Ayar yapmadan drop akort kullanmak

Kilitsiz hareketli köprülü gitarmı uzun zamandır 10-46 tellerim ile drop d ve standart tuning arası kullanıyorum ama bazen open c ve c# akort sistemi ile parça çalmak istiyorum, birkaç kez sadece kullanacağım telleri düşürdüm ve en fazla 10dk kadar çalıp tekrar standart akorduna çektim sebebi de truss rod ayarımın kaçmasından vs korkmam. Sorum ise şu çalacağım süre için de saydığım drop akortları kullansam sonrasın da telleri geri çeksem sorun olur mu? Köprüde kalkma vs olmadı sadece open c de teller biraz yumuşak geldi.

Son düzenleme:
Drop d den drop c ye düşürürsen ve arkadan yay ayarı yapmazsan köprün kalkmaz tam tersine gitarın içine doğru girer ve tellerin klavyeye yapışır. Tüm telleri 1 tam ses değil de yarım ses düşürürsen gene buna benzer bir durumla karşılaşabilirsin. Tekrar orjinal akortuna çıkardığında da gitarın yarında minik bozulmalar olacaktır tabii ki. Bu farkı anlamıyor olman bozulma olmadığı anlamına gelmiyor. Bunu sık yaparsan gitarın daha erken sap ayar-yay ayarı-entonasyon-yükseklik ayarı ister. Önerim dijital bir yol ile gitarın akortunu düşürmen. Her VST'de var pitch shifter.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Drop d den drop c ye düşürürsen ve arkadan yay ayarı yapmazsan köprün kalkmaz tam tersine gitarın içine doğru girer ve tellerin klavyeye yapışır. Tüm telleri 1 tam ses değil de yarım ses düşürürsen gene buna benzer bir durumla karşılaşabilirsin. Tekrar orjinal akortuna çıkardığında da gitarın yarında minik bozulmalar olacaktır tabii ki. Bu farkı anlamıyor olman bozulma olmadığı anlamına gelmiyor. Bunu sık yaparsan gitarın daha erken sap ayar-yay ayarı-entonasyon-yükseklik ayarı ister. Önerim dijital bir yol ile gitarın akortunu düşürmen. Her VST'de var pitch shifter.
Bir koşu pitch shifterı denedim ve open c akordunu drop d akort düzeninde kulağımla ayarlamaya çalıştım ve şöyle bir kayıt aldım ses açılırsa bir bakar mısınız? Beni dertten kurtardınız teşekkürler <3 tabi becerebildiysem.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Rahatsız ediyorum kusura bakmayın ama bir şey daha soracaktım günde bir kaç kez drop d ve standart akort arası geçiş yapsam herhangi bir zararı olur mu gitara veya tele ?

Geri