Metal tarihinin en iyi riffler

Konuyu biraz açarsan... yani sence nedir "en iyi" riff ve sebebi, hani ortaya bir konu koy tartışılsın... bu araba kaç basıyo geyiği gibi olur yoksa.

İlk 12 bar blues filandır herhalde 100 sene öncesinden. Bilinen tüm rock ve metal neredeyse üzerine inşa edildi.
Ya da belki meshuggah ritmleridir takip etmesi beyin zorlayan.
Değil mi, belki de Dylan şarkılarıdır, pedal yok, distortion yok, çıngıl çıngıl akor var.
Ya da çalamayan insan yok diye Smoke on the water'dır belki...
Ne bileyim... konu aksın istiyorsan yani...

"Smoke on the Water" ile "Two Minutes to Midnight" arasında kaldım.
Ama dur bir dakika... METAL riffi denmiş.
Bunların hiç biri metal riffi sayılmaz ki. Öyle ya, bunların ikisinde de gök gürültüsü gibi gitar ve davul soundu yok, böğüren vokal yok, twin pedal bile yok.
Metallica'ya bile hard rock denilen bir çağda metal nedir ben çözemiyorum gaari...

"Smoke on the Water" ile "Two Minutes to Midnight" arasında kaldım.
Ama dur bir dakika... METAL riffi denmiş.
Bunların hiç biri metal riffi sayılmaz ki. Öyle ya, bunların ikisinde de gök gürültüsü gibi gitar ve davul soundu yok, böğüren vokal yok, twin pedal bile yok.
Metallica'ya bile hard rock denilen bir çağda metal nedir ben çözemiyorum gaari...
Truth'un sıkılıp postunun çıkarıldığı, bir de üstüne güzelce içildiği bir çağdayız, neyin ne olduğunun ne önemi var? :cool:

Truth'un sıkılıp postunun çıkarıldığı, bir de üstüne güzelce içildiği bir çağdayız, neyin ne olduğunun ne önemi var? :cool:
Bestecilerin tonal organizasyonlu klasik müziğe burun kıvırdığı, cazcıların bebopa burun kıvırdığı, metalcilerin klasik rocka, Hendrix'e burun kıvırdığı bir çağda kafayı sıyırmamak zor gerçekten. Bazen diyorum, acaba resim vs gibi alanlardaki çağdaş sanat denilen soytarılığın müzikteki yansımaları da bu kafalar mı?
Tam da yerine denk geldi; buyurun size bir örnek.
Metal vokali ilanı verilmiş bir sitede.
İlanı veren kişinin Rainbow hayranı olduğunu biliyorum; nick de Stargazer zaten.
İlandaki şu satır beni benden aldı:
"Önceliğim heavy metal üzerine fakat pop ve hard rock hariç çoğu türe açığım"
Metal vokali hard rock söylemek istemiyor. Pop ile aşağı yukarı aynı kefede duruyor çünkü.
Bu kopuş gerçekten çok acı veriyor. 90'lardan beri devam ediyor ve duracağa da benzemiyor.

Vaktiyle bir gitarist de ilanında çalmak istemediği türler arasına "caz" yazmıştı. İstese çalabilecek miydi yani?
Hı hı. Evet.

Bazen diyorum, acaba resim vs gibi alanlardaki çağdaş sanat denilen soytarılığın müzikteki yansımaları da bu kafalar mı?
Benim için soru şuna dönüşüyor; sanat eseri diye, ortaya bir pisuarın ters çevrilip konulduğu bir seviyenin de aşağısını görecek miyiz? Cevap; neden olmasın? Böyle bir sorunun tam olarak neyi işaret ettiği bile anlaşılmış olur mu? Hayır. Ama başlıktan koptuk gittik.

Benim için soru şuna dönüşüyor; sanat eseri diye, ortaya bir pisuarın ters çevrilip konulduğu bir seviyenin de aşağısını görecek miyiz? Cevap; neden olmasın? Böyle bir sorunun tam olarak neyi işaret ettiği bile anlaşılmış olur mu? Hayır. Ama başlıktan koptuk gittik.
Belki ama, aslında bu sorun başlıkta da var. Çünkü başlık metale dair sınır koymadığı sürece burada verilen örneklerin de kopup gitmesi kaçınılmaz.
Ben bu başlığı açan kişinin de bu meseleyi düşündüğünü sanmıyorum. Benim verdiğim her iki örnek de çok kuvvetle muhtemel "O metal değil ki!" sınıfına girecektir:)
"Master of puppets" diyelim. Malum, şarkı Stranger Things son sezonu ile (yeniden) kült oldu.
Gerçekten de, senkopları olsun, o iki teldeki kromatik yürüyüş olsun, kimsenin kayıtsız kalamayacağı bir rifftir.

Hetfield amcanın riffleri gerçekten başka, şarkıcılığı filan da ayrı ama bu riffleri nereden buluyor diye düşünmüşümdür hep. Geçen bir videosunu gördüm, "Elinde ne kadar riff varsa, o kadar şarkın vardır." diyordu. Aslında doğru, ne yalan söyleyeyim.

Belki ama, aslında bu sorun başlıkta da var. Çünkü başlık metale dair sınır koymadığı sürece burada verilen örneklerin de kopup gitmesi kaçınılmaz.
Ben bu başlığı açan kişinin de bu meseleyi düşündüğünü sanmıyorum. Benim verdiğim her iki örnek de çok kuvvetle muhtemel "O metal değil ki!" sınıfına girecektir:)
"Master of puppets" diyelim. Malum, şarkı Stranger Things son sezonu ile (yeniden) kült oldu.
Gerçekten de, senkopları olsun, o iki teldeki kromatik yürüyüş olsun, kimsenin kayıtsız kalamayacağı bir rifftir.
Şarkının nakaratında bile 'Obey your master' diyor, daha ne olsun 😂

Bazı rock riffleri de harikadır. Mesela çok bilinmeyen bir Gn'R parçası olan Dont Damn Me riffine hastayım açıkçası. Sabahları alarm olarak kullanıyordum. Hanım melodi çok gürültülü diye sabahları arıza çıkarınca değiştirdim. Benim diyen metal şarkılarına taş çıkarır. Ama illa metal diyeceksiniz Iron Maiden'ın, Metallica'nın, Manowar'ın, Judas Priest'ın da çok fazla kült riffi var.

metal nedir ben çözemiyorum gaari..
Bence metal gürültü, enstrüman vs bir yana her şeyden önce tavırdır... yani ecnebice "attitude". Bu gözlükle bakarsak Pantera, Lamb of God, Ramones, Sex Pistols, Slayer yani türden bağımsız bir şeylere kızan ve tepki veren her grup metal sayılabilir. Tabi genel anlamda rock grubu diyelim.
sanat eseri diye, ortaya bir pisuarın ters çevrilip konulduğu bir seviyenin de aşağısını görecek miyiz?
Evet o tam da bir sanat eseridir :). Zaten Duschamp orada biraz sorgulamış, biraz hicivde bulunmuş hatta nazikçe billur geçmiştir. Bu sanatır diye ciddi bir iddia yoktur. Sanat nedir tartışmasına yeni bir boyut getirmiştir. Dolayısıyla bence "metal" bir davranıştır.

Soruya dönersek Slayer ve Angel of Death derim. Basit, sinirli, hızlı, sert ve gürültülü. Daha ne olsun.

Şarkının nakaratında bile 'Obey your master' diyor, daha ne olsun 😂

Bazı rock riffleri de harikadır. Mesela çok bilinmeyen bir Gn'R parçası olan Dont Damn Me riffine hastayım açıkçası. Sabahları alarm olarak kullanıyordum. Hanım melodi çok gürültülü diye sabahları arıza çıkarınca değiştirdim. Benim diyen metal şarkılarına taş çıkarır. Ama illa metal diyeceksiniz Iron Maiden'ın, Metallica'nın, Manowar'ın, Judas Priest'ın da çok fazla kült riffi var.
Don't Damn Me riffi bence Guns and Roses'dan çok Metallica riffine benzer zaten 🤣 Kill'em All'a koysan sırıtmaz yani.
Judas demişken... Electric Eye. Bütün metal şarkıları içerisinde benim belki de en sevdiğim rifftir. Şöyle bir bakınca, Master of Puppets'a ilham da vermiş sanki...

Hakkını çok geç teslim ettiğim Black Sabbath riffleri gerçekten leziz. Karışık sırayla Fairies Wear Boots, Mob Rules, Heaven And Hell, Sympthom of the Universe rifflerine hastayım. Metal sayılır sayılmaz tartışmalarından ari olarak sanırım en sevdiğim riff Whitesnake - Still of the Night.
En ikonik metal riffi olarak ben de kafaya Master of Puppets'ı yazarım. Arkasına genel olarak Pantera rifflerini eklerim. Mansiyonu da Down - Stone the Crow'a veririm.

Konuyu biraz açarsan... yani sence nedir "en iyi" riff ve sebebi, hani ortaya bir konu koy tartışılsın... bu araba kaç basıyo geyiği gibi olur yoksa. İlk 12 bar blues filandır herhalde 100 sene öncesinden. Bilinen tüm rock ve metal neredeyse üzerine inşa edildi. Ya da belki meshuggah ritmleridir takip etmesi beyin zorlayan. Değil mi, belki de Dylan şarkılarıdır, pedal yok, distortion yok, çıngıl çıngıl akor var. Ya da çalamayan insan yok diye Smoke on the water'dır belki... Ne bileyim... konu aksın istiyorsan yani...
Konuyu biraz açarsan... yani sence nedir "en iyi" riff ve sebebi, hani ortaya bir konu koy tartışılsın... bu araba kaç basıyo geyiği gibi olur yoksa.

İlk 12 bar blues filandır herhalde 100 sene öncesinden. Bilinen tüm rock ve metal neredeyse üzerine inşa edildi.
Ya da belki meshuggah ritmleridir takip etmesi beyin zorlayan.
Değil mi, belki de Dylan şarkılarıdır, pedal yok, distortion yok, çıngıl çıngıl akor var.
Ya da çalamayan insan yok diye Smoke on the water'dır belki...
Ne bileyim... konu aksın istiyorsan yani...
aslında ben şöyle ifade etmek istemiştim kulağınıza hangisi iyi geliyor
Tabi zevkler farklıdır

Hakkını çok geç teslim ettiğim Black Sabbath riffleri gerçekten leziz. Karışık sırayla Fairies Wear Boots, Mob Rules, Heaven And Hell, Sympthom of the Universe rifflerine hastayım. Metal sayılır sayılmaz tartışmalarından ari olarak sanırım en sevdiğim riff Whitesnake - Still of the Night.
En ikonik metal riffi olarak ben de kafaya Master of Puppets'ı yazarım. Arkasına genel olarak Pantera rifflerini eklerim. Mansiyonu da Down - Stone the Crow'a veririm.
Cidden Black Sabbath riffleri çok güzel ve kolay
Black Sabbath’tan Sabbath Bloody Sabbath riffini seviyorum

En iyi çok subjektif bir olay ama şu D - E hammer on yapıp 5-7 yani sonra Low E'den devam etmek olayı Into The Void ile imza bir nokta kazandı. Into The Void verse kısmı da girişi de efsane'dir. Crazy Train giriş riff'i Judas Priest Delivering The Goods'taki solo sonrası riff bir de en ama en görkemlilerinden biri Phantom Of The Opera'nın meşhur marş gallop şeklinde çalınan riff'i. 05:30'da başlıyan.

Geri