Hint Jackson

Herkese iyi forumlar jackson kelly kexmg almayı düşünüyorum. Japon olduğunu düşünüyordum ancak hint olduğunu öğrendim ve bi teredütte kaldım acaba yardımcı olabilir misiniz

Jackson gitarlar.

JS seriler = ÇİN
X serileri = ENDONEZYA
Custom shop ve USA serileri = AMERİKA
MJ serileri = JAPONYA
PRO serileri = MEKSİKA

Jackson'ın Hindistan'da hiç üretim yapmadığını biliyorum. Ama bahsettiğin modelin ENDONEZYA yapımı olduğunu biliyorum.

Jackson gitarlar.

JS seriler = ÇİN
X serileri = ENDONEZYA
MJ serileri = JAPONYA
PRO serileri = MEKSİKA

Jackson'ın Hindistan'da hiç üretim yapmadığını biliyorum. Ama bahsettiğin modelin ENDONEZYA yapımı olduğunu biliyorum.

Eski js seriler hindistandı.

Herkese iyi forumlar jackson kelly kexmg almayı düşünüyorum. Japon olduğunu düşünüyordum ancak hint olduğunu öğrendim ve bi teredütte kaldım acaba yardımcı olabilir misiniz

Seri numarasını alır mısın gitarın, belli eder nereli olduğunu. Bende kvxmg vardı 2014 yapımı, endonezya güzellik kraliçesiydi mesela.

Jackson gitarlar.

JS seriler = ÇİN
X serileri = ENDONEZYA
MJ serileri = JAPONYA
PRO serileri = MEKSİKA

shnicx eski JS'lerin Hindistan olduğunu zaten söylemiş ama burada bir eksik daha var. Pro serilerinde yalnızca bolt-on gitarlar Meksika (yılların MIM strat tecrübesi beeeeee, hey yavrum hey) gerisi Endonezya.

Asıl başlığa gelirsek bu Hindistan malı Jackson'lar pek güvenilir gitarlar değillerdi diye hatırlıyorum. Denemeden veya deneyimli birine denetmeden kesinlikle almamak lazım. Gerçi KEXMG'nin Hindistan olmaması lazım düşününce. :)

Son düzenleme:
Jackson gitarlar.

JS seriler = ÇİN
X serileri = ENDONEZYA
MJ serileri = JAPONYA
PRO serileri = MEKSİKA

Lol, keşke biraz araştırsaydınız bunu yazmadan önce.
JS Serileri uzun yıllar Hindistan'da üretildi. Buradan Çin'e kaydırıldı.
X serileri yine Hindistan'da başladı, bir dönem Endonezya'ya geçti, sonrasında güncel hali olan Çin/Hindistan/Endonezya halini aldı.
Custom Shop ve USA diye bir ayrım bu seneye kadar yoktu çünkü U veya J seri numaralı olsa da hepsi aynı Amerikan tezgahlardan çıkıyordu. Bu sene gelen soloist serisiyle Corona'daki fabrikada, headstockta Made in USA yazmayan seri üretim amerikanlara başladılar.
MIJ Seriler şu an Japonya'da eski Fujigen fabrikasında üretim yapmakta. Ancak tarihe iz bırakan japon gitarların üretildiği fabrika Cushin Gakki fabrikasıdır ve Tsunamiden sonra 2010 - 2012 civarı bir tarihte kapanmıştı. Yani güncel MIJ'ler eski hattın devamı değil.
Pro serileri 90'larda Japonya'da üretiliyordu, sonrasında Endonezya'ya ve Meksikaya kaydırıldı. Şu an yine Hindistan/Endonezya/Meksika gezmekte.
Ayrıca geçtiğimiz vakitlerde Concept serisi çıktı, bunlar da yanlış hatırlamıyorsam Kore'de üretiliyor.

Ayrıca Uzakdoğu'da üretilen gitarlar için de seri numaralar ISJ, ICJ veya IWJ gibi başlayabiliyor. Burada S, Samick, C, Cort, H, Harmony Musical Instruments ve W, World Music Instruments fabrikalarını temsil ediyor. Yani sizin Endonezya diye aldığınız gitar bile farklı fabrikalardan çıkabiliyor.

Yani hocam ne diyeyim, keşke bu kadar net yazmasanız.

@numanaskn X serisi yıllar içinde çok fazla değişikliğe gitti. Saplarda Rosewood'dan Laurel'e dönüldü, manyetikler 81-85, HZ4, JB-59 gibi modellerden stok Jackson manyetiklere döndü. FR hep Special'dı, yeni modellerde lisanslıya gittiler mi emin değilim.

Özetle hep bütçe dostu gitarlar konumunda kaldı ancak son dönemlerde iyice kalitesinin düştüğünü düşünüyorum. Bunda fabrikaların artması ve pandemi dönemi QC sorunlarının artması da etkili. Eğer almayı planladığınız gitarın seri numarasını paylaşabilirseniz üretim yeri ve yılına göre biraz daha tutarlı şekilde yardımcı olabilirim.

Indonesia .... India .... IND kısmı karışıyor genelde.

Karışmaz abi, zira Jackson'da seri numaralar - 6 digit olanlar hariç - I, C, N, J ve U ile başlıyor. I, Indonesia, C, China, N, India oluyor, J ve U custom shop olup mevcutta üretilmiş olan, internet sitesinde yer alan modeller J, doğrudan sipariş üzerine gelenler U ile başlıyor - veya tam tersiydi -. Bu nedenle seri numarasının bir yerinde IND olmayıp I veya N ilk harf olarak yer aldığı için pek ihtimal dahilinde değil.

Son düzenleme:
Güzel bir yazı olmuş ama ufak bir ekleme: X serisinin başlangıcı Japonya olmalı (ilk DXMG'ler, DX10D'ler, KVX10'lar vs). Tabii sonra daha ucuz ülkelere göç ettiler hemencecik.

Aslında Cushin Gakki’nin kapanıp uzakdoğuya biraz daha yayıldıkları, güncel ekipmanların üretildiği kısımdan bahsediyordum. Bir de o dönemki pazar içinde x10ların konumuyla güncel x serisi tam birbirini karşılamıyor.

En basit örneğiyle bolt on, duncan designedlı, bindingsiz bir King V olan kvx10 ile Hindistan’da başlayan emg 81-85, neck thru, binding vs daha üst segment hissettiren konfigürasyondaki Kvxmg’nin aynı seri olduğunu düşünmüyorum.

Ancak Pro serisi vaktinde de şimdi de amerikanların bir ucuzu noktasında olduğu için onun Japon versiyonlarına da değindim. Ya da Jsler, sapa attıkları binding ve renkte siyah kalitede eskiye eşit konumdayken Hindistan’dan Çine geçti denilebilir. Yoksa Concept serisi de yeni değil ama eskisiyle çok örtüşmüyor bence. MIJ bile eskiden Professional Pro’dan X10’lara kadar geniş bir yelpazeyi kapsarken artık tek bir seriye dönüştü, orada da fabrika farklı.

Yine de ekleme için teşekkürler, yazarken ne kadar hakim olduğuma inansam da okuyanlara işin biraz karışık olduğu, ihtiyatlı yaklaşılması gerektiğini hissettirmeyen çalışmıştım ama yeterli olmamış sanıyorum.

Son düzenleme:
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
X serileri yine Hindistan'da başladı, bir dönem Endonezya'ya geçti, sonrasında güncel hali olan Çin/Hindistan/Endonezya halini aldı.
Custom Shop ve USA diye bir ayrım bu seneye kadar yoktu çünkü U veya J seri numaralı olsa da hepsi aynı Amerikan tezgahlardan çıkıyordu. Bu sene gelen soloist serisiyle Corona'daki fabrikada, headstockta Made in USA yazmayan seri üretim amerikanlara başladılar.
MIJ Seriler şu an Japonya'da eski Fujigen fabrikasında üretim yapmakta. Ancak tarihe iz bırakan japon gitarların üretildiği fabrika Cushin Gakki fabrikasıdır ve Tsunamiden sonra 2010 - 2012 civarı bir tarihte kapanmıştı. Yani güncel MIJ'ler eski hattın devamı değil.
Pro serileri 90'larda Japonya'da üretiliyordu, sonrasında Endonezya'ya ve Meksikaya kaydırıldı. Şu an yine Hindistan/Endonezya/Meksika gezmekte.
Ayrıca geçtiğimiz vakitlerde Concept serisi çıktı, bunlar da yanlış hatırlamıyorsam Kore'de üretiliyor.

Ayrıca Uzakdoğu'da üretilen gitarlar için de seri numaralar ISJ, ICJ veya IWJ gibi başlayabiliyor. Burada S, Samick, C, Cort, H, Harmony Musical Instruments ve W, World Music Instruments fabrikalarını temsil ediyor. Yani sizin Endonezya diye aldığınız gitar bile farklı fabrikalardan çıkabiliyor.

@numanaskn X serisi yıllar içinde çok fazla değişikliğe gitti. Saplarda Rosewood'dan Laurel'e dönüldü, manyetikler 81-85, HZ4, JB-59 gibi modellerden stok Jackson manyetiklere döndü. FR hep Special'dı, yeni modellerde lisanslıya gittiler mi emin değilim.

Özetle hep bütçe dostu gitarlar konumunda kaldı ancak son dönemlerde iyice kalitesinin düştüğünü düşünüyorum. Bunda fabrikaların artması ve pandemi dönemi QC sorunlarının artması da etkili. Eğer almayı planladığınız gitarın seri numarasını paylaşabilirseniz üretim yeri ve yılına göre biraz daha tutarlı şekilde yardımcı olabilirim.

Karışmaz abi, zira Jackson'da seri numaralar - 6 digit olanlar hariç - I, C, N, J ve U ile başlıyor. I, Indonesia, C, China, N, India oluyor, J ve U custom shop olup mevcutta üretilmiş olan, internet sitesinde yer alan modeller J, doğrudan sipariş üzerine gelenler U ile başlıyor - veya tam tersiydi -. Bu nedenle seri numarasının bir yerinde IND olmayıp I veya N ilk harf olarak yer aldığı için pek ihtimal dahilinde değil.
NHJ1028047 Seri numarası bu hocam. Gitarın arkasında made in india yazıyormuş bende gitarı birebir görmedim ilan üzerinden bilgi alıyorum. Bir de bu gitarı alacak olursam ilk gitarım olacak bu gitarı ya da başka bir gitar tavsiye eder misiniz?

Doğrudur. Hindistan'da üretim yapmış olabilir.

Kesin bir dille iddia etmedim zaten. Ben üretim yapmadığını biliyorum dedim.

Sonuç olarak 2002 yılına kadar direndi. Sonrasında Fender satın alınca da anladığım kadarı ile ne kadar ucuz işçilik varsa oraya gitmişler.

Jackson markasına oldum olası uzak durmuşumdur (kişisel zevk. her hangi bir nedeni yok) İngilterede yaşadığım dönemde elime sadece 1 tane 1999 yılında 1988 yapımı Rhoads flaying v almıştım. Orada ki bir arkaşımının babasına aitti. Neden bilmiyorum ama jackson'a ısınamadım ısınamıyorum da. O bakımdan da eksik bilgim olabilir ama hatalı bilgim olduğunu düşünmüyorum.

NHJ1028047 Seri numarası bu hocam. Gitarın arkasında made in india yazıyormuş bende gitarı birebir görmedim ilan üzerinden bilgi alıyorum. Bir de bu gitarı alacak olursam ilk gitarım olacak bu gitarı ya da başka bir gitar tavsiye eder misiniz?

Gitar 2010, Harmony Music çıkışlı. X serilerinin donanımları benim tecrübe ettiğim kadarıyla 5. seneden sonra deforme olmaya başlıyor. Özellikle nemli, deniz kenarı illerde kullanılan ve/veya bakımsız kalan gitarların FR'larının, burgularının tamamen değişmesi gerekiyor.

İlk gitarınız olacağı için, gitarı almadan önce muhakkak bilen birisiyle kontrol edin. Gitarın herhangi bir yerinde paslanma, FR saddle vidalarında bir yalama olma durumu, fretlerde erime gibi sıkıntılarla karşılaşırsanız asla ilişmeyin, ya yüklü para harcatıp hizaya girecektir, ya da sürekli başınızı ağrıtacaktır. Ayrıca birçok şekilli kasa gibi Kelly'de dünyanın en rahat gitarı değildir. Birkaç farklı kasa tipi deneyip elinizde iyi hissettirip hissettirmediğine bakmanızı öneririm. Mesela insanları en çok yoran kasa tiplerinden King V benim için en rahat gitardır ancak Kelly'nin üst kısmı göğsüme battığı için sürekli ara ara heves edip alıp birkaç ay sonra sattığım bir kasa tipidir.

Gitar 2010, Harmony Music çıkışlı. X serilerinin donanımları benim tecrübe ettiğim kadarıyla 5. seneden sonra deforme olmaya başlıyor. Özellikle nemli, deniz kenarı illerde kullanılan ve/veya bakımsız kalan gitarların FR'larının, burgularının tamamen değişmesi gerekiyor.

İlk gitarınız olacağı için, gitarı almadan önce muhakkak bilen birisiyle kontrol edin. Gitarın herhangi bir yerinde paslanma, FR saddle vidalarında bir yalama olma durumu, fretlerde erime gibi sıkıntılarla karşılaşırsanız asla ilişmeyin, ya yüklü para harcatıp hizaya girecektir, ya da sürekli başınızı ağrıtacaktır. Ayrıca birçok şekilli kasa gibi Kelly'de dünyanın en rahat gitarı değildir. Birkaç farklı kasa tipi deneyip elinizde iyi hissettirip hissettirmediğine bakmanızı öneririm. Mesela insanları en çok yoran kasa tiplerinden King V benim için en rahat gitardır ancak Kelly'nin üst kısmı göğsüme battığı için sürekli ara ara heves edip alıp birkaç ay sonra sattığım bir kasa tipidir

Çok teşekkür ederim ☺️ Dikkate alacağım

Geri