Canlı sahne performansı için ses kartı seçimi 2022

Merhabalar grubumla bazen mikseri olmayan ya da çok kötü mikserleri olan yerlerde sahne aldığımız için ses kartı ve MacBook ile seslerimizi miksleyip o şekilde kolonlara vermek istiyorum. Elimde halihazırda Focusrite 18i8 2nd Generation ses kartı var fakat nedense gecikme yaptı buffer size ı en düşük yapsam bile ve ısınma yapıyor. Daha yeni bir ses kartı almak istiyorum. Bu bendekinde yazıcı tipi USB var. Bu gecikme sorunundan dolayı çok sinirlendim ve acil daha iyisine geçmek istiyorum.

Giriş sayısı belli 8 kanal istiyorum. Birbirine çok yakın özelliklerde olan "Presonus studio 1810c" ve "M-audio air 192|14" arasında kaldım. Kullananlar varsa performansı hakkında bilgi verebilirlerse çok mutlu olurum.

Şimdiden teşekkürler.

Buffer ve bitrate kaç iken gecikme yapıyor? İşlemci ne? RTL Utility ile gecikmeyi hesaplayabilir misiniz (giriş ve çıkışı kabloyla birbirine bağlayarak gerçek gecikmeyi)? Hangi amfi simülasyonları ve eklentiler zincirde ve kaçar tane?

Gecikmenin kaynağının ses kartı olma ihtimali düşük. Ayrıca ses kartı kaç giriş/çıkış gerek ve bütçe ne?

Cevaplara göre sağlıklı yardım edebiliriz.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Buffer ve bitrate kaç iken gecikme yapıyor? İşlemci ne? RTL Utility ile gecikmeyi hesaplayabilir misiniz (giriş ve çıkışı kabloyla birbirine bağlayarak gerçek gecikmeyi)? Hangi amfi simülasyonları ve eklentiler zincirde ve kaçar tane?

Cevaplara göre sağlıklı yardım edebiliriz.
Direkt sahneye sistemi götürdüğüm için ve kurmam için kısıtlı vaktim olduğu için bu ekstra işlemleri yapamadım ve mikser sistemine geçtik çözemeyince.
Buffer size ses kartının izin verdiği en düşük seviye olan 32 deydi. 44khz ve 16 bit deydi. Bilgisayar Macbook Air M1 2022.
Logic the gecikme 3-4ms olarak gözüküyordu. Mikrofonu taktım daha eq ayarlarken solist arkadaş gecikme geldi dedi. Bi baktım hissiystıma göre 300ms civarı gecikme var. Bütün efektleri kaldırdım sıfırdan yeni proje açtım hala aynı gecikme. Bir türlü çözemedim ki bu ses kartı 2 yıldır bende böyle birşey görmedim. Bilgisayarı yeni aldım sanırım ondan kaynaklı ses kartı M1 ile uyumlu değil. Çünkü windowsta böyle bir sorun yoktu ama ısınma vardı. Hayal kırıklığına uğrattı ses kartı beni. Bütçem 5 6 bin civarı

Öncelikle 32 buffer ile geciktirebilir, bir yere kadar o düşük buffer ile az gecikme olacağı. Buffer düştükçe CPU'ya bineceğinden bir yerden sonra CPU yetişmez. Macbook Air M1 zaten fansız bir cihaz olduğundan o kadar çok yüklenirseniz sahnede zaman geçtikçe daha da kötü olabilir.

Logic gecikmesini boş verin, onun bir anlamı yok, söylediğim gibi bakmanız gerek. Ses kartınız da sahne için iyi, sorunsuz çalışır. Burada sorun benim tahmin ettiğim kadarıyla M1 native olmayan ya da M1 native olsa da iyi portlanmamış pluginler ve düşük buffer. 64 ya da 128 gibi daha makul değerleri deneyin derim öncelikle. Sonra da kullandığınız pluginlerin M1 desteğine bakın. Logic'in kendi pluginlerini denediniz mi?

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Öncelikle 32 buffer ile geciktirebilir, bir yere kadar o düşük buffer ile az gecikme olacağı. Buffer düştükçe CPU'ya bineceğinden bir yerden sonra CPU yetişmez. Macbook Air M1 zaten fansız bir cihaz olduğundan o kadar çok yüklenirseniz sahnede zaman geçtikçe daha da kötü olabilir.

Logic gecikmesini boş verin, onun bir anlamı yok, söylediğim gibi bakmanız gerek. Ses kartınız da sahne için iyi, sorunsuz çalışır. Burada sorun benim tahmin ettiğim kadarıyla M1 native olmayan ya da M1 native olsa da iyi portlanmamış pluginler ve düşük buffer. 64 ya da 128 gibi daha makul değerleri deneyin derim öncelikle. Sonra da kullandığınız pluginlerin M1 desteğine bakın. Logic'in kendi pluginlerini denediniz mi?
Ama hiçbir plugin koymadan da aynı gecikme vardı yani şarkı söylenmeyecek kadar bi gecikme yaşandı. Hatta Buffer size ı yükselttim gecikme arttı. Yani müziğe yatırım yapıp para biriktirip en iyi işlemcili Mac i aldım sahne işleri için. Provada denedik bu sistemi bir problem yaşanmadı ama düşük gecikme için harcadığım paralar nedense sahnede işe yaramadı. Eğer bu bendeki ses kartı iyi diyorsanız bu gecikme sorununu çözmeye yoğunlaşayım. Plugin olarak logic harici 3. Parti plugin kullanmadım. Ses kartım 2nd gen

Geri