Elektro gitar fret değilim fiyatı ne kadar ?

1800-3000tl arası değişiyor luthier'e göre İstanbul'da. Belki daha pahalıya veya ucuza yapan da vardır. Birkaç luthier ziyaret et, fret taktığı gitar varsa bak, bütçene uygun olana yaptır. (Bursa olduğunu sonra farkettim, neyse dursun, başkalarının da fiyat hakkında fikri olur.)

Ben Ağustos ayında Adana' da bir luthiere yaptırdım fretlerimi. Çelik fret taktırdım daha uzun ömürlü olsun diye. Bana 2500TL ye patlamıştı bu işlem.

2500 tl cidden uçukmuş elimden geldiğince gitarımın bakımını kendim yapmaya çalışıyorum. Hatta bir ara gaza gelip fret değişiminede soyundum fakat mahfettim gitarı klavye çatladı hep kullanılmaz duruma geldi. Sonra kadıköy barlar sokağında bir lüthiere götürdüm. Çok kaliteli bir ustaydı klavyeyi 0 gibi yaptı. Hepsi bana toplamda 1000 tl ye yakın bir ücret tuttu tabi 5 sene önce falandı.

2500 tl cidden uçukmuş elimden geldiğince gitarımın bakımını kendim yapmaya çalışıyorum. Hatta bir ara gaza gelip fret değişiminede soyundum fakat mahfettim gitarı klavye çatladı hep kullanılmaz duruma geldi. Sonra kadıköy barlar sokağında bir lüthiere götürdüm. Çok kaliteli bir ustaydı klavyeyi 0 gibi yaptı. Hepsi bana toplamda 1000 tl ye yakın bir ücret tuttu tabi 5 sene önce falandı.
Luthierle daha öncede çalıştığım için peşinen fiyatı konuştuk. Nikel teller vardı 100$, çelikler 150$ dedi. Uzun soluklu olsun diye çelik istedim. Temmuz ayında anlaştık o zamanın kuruyla 2400 yapıyordu, işçilikte 100 TL aldı. Aslında baktığında maliyet bizim kura çevirince fahiş geliyor. Açıkçası kendim yapmaya da korktum alet ve edevatım da yoktu. Şimdi içime sinerek çalıyorum gitarımı.

Geri