Kabin Seçimi/Önerisi

Arkadaşlar selamlar,

Digital ortamımın yanına birde analog sistem kurma aşamasındayım. Kafa amfiyi aldım sayılır(hafta sonu bir aksilik çıkmaz ise alıyorum, anlaştık).
Sıra kabinde, evet bu tarz konular açılmış farkındayım ancak, kafa-kabin uyumu anladığım kadarıyla bu olayda gerçekten önemli bir yer tutuyor.

Aldığım/alacağım amfi --> Mesa rectifier 25.

ufak çaplı bir odam var, ses problemim çok yok alt katım garaj, üst katım yine ben. he bu demek değilki bangır bangır çalabilirim, apt. hayatı sonuç olarak yan komşular vs var. yani öncelik yüksek ses değil, kaliteli & tok tonlar bunu belirtmekte fayda görüyorum. Elde etmek istediğim tonlar sert tonlar (amfi seçiminden bellidir diye düşünüyorum :) ).

Araştırmadan etmeden direkt olarak yazmadım tabii buraya, V30 lu kabinler önereceksinizdir sanıyorum.. O konuda da U.K. V30 ve China V30 durumu varmış.

Ne derece farkettirir ? (Bu sorunun cevabını da ancak ve ancak Youtube videolarından çıkarmaya uğraşıyorum). V30 da şart değil tabi, okuduklarıma göre yorum yapıyorum..

Bütçe durumunu soracak olursanız açıkçası bu olaya çok paralar dökmeyi düşünmüyorum, hobi olarak ilgilendiğim bir uğraş.. Amaç, olabilecek en optimum cihazla "zevk almak" (ucuza kaçmak istiyorum anlamı çıkmasın :) )

Kendi kendime "Mesa al geç" diyorum bazen.. Sonra diyorum fazla mı pahalı acaba..

Tecrübeleriniz benim için önemi.

Değerli yorum ve önerileriniz için şimdiden teşekkür ederim.

Kabinleri ve amfileri pek takip etmiyorum bütçem olmadığı için. Olsa da yerim olmadığı için dijitalden devam. :D Ama sözüne çok güvendiğim bir youtuber var bu konularda uzman olan. Glenn Flicker. Spectre stüdyolarının sahibi. Onun videolarına bakmanızı öneririm. Birçok kabini test edip hakkında detaylı inceleme videoları çekiyor.
Bu arada ek olarak ne fark ettirir sorusuna: Her şey fark eder. Speaker gitar tonu için çok ciddi bir konu. Manyetiklerden daha çok üzerinde durulması gerektiğini düşünüyorum tabi eğer direct in tarzı kayıt almıyorsanız.

Ben şu mesa kombinasyonundan (mesa mini+rectifier kabin) memnunum, içinde uk v30 var.

221333E4-A196-4CDB-842C-B1EC53FC2F32.jpeg

Tabi fx ten volume pedalı girip dizginleyebiliyorum 25w modunda, peşine eq ve amfinin önüne de od+noise gate koydum mu kütür kütür bir ton alıyorum.

Bu kabinden önce china v30 yüklü 1x12 vox kabin vardı ama iki hoparlörü aynı kabinde denemediğim için sağlıklı bir karşılaştırma yapamam malesef.

Mesa kafaya mesa kabini kendi adıma öneririm, hatta ikinci el ilanlarda mini rectifier kabini vardı. Kaşınıyorum ben de bu aralar bir 2x12 mesa kabin alsam mı diye 😂😂

Son düzenleme:
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Kabinleri ve amfileri pek takip etmiyorum bütçem olmadığı için. Olsa da yerim olmadığı için dijitalden devam. :D Ama sözüne çok güvendiğim bir youtuber var bu konularda uzman olan. Glenn Flicker. Spectre stüdyolarının sahibi. Onun videolarına bakmanızı öneririm. Birçok kabini test edip hakkında detaylı inceleme videoları çekiyor.
Bu arada ek olarak ne fark ettirir sorusuna: Her şey fark eder. Speaker gitar tonu için çok ciddi bir konu. Manyetiklerden daha çok üzerinde durulması gerektiğini düşünüyorum tabi eğer direct in tarzı kayıt almıyorsanız.

Teşekkürler hocam inceleyeceğim videoları.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Ben şu mesa kombinasyonundan (mesa mini+rectifier kabin) memnunum, içinde uk v30 var.

156582 eklentisini görüntüle

Tabi fx ten volume pedalı girip dizginleyebiliyorum 25w modunda, peşine eq ve amfinin önüne de od+noise gate koydum mu kütür kütür bir ton alıyorum.

Bu kabinden önce china v30 yüklü 1x12 vox kabin vardı ama iki hoparlörü aynı kabinde denemediğim için sağlıklı bir karşılaştırma yapamam malesef.

Mesa kafaya mesa kabini kendi adıma öneririm, hatta ikinci el ilanlarda mini rectifier kabini vardı. Kaşınıyorum ben de bu aralar bir 2x12 mesa kabin alsam mı diye 😂😂
Çok iyi set olmuş !:) tam istediğim..

kabin dediğiniz artık belirli standartlarda üretilen sese çok etkisi olmayan ekipmanlar.
sadece içindeki hoparlörü ne istediğiniz önem taşıyor. bunun dışında alacağınız kabini kapalı, yarı açık, yada açık arkalı olarak kendiniz değiştirebilirsiniz.

tavsiye olarak;
hoparlörü alın. kabini kendiniz yapın yada yaptırın. çok daha uyguna gelir. ahşap olarak plywood, çam yada ladin kullanabilirsiniz.

ahşabı bauhaustan, grill cloth u ise taç, linens mağazalarından perdelik kumaş kısmından bulabilirsiniz.

Kabin ve hoparlor sese çok etkisi olan ekipmanlar. 2x12 ele alırsak open back, closed back, vertical, horizontal, slant ses açısından çok farkediyor ve maalesef bunları youtube üzerinden dinleyerek de tam anlamanız mümkün değil. Sizin amfiniz ve sizin odanızda canlı herşey değişebiliyor.

Ucuzuna bir kabin yaptırabilirsiniz ama ucuz etin yahnisi olmaz. Her zaman acaba kaliteli bir kabin alsaydım daha iyi bir ton elde eder miydim sorusu kafanızda olur. Dönüp dolaşıp yine istediğiniz kabini alırsınız. Benim tavsiyem o yüzden ilk başta imkanınıza göre kaliteli bir kabin almak olur. Şöyle söyliyim bence kullandığınız grill clothun kalınlığı bile etkili olacaktır.

kabin dediğiniz artık belirli standartlarda üretilen sese çok etkisi olmayan ekipmanlar.
sadece içindeki hoparlörü ne istediğiniz önem taşıyor. bunun dışında alacağınız kabini kapalı, yarı açık, yada açık arkalı olarak kendiniz değiştirebilirsiniz.

tavsiye olarak;
hoparlörü alın. kabini kendiniz yapın yada yaptırın. çok daha uyguna gelir. ahşap olarak plywood, çam yada ladin kullanabilirsiniz.

ahşabı bauhaustan, grill cloth u ise taç, linens mağazalarından perdelik kumaş kısmından bulabilirsiniz.
Çok talihsiz bir yazı olmuş.

Kabinin etkisi en az speaker kadardır. Kendiniz yaptırmanız biraz zar atmak olur. Büyük ihtimal mutsuz olursunuz. Kendimden örnek verirsem; kafa amfi, hoparlör, gitar herşey aynı sadece hoparlörleri yamaha 212 kabinden engl 212 kabine transfer ettiğimde bile değişen sound beni çok şaşırmıştı. Yamaha kabinde kedi osuruğu gibi gelen sound engl içinde hacimlenmiş gavurun bottom end dediği olayın dibine vurmuştu.

Mesajları okumadan direkt dalıyorum.

Mesa V30 al.

Kabin ağacı, hoparlörün kendisi, aynı marka model hoparlörler arasındaki fark, kaç ohm ile sürdüğün, hangi odada dinlediğin, kabine göre oturuş pozisyonun. Bunu gerçi eğer ki uygun görür , merak edersen uzun uzadıya anlatırım, profesyonel değilim, sadece kendi deneyimlerim vs. olarak.

Ama kısadan kabin tercihi konusuna gelirsek;

1- Harley Benton horizontal v30, çok güzel kabin çok sevdim. Fiyat kıstas ise, değerlendirilmeli.

2- Para dert değil, Mesa 2x12 rectifier V30 ev ortamında az volume açılacaksa denediğim en uyumlu en güzel derli toplu kabin

3-Para dert değil, evde oda büyük, ses sıkıntısı yok Mesa 4x12 OS Recto kabin.

4- Benim amacım iş görmek ve optimal çözüm ; Mesa 1x12 Rectifier kabin.

Yok v30 bitmişmiş , yok v30 çok klişe olmuş, bu youtuber tayfadan iyice soğudum. Ola’da dahil, al parayı al endorserlığı bugün Hesu Demon öv, yarın başka bir clickbait video yap. Sonra eminence dv77 çıksın, hemen videolar aksın V30’un sonu mu geldi :) Bütün bu sektörü ayakta tutan ton arayışı değil, satın alma dürtümüzdür, ki ben buna şahsen çok yenik düşüyorum. Siz düşmeyin.

Youtube üzerinden gelir elde eden kimsenin, hiçbir alanda sözüne, testlerine güvenmiyorum. Fikir edinin, ama kutuplanmayın derim.

Yardımcı olabildiysem ne ala.

Sevgiler

Çok talihsiz bir yazı olmuş.
bütün dıy kabin yapan ve kullananlar oturup ağlasın. biraz birşeyler okuyup araştırırsanız yazdığınıza kendiniz gülersiniz. kabinin ölçülerini g.tünüzden uydurun yapın diye mi anladınız? piyasada olan seri üretim tüm kabinlerin ölçüleri, çizimleri malzeme profilleri var. düzgün yaparsanız gayet iyi sonuç alırsınız.
şimdi size sorayım, g.tü boklu harley benton kabinin tonunu beğenip kendiniz yapamayacaksanız gider mdf, plywood ağaca 10k verir oturursunuz.

bu arada koskoca hoparlör markası da mal olmalı ki, nasıl kabin yapabileceğinizi web sitelerinde anlatmışlar.

Son düzenleme:
Geri