeden aldım dese, ülkeye giriş çıkışından bile patlayabilir. Seyahate geliyorum dese, nasıl ki 6 laptopla tatile çıkmak aşırı nadir bir durum ise, bu kadar ekipman da biraz öyle. Hadi müzisyenim, konser için geldim dese, bu sefer apayrı prosedürleri var. Belki pedallar için hepsini tek bir board, yapıp, kablolayıp, en azından işlevsel olarak tek ürün hissiyatıyla ikna edilmeye çalışılabilir. Ama diğerleri de üstüne binince hiç vergi çıkmadığı durumda bile biraz dil dökmek gerekilecek gibi duruyor.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Yanıtlar için teşekkürler.
İçimi karalar bağladı şu yazılanlardan sonra.
Parası sorun değil ödenmeye ödenir de. Ablam derdi sıkıntıyı asla kaldıramayacak bir yapıda. Yani oturup asla ama asla uğraşmaz, rahatına aşırı düşkündür. Orada bırakır her şeyi. Sonra bütün iş benim üzerime kalır. Beni de düşündüren hadi gümrükte bıraktı ama o ürünler orada nasıl muhafaza edilir ne hale gelir kısmı. Cruise ile ülkelere seyahat edenlerde gümrükte pek bakılmıyormuş diye okumuştum bir yerde araştırırken. Olmadı ablama anlatayım başına gelebilecekleri belki o orada bir araştırıp bir yolunu bulabilir.

1'er tane olsa sikinti yok ama 2'ser tane olunca problem cikarabilirler. Bu gibi durumlarda basinda durup bizzat durumu anlatmak gerekiyor. Benim rus bir arkadasim mesela henuz bu senenin basinda babasinin istedigi ivir zivir esyalar icin az daha ulkeye giriste tomarla vergi ve uzerine de hapis cezasi yiyordu nerdeyse. Bir sekilde satis urunu olmadigini kisisel kullanim icin oldugunu anlatinca salmislar. Illagal bir durum yok elbette ama bazi gri alanlar var. Bu gri alanlari suistimal etmediginizi bir sekilde kanitlamaniz lazim.

Bu arada belirtmeyi unuttuğum bir durum var.
Ablam bu zamana kadar 11 adet gitar gönderdi bana. En son 4 yıl önce DHL kargo uçağı ile yine 2 gitar yollamıştı bana. Ben sadece burada adresime getirilen kargo nakliye bedelini ödemiştim Firmaya. Kimse benden vergi bilmem ne istememişti. Sebebi nedir diye de hiç araştırmadım.

İster Cruise olsun ister özel uçağıyla gezsin... normal şartlarda iki Kafa ile gezen bir insan ne ben duydum ne de gümrük memuru duymuştur.
Ablan ay bana fenalık geldi diye malı bırakıp gitse bile bir başkası alabilir mi onun adına onu da araştır. Kendi gitmeli veya en iyi ihtimal belki vekalet vermesi gerekebilir vs.... bir de öyle ay uğraşamam sonra biri alır diye kafana göre bırakıp gidebileceğini sanmıyorum. Belli bir süre içinde vergisini ödeyip çekme süreçleri var, öylesine bırakırsan bir daha ulaşılır mı araştır. Yani mal buharlaşacağından değil de artık feragat etmiş ve terk etmiş oluyorsun mülkiyeti sana ait olmuyor o noktada.

Skype üzerinden az önce görüştüm. Oldukça çetrefilli. Bilgi amaçlı yazayım istedim.
Ablamın çalıştığı genetik kodlama yapan laboratuvarın Türkiye temsilciliğinin 2 yöneticisi ABD'ye davet edilmiş. Bu kişilerden 1 tanesi de ablamın ABD'de eğitim aldığı okuldan arkadaşı oluyormuş.
Bu kişiler 1 hafta önce İstanbul'dan Miami'ye - Miami'den İstanbul'a cruise satın almışlar ve şuan yoldalarmış 12 gün sürüyormuş seyahat. Ablamda onların dönüş seferini yapacak tarihteki gemi için Miami-İstanbul Cruise almış.
Enstrüman satışı yapan firmanın Gümrüksüz sahada alanı mevcutmuş ve ürünler 1 hafta sonra anlaşmalı olarak o sahaya gönderilecekmiş. Ablam seyahat öncesi arkadaşı ile bu alanda buluşarak ürünleri duty free olarak 3 kişi birlikte satın alıp, her bir kişi için üzerinde bulunan eşyalar listesine kayıt ettirilecekmiş. Türkiye'de ki gümrüksüz satış yapan mağazalar yönetmeliğine göre kişinin seyahati sırasında alışverişin gerçekleşmiş olması ve kişinin üzerinde ki mallar listesine kayıtlı olması gerekiyormuş. Bu şekilde yapılmış tüm alışverişler ve belirlenen limitler dahilinde Türkiye'ye vergisiz v.s. giriş iznine tabi tutuluyormuş.
Kişinin yanında bulunan eşyalar listesine kayıtlı olan ve toplamda 600 USD kadar ki ürünler her şeyden muafmış Türkiye'de. Duty Free faturalı ve liste kaydı ile birlikte gümrük girişi yapılırken bu belgeler veriliyormuş. Belgeler üzerinden yapılan incelemelerde yurda sokulan ürünler muaf tutulan sınırın üzerinde bir fiyata denk gelirse, arada ki tutar farkı kadar ürünün niteliğine göre ötv v.s. ödenecekmiş.

En güzel kısmı burası;
Elde taşınabilir 3 adet müzik aleti tamamen MUAFmış.
Ürünler miamide satışı yapan firma tarafından kutularından çıkarılarak, strech filmlere sarılarak teslim edilecekmiş. Kutulu göründüğünde problem yaşanmaması ve taşıma kolaylığı açısından.
1 kişi : 1 gitar 1 kafa 1 kabin
diğer 1 kişi : 1 gitar 1 kafa 1 kabin
diğer diğer 1 kişi : pedalları taşıyacak şekilde bölüşerek geleceklermiş. Eşya taşıma el arabalarında taşınabildiği sürece bir sorun teşkil etmiyormuş.
Tek sorun pedallar. 13 adet pedal toplamda 1.300 USD yapıyor. Hem fiyattan hem de Türkiye'deki gümrük limitinden dolayı %20 ÖTV çıkacak gibi duruyor.
Umarım anlatabilmişimdir.

Geçtiğimiz günlerde uçakla yurtdışından dönen bir arkadaşım, kendi valiz kontrolü esnasında şöyle bir olaya şahit olmuş; Yan tarafta kontrol edilen başka bir kişinin valizinden kullanılmış - kutusundan çıkartılmış - bir PS5 çıkıyor. Gümrük memuru sorduğunda ise adam aleti Türkiye'den aldığını, aletin kutusunun da olmadığını, problem olmaması gerektiğini söylüyor. Memur ise "Bunu Türkiye'den aldığını kanıtlayabilir misin?" gibi bir soru yöneltiyor.

Devamında ne olduğuna dair bir bilgi yok. Arkadaşımın kontrolleri tamamlandığı için devam etmiş ancak artık memurlar için kutusunun olmayışı veya kullanılmış oluşu birşey ifade etmiyor. Diğer taraftan, olayı dinlediğimde "Öyleyse elimizdeki telefondan, üstümüzdeki pantolona kadar, ülkeden aldığımız herşeyin faturasını seyahat boyu yanımızda mı gezdireceğiz" tepkisini verdim ben de. Ancak PS5 biraz göze batacak bir ürün olduğu için memurlar bu şekilde yaklaşıyor olabilirler.

Diğer taraftan , 2 gitar 2 kafa+kabin ve 13 tane pedalın biraz aşırı. Getirecek kişi vaktinde ülkeden aldım dese, ülkeye giriş çıkışından bile patlayabilir. Seyahate geliyorum dese, nasıl ki 6 laptopla tatile çıkmak aşırı nadir bir durum ise, bu kadar ekipman da biraz öyle. Hadi müzisyenim, konser için geldim dese, bu sefer apayrı prosedürleri var. Belki pedallar için hepsini tek bir board, yapıp, kablolayıp, en azından işlevsel olarak tek ürün hissiyatıyla ikna edilmeye çalışılabilir. Ama diğerleri de üstüne binince hiç vergi çıkmadığı durumda bile biraz dil dökmek gerekilecek gibi duruyor.
Kutulu kutusuz fark etmeksizin. Kişinin üzerindeki eşyalar listesine kayıtlı olup 1 adet olan her türlü elektronik oyun cihazı serbestmiş. Bunu da az önce öğrendim.

Ablamın çalıştığı genetik kodlama yapan laboratuvarın Türkiye temsilciliğinin 2 yöneticisi ABD'ye davet edilmiş. Bu kişilerden 1 tanesi de ablamın ABD'de eğitim aldığı okuldan arkadaşı oluyormuş.
Bu kişiler 1 hafta önce İstanbul'dan Miami'ye - Miami'den İstanbul'a cruise satın almışlar ve şuan yoldalarmış 12 gün sürüyormuş seyahat. Ablamda onların dönüş seferini yapacak tarihteki gemi için Miami-İstanbul Cruise almış.
Enstrüman satışı yapan firmanın Gümrüksüz sahada alanı mevcutmuş ve ürünler 1 hafta sonra anlaşmalı olarak o sahaya gönderilecekmiş. Ablam seyahat öncesi arkadaşı ile bu alanda buluşarak ürünleri duty free olarak 3 kişi birlikte satın alıp, her bir kişi için üzerinde bulunan eşyalar listesine kayıt ettirilecekmiş.
Güzel insanlar .... ben valla 1. derece aile fertlerim dışında kimse için şunun üçte birini yapmam :) ..... parasıyla bile yapmam.

Merhaba

Bilgi vermek istedim. İmkanı olup bu şekilde ürün getirmek isteyen olursa diye.

Artık şans mı ? oradaki görevli personelin dikkatsizliğimi hiç kimse bilemedi.

Cihazlar sorunsuz ve eksiksiz geldi. İstanbul yerine Mersin Limana giriş yapılmış, sanırım Türkiye seyahati yapan turistlerin tatil bölgelerinden faydalanmaları için. ablamlarda orada araçla çıkış yapmışlar.

Miami'de duty freede daha önce yazdıklarım dışında oranın gümrük koruma polisi, aracın ruhsatlı olduğunu, ruhsat sahibi ile pasaport sahibinin aynı kişi olduğunu, araç içinde ki eşyaların kime ait olduğunu, elektronik cihazların her birinin farklı kişilere ait olduğunu, kutusuz taşımasının yapıldığını ve Seyahat alanına araç içerisinde getirildiğini belirten çok fazla detaylar içeren bir form düzenlemiş ve üzerinde ki eşyalar listesine kayıt ettirilmiş. Bu form aynı zamanda gemide nakliye ve taşımadan sorumlu kişilere de verilmiş. Gemiden çıkış yapmadan önce, gemi personelince de bir kontrol yapılmış, form ve listelerde yazılı olanlardan eksilen var mı ? veya eklenen var mı ? diye. Kontroller tamamlanınca form gemi personeli tarafından kontrol edilmiş ve uygundur benzeri bir kaşe ve imza yapılmış.

Mersin'de pasaport ve gümrük kontrolleri sırasında tüm bu belgeler görevlilere teslim edilmiş. Görevli, aracı bir alan göstermiş ve kontroller için oraya getirilmesini istemiş. Araç açılmış, tutanaktakiler ile araçtakilerin uyuşup uyuşmadıkları kontrol edilmiş. Köpeklere falan koklatmışlar. Yaklaşık 2 saat süren kontrollerden sonra. Hoş geldiniz iyi tatiller diyerek göndermişler.

Bunlar ne diye soran olmamış, bunların faturası nerede diyen olmamış.

Sonucta kendi kullanacagin kisisel esyalar, eger ortada kacakcilik gibi bir seyden suphe etmemisse, kıl birisi de degilse musaade etmesi zaten normal olan bir durum. Yani senin sansin kıl bir personele denk gelmemis olman bence. Hayirli olsun gule gule kullan.

Arkadaşlar biz ŞOK.

Ablam Esmo onkoloji semineri için Madrid'e giderken Abd'den ayrılması esnasında bu başlık altında belirttiğim ürünleri ülkeye girerken kaydının olmadığı gerekçesi ile ürünlerin nerede ve ne yaptığı hakkında havalimanı polisince sorguya alınmış. Tam 2 yıl sonra.

Ablamda ürünleri kardeşime hediye ettim falan filan demiş. Tamam demişler göndermişler. 2 gün önce ablama Milli Gelir Dairesinden bu ürün ve işlemlerle ilgili beyanda bulunması için yazı gelmiş. Yaşadığı şehirdeki büroya gitmiş beyanda bulunmuş. Siz bu işin ticaretini yapıyorsunuz benzeri şeklinde konuşmalar olmuş. 1.000 dolara yakın vergi cezası kesmişler.

Ablamda dünden beri saydırıyor bana.

İşin özeti şu; gelişmiş ülkeler bu işi nasıl sıkı takip ediyor. Sonra elin gavurunun ekonomisi nasıl sarsılmıyor sarsılsa da nasıl yıkılmıyor.

Al işte bu yüzden.

açıkçası gümrük memuru olsam ben bile öyle düşünebilirdim... geçmiş olsun.. arabulucu, uzlaşma kıl tüy belki miktar düşürtülebilir mi acaba en azından...
Bizden ilk başta bir işlem yaptırma dedik. Bekle araştıralım itiraz yolu v.s. vardır dedik ama ödemeyi yaptıktan sonra bize haber verdi. Uğraşmayı sıkıntıyı sevmediği için ödemiş çıkmış.

Bugün annem doktora yıllarından tanıdığı bir avukat arkadaşına sordu durumu Türkiye'de yabancı müvekkil ile çalışan. Yok diyor arabulucu cart curt işleri bizim ülkeye has. Ancak yerel mahkeme kamu davası açacak ve kuvvetli ceza alma ihtimali durumu ön görülüyorsa o zaman sadece mahkeme sırasında pazarlık yapıp suçunu kabul edip pazarlık yaparsın dedi. Artık ne derece doğru bilmiyorum.

Hayır sıkıntısı bana olacak. Gelirken sürekli bir şeyler istiyordum. Şimdi diyor ki parasını vereyim git oradan al. Yahu zaten burada olsa alırız yok ki diyorum anlamıyor. 😁

Amerika? Ben burada zannettim.
Orada itiraz, abi bi güzellik yap filan yok. Önce ödersin çatır çatır. Sonra haklı olduğunu düşünüyorsan gider itiraz edersin.. gerçekten haklıysan da alırsın paranı.
Bir arkadaş kar buz kayıp bariyere çarpmıştı. Polis yasal hızdan fazla yapmış olmasan bu kadar kaymazdın diye 900 dolar mı ne yapıştırmıştı. Ödedi, sonra bir mahkeme var bu tip itirazlar için, gitti kamera kaydı vs inceletti, tak verdiler parasını geri.

Geri