Hangi Frekanslar Yüksek?

Herkese merhabalar,

Halihazırdaki ekipmanım ile bir gitar soundu elde ettim. Sorumu sormadan önce ekipmanımı belirteyim. Sinyal sırası ile:

Ibanez Tube Screamer Mini - Sansamp Gt2 (Tweed mod) - Mooer Radar (Fender Twin Reverb Impulse Response) - Fender Strat - Focusrite Scarlett 2i2

Bu ekipman ile elde ettiğim soundu "Olan.mp3" şeklinde ekledim. Kaydı dikkatli bir şekilde dinlerseniz yüksek frekanslarda rahatsız edici tiz bir kısım var. Önce kulak ile sonra Span ile o noktayı belirlemeye çalıştım ancak nokta atışı belirleyemedim. Bu arada 80hZ'de low pass, 5khZ'de high pass filter var.

Elde etmeyi hedeflediğim soundu ise "Olması Gereken.mp3" şeklinde ekliyorum. İki ses kaydını karşılaştırırsanız "Olması Gereken" isimli kayıtta kastettiğim tiz frekansların rahatsız ediciliğinin ortadan kalktığını anlayabilirsiniz. Bu iki kayıt karşılaştırıldığında sizce "Olan.mp3" isimli kayıtta hangi frekanslar baskılanarak diğer kayıt elde edilmiş olabilir.

Dipnot: Belki "elde etmeyi hedeflediğin soundu zaten elde etmişsin" diye düşünen olabilir, hedeflediğim soundu "Sonible Balancer" ile eklentinin algoritması sayesinde otomatik olarak elde ediyorum. Ancak ben pedal veya yazılım olarak bir eq kullanarak bunu manuel olarak da yapmak istiyorum. Sonible Balancer ses üzerinde eq uyguluyor fakat hangi frekansa nasıl müdahaleler yaptığını göstermiyor. Aslında ben bu eklentinin nasıl bir müdahale yaptığını öğrenmek istiyorum.

Sound konusunda inanılmaz hassasım. O yüzden size sunduğum şu problem günlerdir aklımda. Yardımcı olabilen olursa çok memnun olurum.

Sağlıklı günler dilerim.

Dosyalar

• Olan.mp3
    260.4 KB
  • Olması Gereken.mp3
    260.4 KB
Tabii ki pek çok frekans farklı fakat en öne çıkan frekansları, en yakın küsuratsız sayılarla konuşacak olursak;
800 Hz civarından sağlam bir cut mevcut. Tiz alandaki sevmediğiniz kısım ise belli ki '7 Khz' civarı. Sorunuzun cevabı burası. Tabii buradaki Q değerleri de önemli.
7 Khz'den kesilen(5 dB civarı) kısım örneğin çok geniş bir bandwidth'e sahip değilken, mid bölgedeki 800 Hz biraz daha geniş bölgeyi kapsayarak aşağı alınmış (7 dB civarı).

Buna ek olarak high-mid kabul edilebilecek 3 Khz civarında ise biraz boost yapılmış, 3 dB kadar. Yalnızca baskılama yok yani.
Eğer ikinci ton birebir zevkinize uyuyorsa en öncelikli müdahale edeceğiniz alanlar bunlar olabilir. 800 Hz ve 7 Khz kısılacak, 3 Khz bir miktar açılacak.

Önemsiz de olsa görüşümü de belirtmek isterim ki, ilk kaydı ikincisine her şekilde tercih ederim. Beni rahatsız etmedi bu frekanslar; bilakis ikincisini boğuk olarak algıladım. Elbette zevk meselesi, parlak clean tonlarını daha çok seviyorum :)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Tabii ki pek çok frekans farklı fakat en öne çıkan frekansları, en yakın küsuratsız sayılarla konuşacak olursak;
800 Hz civarından sağlam bir cut mevcut. Tiz alandaki sevmediğiniz kısım ise belli ki '7 Khz' civarı. Sorunuzun cevabı burası. Tabii buradaki Q değerleri de önemli.
7 Khz'den kesilen(5 dB civarı) kısım örneğin çok geniş bir bandwidth'e sahip değilken, mid bölgedeki 800 Hz biraz daha geniş bölgeyi kapsayarak aşağı alınmış (7 dB civarı).

Buna ek olarak high-mid kabul edilebilecek 3 Khz civarında ise biraz boost yapılmış, 3 dB kadar. Yalnızca baskılama yok yani.
Eğer ikinci ton birebir zevkinize uyuyorsa en öncelikli müdahale edeceğiniz alanlar bunlar olabilir. 800 Hz ve 7 Khz kısılacak, 3 Khz bir miktar açılacak.

Önemsiz de olsa görüşümü de belirtmek isterim ki, ilk kaydı ikincisine her şekilde tercih ederim. Beni rahatsız etmedi bu frekanslar; bilakis ikincisini boğuk olarak algıladım. Elbette zevk meselesi, parlak clean tonlarını daha çok seviyorum :)
Hocam çok teşekkür ederim. Akşam ilk işim belirttiğiniz frekanslar üzerinde deneme yapmak olacak. Yalnız 7 kHz'den emin misiniz? Ben 5 kHz üzerine filtre uygulamıştım. 7 kHz frekans ses kartına ulaşmıyordur diye tahmin ettim.

Bir de hocam aslında parlak clean sound ben de seviyorum ancak ikinci ses kaydını mixe çok daha kolay yerleştirebiliyorum. O yüzden tercih sebebim 🙂

Hocam çok teşekkür ederim. Akşam ilk işim belirttiğiniz frekanslar üzerinde deneme yapmak olacak. Yalnız 7 kHz'den emin misiniz? Ben 5 kHz üzerine filtre uygulamıştım. 7 kHz frekans ses kartına ulaşmıyordur diye tahmin ettim.

Bir de hocam aslında parlak clean sound ben de seviyorum ancak ikinci ses kaydını mixe çok daha kolay yerleştirebiliyorum. O yüzden tercih sebebim 🙂
5khz de high pass filter vardir ancak bu, bir eğri gibi ilerlediginden 5khz üstündeki frekanslari yine belli khz e kadar duyarsiniz

Low-pass filter in Neutron 3s EQ.jpeg

misal burda 1182 hz de low pass var ancak 6khz e kadar gidiyor

• Konu Sahibi Konu Sahibi
fabfilter eq gibi programlar var eq spectrumunu görebiliyorsun track'e ait bunun faydasi olur mu?
Voxengo span denedim hocam, yaklaşık 6 kHz üstü frekans yoktu diye hatırlıyorum ancak tekrar bakayım. Fakat Voxengo span Sonible Balancer'in nasıl müdahale ettiğini anlama konusunda yetersiz kaldı. Eq uyguladıktan önce de sonra da Span üzerinden frekans dağılımı arasındaki farkı anlayamadım.

Voxengo span denedim hocam, yaklaşık 6 kHz üstü frekans yoktu diye hatırlıyorum ancak tekrar bakayım. Fakat Voxengo span Sonible Balancer'in nasıl müdahale ettiğini anlama konusunda yetersiz kaldı. Eq uyguladıktan önce de sonra da Span üzerinden frekans dağılımı arasındaki farkı anlayamadım.
hafif hafif traşlamalar yapıyor demek ki dediğiniz program, ayrıca high pass ve low pass de yapıyordur muhtemelen. Match eq programları var aslında özeliikle Ola Englund youtube videolarında karşılaştırma yaparken gösteriyordu logic de kullanıyordu hatırladığım kadarıyla, hangi frekanslarda değişiklik olduğunu gösteren match eq yapabileceğiniz plugin'ler var bunları kullanabilirseniz doğrudan görürsünüz neyi değiştirdiğini.

Şimdi ben sıra sıra yazayım, karışmasın :)

1) 5 Khz üstüne brick wall (direkt o frekansın önüne, çok keskin düşüş sağlayacak duvar çekmek) tarzı bir filtre uygulamadığınız sürece, hele hele clean gibi kompreslenmemiş sinyalde, her türlü üst frekanslar gelmeye devam edecek bir noktaya kadar. Değil 7 khz, 13 khz dahi var anlayacağınız. En belirgin düşüş 16 khz sonrası oluyor ki orası bile sıfır değil. Çoook düşük bir amplitude var bu frekanslarda, insan kulağının algılaması zor. Kullandığınız kabin yazılımı üstünden veya standart 12 dB/oct bir high cut (ya da LPF) koyarsanız, olacak olan bu genelde. Genelde yapılan bu ve bu daha doğal bir sonuç verir, brick wall tavsiye edilmez.

Oktav başına, atıyorum 100 dB düşüren bir çizgiyi brick wall olarak kabul edebiliriz. Tam 90 derecelik bir açıyla kesmiyor ama ona çok yakın. Haliyle doğallıktan çok uzak bir filtreleme işlemi oluyor.

Peki ben nasıl görüyorum ve siz niye göremiyorsunuz?

2017 yılına kadar SPAN kullanan biri olarak sizi çok iyi anlıyorum. Frekans analizini gösteren plug in'ler, ölçümü doğru yaptığı halde 'detay gösterme' bazında biraz ayara ihtiyaç duyabiliyor. Öncelikle gösterimin en fazla (ya da en az) kaç dB'ye kadar düşebileceğini seçmeniz lazım. -60 dB'ye kadar gösteren bir analyzer, tabii ki oraları yokmuş gibi gösterecektir. Maksimum gösterim aralığı diyelim buna.

Span default ayarında, bu tip detay gösterimi yoktu yanlış hatırlamıyorsam. Sadece çok yüksek enerjili frekansları ve büyük değişimleri görebiliyordunuz. Daha iyi bir gösterimle incelerseniz, farkları daha net göreceksiniz. Kendi içerisinde bu ayarları yapabileceğiniz bir alan var, tekerlek simgesine tıklarsanız göreceksiniz. Sizin için plug in arşivimi karıştırdım, buldum bizim keratayı, biraz kurcaladım. Yapacağınız ayarları göstereyim hemen, alttaki ekran alıntısı sizin kayıtlardan 'az tizli' olanın analizi;
Ekran Alıntısı.JPG

Tabii 7 khz'deki fark, 800 hz kadar kendini belli etmeyecektir ama bundan sonrasında bakacağınız yerler bu olsun. Tabii 7 khz kısmak var, 7 khz kısmak var; q değerleri çok önemli. yani 7 khz kısarken 4-10 khz arasına etki edecek bir kısma yapılıyor aslında kabaca -daha fazla da detay veririm ama o kadar da aynı tonu elde etmek istediğinizi sanmıyorum-.

Bu arada 3 khz'deki değişim de önemli aslında, insan kulağının en hassas duyduğu frekans aralığı bu civarlar, fakat iki kayıt arasındaki fark çok fazla değil bu alanda (3 dB). Yine de atlanmaması gerekli.

Tekrar diyorum ben öne çıkan yerleri yazdım fakat ufak tefek başka alanlara da müdahale var, birebir aynı sonucu elde edemedim olmasın sonra :)

Son düzenleme:
hafif hafif traşlamalar yapıyor demek ki dediğiniz program, ayrıca high pass ve low pass de yapıyordur muhtemelen. Match eq programları var aslında özeliikle Ola Englund youtube videolarında karşılaştırma yaparken gösteriyordu logic de kullanıyordu hatırladığım kadarıyla, hangi frekanslarda değişiklik olduğunu gösteren match eq yapabileceğiniz plugin'ler var bunları kullanabilirseniz doğrudan görürsünüz neyi değiştirdiğini.
Plugin ile deneyeceğim hocam. Yalnız Match eq eklentisini bu fonksiyon ile kullanmak aklıma gelmemişti. Nasıl bir yol izleyerek Plugin ile kıyaslama yapabilirim?

Şimdi ben sıra sıra yazayım, karışmasın :)

1) 5 Khz üstüne brick wall (direkt o frekansın önüne, çok keskin düşüş sağlayacak duvar çekmek) tarzı bir filtre uygulamadığınız sürece, hele hele clean gibi kompreslenmemiş sinyalde, her türlü üst frekanslar gelmeye devam edecek bir noktaya kadar. Değil 7 khz, 13 khz dahi var anlayacağınız. En belirgin düşüş 16 khz sonrası oluyor ki orası bile sıfır değil. Çoook düşük bir amplitude var bu frekanslarda, insan kulağının algılaması zor. Kullandığınız kabin yazılımı üstünden veya standart 12 dB/oct bir high cut (ya da LPF) koyarsanız, olacak olan bu genelde. Genelde yapılan bu ve bu daha doğal bir sonuç verir, brick wall tavsiye edilmez.

Oktav başına, atıyorum 100 dB düşüren bir çizgiyi brick wall olarak kabul edebiliriz. Tam 90 derecelik bir açıyla kesmiyor ama ona çok yakın. Haliyle doğallıktan çok uzak bir filtreleme işlemi oluyor.

Peki ben nasıl görüyorum ve siz niye göremiyorsunuz?

2017 yılına kadar SPAN kullanan biri olarak sizi çok iyi anlıyorum. Frekans analizini gösteren plug in'ler, ölçümü doğru yaptığı halde 'detay gösterme' bazında biraz ayara ihtiyaç duyabiliyor. Öncelikle gösterimin en fazla (ya da en az) kaç dB'ye kadar düşebileceğini seçmeniz lazım. -60 dB'ye kadar gösteren bir analyzer, tabii ki oraları yokmuş gibi gösterecektir. Maksimum gösterim aralığı diyelim buna.

Span default ayarında, bu tip detay gösterimi yoktu yanlış hatırlamıyorsam. Sadece çok yüksek enerjili frekansları ve büyük değişimleri görebiliyordunuz. Daha iyi bir gösterimle incelerseniz, farkları daha net göreceksiniz. Kendi içerisinde bu ayarları yapabileceğiniz bir alan var, tekerlek simgesine tıklarsanız göreceksiniz. Sizin için plug in arşivimi karıştırdım, buldum bizim keratayı, biraz kurcaladım. Yapacağınız ayarları göstereyim hemen, alttaki ekran alıntısı sizin kayıtlardan 'az tizli' olanın analizi; 153862 eklentisini görüntüle

Tabii 7 khz'deki fark, 800 hz kadar kendini belli etmeyecektir ama bundan sonrasında bakacağınız yerler bu olsun. Tabii 7 khz kısmak var, 7 khz kısmak var; q değerleri çok önemli. yani 7 khz kısarken 4-10 khz arasına etki edecek bir kısma yapılıyor aslında kabaca -daha fazla da detay veririm ama o kadar da aynı tonu elde etmek istediğinizi sanmıyorum-.

Bu arada 3 khz'deki değişim de önemli aslında, insan kulağının en hassas duyduğu frekans aralığı bu civarlar, fakat iki kayıt arasındaki fark çok fazla değil bu alanda (3 dB). Yine de atlanmaması gerekli.

Tekrar diyorum ben öne çıkan yerleri yazdım fakat ufak tefek başka alanlara da müdahale var, birebir aynı sonucu elde edemedim olmasın sonra :)
Hocam eyvallah, eline sağlık çok iyi açıklamışsın. İlk fırsatta deneme yapacağım. Eq konusunda hakimiyet sağlamak bana mix için de çok katkı sağlayacak.

@forbidden_city , @J-P , @GERGE hepinize çok teşekkür ederim, kısa süre içerisinde inanılmaz yardımcı oldunuz. Pedalboardda ekstra bir eq pedalı kullanmadan, Radar'ın parametrik eq'su ile belirttiğiniz yönlerde oynama yaparak hedeflediğim sounda çok yaklaştım. Bu beni uzun süre götürür 😂😅 Çok sağolun :)

Geri