Klasik Gitar

Merhaba, iyi günler.
İlk defa gitar çalacağım.
Küçük bir araştırma yaptım klasik gitar konusunda lakin bilgim olmadığı için kararım sağlıklı olmaya bilir.
3000-4000 bütçem var.
Do-re müzik sitesinden İki gitar arasında kararsız kaldım.
Yamaha C40 ve Cordoba C1m.
Bu iki gitar olmak zorunda değil daha farklı alternatifler olabilir.
Tavsiyelere açığım.

Tabi ki bu senin kararın ve müzik zevkin fakat o bütçe aralığında güzel bir akustik gitar ve hatta ikinci el elektro gitar bile alınabilir. İlle de klasik olsun diyorsan başlangıç için o fiyatlara çıkmana hiç gerek yok 1000-1500 tl arası bir gitar seni götürür.

Tabi ki bu senin kararın ve müzik zevkin fakat o bütçe aralığında güzel bir akustik gitar ve hatta ikinci el elektro gitar bile alınabilir. İlle de klasik olsun diyorsan başlangıç için o fiyatlara çıkmana hiç gerek yok 1000-1500 tl arası bir gitar seni götürür.
Klasik gitar isteyen kişiye neden akustik gitar tavsiye ediyorsunuz? Akustik, klasiğin üstü mü?

Merhaba, iyi günler.
İlk defa gitar çalacağım.
Küçük bir araştırma yaptım klasik gitar konusunda lakin bilgim olmadığı için kararım sağlıklı olmaya bilir.
3000-4000 bütçem var.
Do-re müzik sitesinden İki gitar arasında kararsız kaldım.
Yamaha C40 ve Cordoba C1m.
Bu iki gitar olmak zorunda değil daha farklı alternatifler olabilir.
Tavsiyelere açığım.
Neden klasik gitar? Sonradan elektro gitara geçmek için mi yoksa özel bir sebebi mi var? Cevaba göre değişir.

Yamahadan şaşmayın bence. Cordoba da klasik gitar için iyi bir marka ama fiyat performans olarak Yamaha bir numara kesinlikle Yamaha diyorum. (Wahsburni de öneririm eski klasik gitarları çok iyi ama şu ankileri bilmiyorum)

Klasik gitar isteyen kişiye neden akustik gitar tavsiye ediyorsunuz? Akustik, klasiğin üstü mü?
Klasik akustik gitarın üstü demedim. İlk defa gitara başladığı için gitarlar hakkında bir bilgiye sahip olmadığını düşünerek, çevresinden duyduklarından etkilenip illa klasikten başlamak zorunda olmadığını söyledim. Ve tekrarlıyorum bence "yeni başlayan biri için" klasik gitara o kadar para vermek mantıksız. Belki bundan bir kaç ay sonra sıkılıp bırakıcak ya da elektro veya akustik gitardan devam etmek isteyecek. Bence illa klasik gitarla başlayacaksa da o fiyatlara çıkmaya gerek yok.

Klasik akustik gitarın üstü demedim. İlk defa gitara başladığı için gitarlar hakkında bir bilgiye sahip olmadığını düşünerek, çevresinden duyduklarından etkilenip illa klasikten başlamak zorunda olmadığını söyledim. Ve tekrarlıyorum bence "yeni başlayan biri için" klasik gitara o kadar para vermek mantıksız. Belki bundan bir kaç ay sonra sıkılıp bırakıcak ya da elektro veya akustik gitardan devam etmek isteyecek. Bence illa klasik gitarla başlayacaksa da o fiyatlara çıkmaya gerek yok.
Hocam ben 22 senedir gitar çalıyorum, onlarca da gitar öğrencisi yetiştirdim ama cümlenin başına bence ekleyerek sizin kadar kesin / net konuşamıyorum hala. 🙃 O, o kadar para verilerek alınacak gitar da Herman Hauser falan değil yani, Yamaha C40, Yamaha'nın C30'dan sonraki en alt modeli, 2000lerde dükkanda müşterilere paranız yoksa Yamaha C40 verelim, laminanttır ama ucuz gitarların en kabul edilebilir olanıdır falan derdik. C40'ın pahalı sayıldığı bir müzik piyasası ilginç bir durum. 😅 Askerde bi arkadaş C40'ı ban bırakmıştı terhis olunca, ben de Kıbrıs'tan getirmeye değmez diye torunuma bırakmıştım.

Hocam ben 22 senedir gitar çalıyorum, onlarca da gitar öğrencisi yetiştirdim ama cümlenin başına bence ekleyerek sizin kadar kesin / net konuşamıyorum hala. 🙃 O, o kadar para verilerek alınacak gitar da Herman Hauser falan değil yani, Yamaha C40, Yamaha'nın C30'dan sonraki en alt modeli, 2000lerde dükkanda müşterilere paranız yoksa Yamaha C40 verelim, laminanttır ama ucuz gitarların en kabul edilebilir olanıdır falan derdik. C40'ın pahalı sayıldığı bir müzik piyasası ilginç bir durum. 😅 Askerde bi arkadaş C40'ı ban bırakmıştı terhis olunca, ben de Kıbrıs'tan getirmeye değmez diye torunuma bırakmıştım.
Harbiden ha klasik gitar biraz küçümsenmis gibi. Halbuki şu an en ucuz daddario tel 200 TL iken 700-800 TL ye klasik gitar almaya çalışanlar komik geliyor.

Harbiden ha klasik gitar biraz küçümsenmis gibi. Halbuki şu an en ucuz daddario tel 200 TL iken 700-800 TL ye klasik gitar almaya çalışanlar komik geliyor.
Evet perde değişimi bile 2000 TL civarı. Toptancıdan 32 Dolara (65 - 70 TL) Çin malı klasik gitar alıyorduk zamanında, şimdi onlar bile mağazalarda 1500 TL. Hiç bir şekilde alınmaması gereken gitarlardan bahsediyorum. Eşiklerini, perdelerini indirip, bileyip o şekilde çok çok zor durumda olanlara satıyorduk, yoksa can yakıyor perde uçları. Yamaha o segmentin bi üstü kalitede bir gitar, yabancıların kamp ateşi yanında çalmak için aldığı, düşüp kırılsa bile üzmeyecek bi enstrüman. Bundan bahsederken bile o kadar para verip de klasik almak mantıklı değil falan demek çok üzücü. Bi kaç sene önce bu sözler, Manuel Rodriguez Mod C, Alhampra 5P ve üstü çin söyleniyordu. Malesef müzik yapmak genel olarak ultra lüks haline geldi ama işin içine girince 3000 TL falan hiç büyük bir para değil. Orta kalite bi gitar çantası bile nerdeyse o kadar ediyor artık. 😅

Anladım. Epiphone pro1 de çok tavsiye edilen bir ürün şimdi baktım fiyatına dore müzikte Yamaha c40 dan biraz ucuz c30 ile aynı fiyat. Sap ayarı var mı bilmiyorum. Ben çalmadım gerçi bu modelleri gerçi ama yine de önermek istedim.

Son düzenleme:
Geri