VST Plug'inler hk. yardım

Konuyu dağıtmış gibi olacağım ama ben de high gain amp sim'leri ile bire bir olarak aşağıda paylaşacağım sorunu yaşıyorum. Bu arada ses kaydı bana ait değil ama sorun aynı. Yayların, eşik üstünde kalan tellerin bu soruna neden olabileceğini söylemişler ancak sorun bunlarla ilgili değil. Önerilerinizi almak çok mutlu eder.

Hışırtı sesi topraktan kaynaklanıyor, geçtiğimiz aylarda bende de epeyce arttığını farkettim, belki sizde de eskiden olmayıp ya da daha az olup sonradan bir artışa geçmiş olabilir.

Hoparlöre göre açıyı ayarlamak epeyce farkettiyor.

Ses dosyası başka şekilde ekleniyor mu bilmiyorum umarım böyledir.

İndir bokrecord rar

Ses kartı ayarları;
Audio device type: ASIO
Audio device : Yamaha steinberg usb asio
Sample rate: 48kHz
Buffer Size :256 Samples

Ses kartı paneli;
Jak input 2
Output 2R'ye 2+1 hoparlör takılı (sadece referans kulaklığı taktığımda da aynı problem)
Hi-Z aktif
Gain saat 2 yönünde

Gitar
Charvel DC2-ST
Charvel Desolation Aktif Manyetikler
Kirlin Premium Kablo

@GERGE
"toneforge 83db" kaydında, 16. saniyede hışırtıdan başka bir de diğer kayıtlara göre daha yüksek duyulan bir feedback geliyor. Sanki ses çıkışı kayda tekrar giriyor gibi. Bir de bu feedback mikrofonik geliyor, acaba manyetikler hoparlörden çıkan sesi de alıp dawda kablodan gelen sinyale mi dahil ediyor? Böyle bir sızıntı her ne kadar yüksek seviyelerde olmasa da yine test etmek için şu yapılabilir basitçe, gitar kayda hazırken telleri elinizle tutup, hoparlörden yüksek sesli bir müzik çalın veya manyetiklere yüksek sesle konuşun, "test bir iki" gibi bir şey diyerek yani. Eğer daw'da çok düşük de olsa bir sinyal görünüyorsa manyetikler dışarıdaki sesi alıyor demektir, tabi bu seviye düşük olacaktır. Eğer durum böyle ise, kulaklıkla kayıt yapmak kurtarır. Boş kasa caz gitarlarda böyle bir rezonans olabiliyor gerçi sizin gitar dolu gövde ama yine de az bir kaçak olabilir, bilmiyorum bir test edebilirsiniz.

Son düzenleme:
Evet dediğiniz gibi sonradan artan bir sorun oldu benim için de. Teşekkür ediyorum öneriniz için.
Apartmanda birileri, topraklama yapıyorum diye elektrikçilerin "sıfırlama" dedikleri hileyi yaptıysa böyle bir artış olabilir diye düşünüyorum açıkçası, elektrik bilgisi ile bunu doğrulayacak ya da yanlışlayacak birileri vardır mutlaka. Aklıma gelmişken, Daw içinde amp simden önce "Kuassa efektor silencer" pluginini (freedir) açabilirsiniz eğer amp simin gate'i yoksa veya yeterli değilse.

Son düzenleme:
"toneforge 83db" kaydında, 16. saniyede hışırtıdan başka bir de diğer kayıtlara göre daha yüksek duyulan bir feedback geliyor. Sanki ses çıkışı kayda tekrar giriyor gibi. Bir de bu feedback mikrofonik geliyor, acaba manyetikler hoparlörden çıkan sesi de alıp dawda kablodan gelen sinyale mi dahil ediyor? Böyle bir sızıntı her ne kadar yüksek seviyelerde olmasa da yine test etmek için şu yapılabilir basitçe, gitar kayda hazırken telleri elinizle tutup, hoparlörden yüksek sesli bir müzik çalın veya manyetiklere yüksek sesle konuşun, "test bir iki" gibi bir şey diyerek yani. Eğer daw'da çok düşük de olsa bir sinyal görünüyorsa manyetikler dışarıdaki sesi alıyor demektir, tabi bu seviye düşük olacaktır. Eğer durum böyle ise, kulaklıkla kayıt yapmak kurtarır. Boş kasa caz gitarlarda böyle bir rezonans olabiliyor gerçi sizin gitar dolu gövde ama yine de az bir kaçak olabilir, bilmiyorum bir test edebilirsiniz.

Ben hoparlörleri etkileşim olmasın diye (yazarken güldüm) masadan 1.5 mt kadar yukarıya konumlandırdım, bu kaydı yaparken telefon net ses alsın diye hoparlörlere yaklaştım feedback o yüzden. Söylediğin yöntemi deneyeceğim yalnız hoparlörleri kapatıp referans kulaklığındayken de var.

Apartmanda birileri, topraklama yapıyorum diye elektrikçilerin "sıfırlama" dedikleri hileyi yaptıysa böyle bir artış olabilir diye düşünüyorum açıkçası, elektrik bilgisi ile bunu doğrulayacak ya da yanlışlayacak birileri vardır mutlaka. Aklıma gelmişken, Daw içinde amp simden önce "Kuassa efektor silencer" pluginini (freedir) açabilirsiniz eğer amp simin gate'i yoksa veya yeterli değilse.
Kuassa'nın önerdiğiniz gate'ini ve Nalex'in Katana plugin'ini kullanıyorum, ancak sorunu çözebilmek için tondan epey feragat etmem gerekiyor. Kuassa'nın optimum kullanımı ile ilgili bir öneriniz var mıdır?

Bahsettiğin hile sanıyorum nötr ü faza bağlamak değil mi?

Do-re müzik cevap döndü yalnız bu sesin olduğuna ikna edemedik yine ayrıca hanım olduk :)
Buraya götürmek pek içimden gelmedi clean ses alıp geri yollayacaklar gibi geldi.
Siz olsanız buraya mı götürürsünüz yoksa direk bu kartların tamirini yapan bir servise mi?

Cevap:
Gökçen Hanım Merhaba, Ürününüzü test edilmesi için Leventte bulunan teknik servisimize getirerek gösterebilirsiniz. Fakat bu basit testi dilerseniz evde sizde uygulayabilirsiniz. İlgili pluginleri kullanmadan ses kartınızın girişlerini deneyebilir ve kayıt programınız üstünden sinyal testi yapabilirsiniz. Sorunsuz ve temiz bir sinyal almanız durumunda yaşadığınız problemin ses kartınızla ilgili değil kullanmış olduğunuz software ayarlarıyla ilgili olduğunu tespit edebilirsiniz. Dilerseniz kontrollerin yapılması için ses kartınızı aşağıda yer alan adrese getirerek teknik servisimize de gösterebilirsiniz.

Merhaba, bu konuyu hâlâ takip ediyorum, yabancı steinberg forumunda bu ses kartıyla alakalı sürücü problemleri olduğu söyleniyor. Ses kartı sürücünüz güncel ise onu eski bir versiyona downgrade edip öyle dener misiniz

Tamam deneyeceğim \m/ .Ben dün ekipmanları kapıp bir Luthier'e gittim en azından gitar ve kablodan emin olmak için. Bir amfiye takarak denediler ve sorun yok dediler sadece manyetiklerin pili zayıflamış onu değiştirdik. Daha sonra bu gürültüden bahsettim, kayıtları dinlettim vs. baktım ilgili göründüler ses kartımı bağlayıp Blacksun ve N. Dsp yükleyip baktık aynı sorunu orda da yaptı ve bunun için normal dediler. Daha sonra en azından fikir olsun diye Youtube'dan Fırat Öz'ün plugin inceleme videosu denk geldi onu açtık ve arkadaşın çok temiz çaldığını, benim tekniğimi geliştirmem gerektiğini söylediler :D Belli ki gain/sofware tarafında pek bilgileri yok takılmadım gitar ve kablodan emin olmuş oldum son durum bu.

Tamam deneyeceğim \m/ .Ben dün ekipmanları kapıp bir Luthier'e gittim en azından gitar ve kablodan emin olmak için. Bir amfiye takarak denediler ve sorun yok dediler sadece manyetiklerin pili zayıflamış onu değiştirdik. Daha sonra bu gürültüden bahsettim, kayıtları dinlettim vs. baktım ilgili göründüler ses kartımı bağlayıp Blacksun ve N. Dsp yükleyip baktık aynı sorunu orda da yaptı ve bunun için normal dediler. Daha sonra en azından fikir olsun diye Youtube'dan Fırat Öz'ün plugin inceleme videosu denk geldi onu açtık ve arkadaşın çok temiz çaldığını, benim tekniğimi geliştirmem gerektiğini söylediler :D Belli ki gain/sofware tarafında pek bilgileri yok takılmadım gitar ve kablodan emin olmuş oldum son durum bu.
Dip gürültüsü ile teknik arasındaki bağa hayran kaldım. Neyse ki zihin gücüyle gürültüyü de ortadan kaldırabileceğinizi filan söylememişler.
Teknik sorun, boşta kalan tellerin gürültüsü ile duyulur. En kötü ihtimalle üst eşiğe veya birinci perdeye bir şey bağlarsınız olur biter. Gürültü ile teknik arasında başka bağ kuramadım. O gürültünün teknikle alakası yok.
Sizin açınızdan şu önemli bence: Orada denediğinizde duyduğunuz gürültü ile evdeki arasında fark var mı? Buna vereceğiniz yanıt evdeki tesisitaın soruna katkısını anlamak açısından faydalı olabilir.

Dip gürültüsü ile teknik arasındaki bağa hayran kaldım. Neyse ki zihin gücüyle gürültüyü de ortadan kaldırabileceğinizi filan söylememişler.
Teknik sorun, boşta kalan tellerin gürültüsü ile duyulur. En kötü ihtimalle üst eşiğe veya birinci perdeye bir şey bağlarsınız olur biter. Gürültü ile teknik arasında başka bağ kuramadım. O gürültünün teknikle alakası yok.
Sizin açınızdan şu önemli bence: Orada denediğinizde duyduğunuz gürültü ile evdeki arasında fark var mı? Buna vereceğiniz yanıt evdeki tesisitaın soruna katkısını anlamak açısından faydalı olabilir.

Orada denediğimde de gürültü devam etti. Şuan en büyük umudum @baran33 'ın bahsettiği driver ı downgrade etmek umarım işe yarar.

Ekstra olarak bir sorum var bu ürün nedir işime yarar mı?
Behringer HD400 Uğultu ve Dip Ses Yok Edici

Son düzenleme:
Merhaba yeni bir bilgi öğrendim. Hi z girişine takacağınız kablo unbalanced olmalıymış. Yani Ts olarak geçen klasik 1/4 jak kablosu.(Trs olmayacak yani) Acaba sorun bundan mı kaynaklanıyor diye düşündüm? Kablon trs mi yoksa ts mi?

Geri