ses kartımı değiştirmeden önce kartların ses kaliteleri hakında soru

Steinberg ur22 mk2 ses kartına sahibim.Bu kart üzerinden yamaha h8 monitör hoparlörleri müzik dinlemede , gitar çalmada ( amatör olarak küçük çaplı kayıtta ) kullanıyorum.Ayrıca ur22 ye audio technica ath m30 kulaklığıda bağlıyorum

Yanıt aradığım sorum şu: Bu sistemde yüksek ses kalitesine sahip müzik dinlemek istiyorum.ur22 nin bu işi ne kadar sağladığından , yamaha h8 lerin hakkını verip vermediğinden emin değilim.RME Babyface pro fs veya Apollo Twin gibi bir ses kartına geçersem amacıma uygun olarak monitörden yada kulaklıktan müzik dinlerken ciddi bir ses kalitesi artışı elde edermiyim.Aynı şekilde gitar çalarken sesi kalitesi de artar mı ( kayıt için sormuyorum, onların artacağını biliyorum, amacım dinlerken duyacaklarım)

eğer ses kartı değişikliği hedefimdeki ses kalitesi artışını sağlayabiliyorsa ,bu iş için ses kartı önerilerine açığım

Ayrıca audio technica ath m30 kulaklığım yerine ondan daha iyi ses verebilen kulaklık tavsiyesi de alırsam iyi olur. Bluetooth , kablolu yada kulak içi de olabilir. ath 30 uzun süreli kullanımda, kulaklarımın üzerinde sıktığı için ciddi ağrı yapıyor.bu nedenle değiştirmeyi düşünüyorum.Dinlediğim müzikler caz , metal . rock ve blues. Dinleme oranlarım eşit

Son düzenleme:
Modern ses kartlarının müzik kalitesi üzerinde neredeyse hiç etkisi yok, aralarındaki farklar (kart bariz sorunlu ve bozuk olmadığı sürece) ancak testlerde çıkıyor ve dinlerken fark edilebilecek şeyler değil.

Monitörlerde zaten önemli değil, ama kulaklıklarda önemli olan ses kartının ne kadar güçlü çıkış verdiği. Her türlü kulaklık EQ isteyecektir ideal tonalite için, EQ'da preamp uygulamayı gerektirecektir, bu da ses kartında yüksek güçlü kulaklık çıkışı gerektirecektir. Elinizdeki ses kartının çıkışı ne kadar güçlü bilmiyorum, ama düzgün bir EQ yaptıktan sonra ses kısık geliyorsa güncellemeyi (ya da bir amfi almayı) düşünebilirsiniz.

Buradan EQ ayarları alabilirsiniz, sizin için kendim biraz düzenleyeyim dedim ama (AutoEQ her zaman en iyi işi çıkarmıyor) crinacle ölçmüş. Onun ölçümleri Patreon arkasında olduğunda yapamadım.

Windows ile EqualizerAPO ve Peace kullanın. Android ile Poweramp EQ kullanın, iOS ile Qudelix-5k satın alın.

Kulaklık olarak ise müzik dinlemek için çözüm basit, pahalı modellere geçmeden EQ olmadan da kullanılabilecek kadar iyi diyebileceğim ucuz kulaklık şu anda bunlar:
  • Planar olarak Hifiman HE400se
  • Kapalı dinamik olarak AKG K371
  • Açık dinamik olarak Sennheiser HD560S
İyice ucuz model istiyorsan, bunların altında tek alınabilecek modeller Shure SRH440 ve Superlux HD 668B olacaktır. Bluetooth olarak Jabra ve Samsung modelleri güzel tonalite veriyor, biraz EQ ile tam oluyorlar.

Son düzenleme:
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Adsız.jpg

apoyu yükledim.ses kartı olarak steinberg i seçtim.ancak sese herhangi bir etkisi olmuyor.verdiğiniz linkten grafik eko text bilgilerinide editleyip girdim.yine sese etkisi olmuyor.kullanımındamı hata yapıyorum.apo nasıl çalışacak

peace i yükledim.malesef çalıştıramadım.kendi sayfasında tutorial videosuna da baktım.bende sese etki etmiyor, frekans değişikliklerine veya ekolayzır tipi değişikliklerine cevap vermiyor, basit arayüzde de tam arayüzde de sonuç aynı.Bir tek kulaklık testi yaptığımda ses alabiliyorum

Adsız3.jpg

Adsız2.jpg

sanırım sorun ses kartında , apo ile uyumlu değil

"
My setup: Speakers and Headphones connected to Steinberg UR22 mkii. UR22 mkii connected to PC (USB).
My Goal: enhance sound quality of my speakers with Equalizer APO.
My Problem: UR22 mkii is in the Sound options of windows displayed as “line”, and there are no “audio Enhancement” options (the whole “enhancement” slide is missing.
Equalizer APO works if I connect to another device, but not over the UR22 mkii. Many problemshooting solutions involve the “Audio enhancement” but because UR22 mkii is not recognised as a “Speaker” out but as a “line” out, there is no Enhancement option.
How do I fix this? I feel like I’m doing something very wrong somewhere, but I can’t figure out, where."

Steinberg ur22 mk2 ses kartına sahibim.Bu kart üzerinden yamaha h8 monitör hoparlörleri müzik dinlemede , gitar çalmada ( amatör olarak küçük çaplı kayıtta ) kullanıyorum.Ayrıca ur22 ye audio technica ath m30 kulaklığıda bağlıyorum

Yanıt aradığım sorum şu: Bu sistemde yüksek ses kalitesine sahip müzik dinlemek istiyorum.ur22 nin bu işi ne kadar sağladığından , yamaha h8 lerin hakkını verip vermediğinden emin değilim.RME Babyface pro fs veya Apollo Twin gibi bir ses kartına geçersem amacıma uygun olarak monitörden yada kulaklıktan müzik dinlerken ciddi bir ses kalitesi artışı elde edermiyim.Aynı şekilde gitar çalarken sesi kalitesi de artar mı ( kayıt için sormuyorum, onların artacağını biliyorum, amacım dinlerken duyacaklarım)

eğer ses kartı değişikliği hedefimdeki ses kalitesi artışını sağlayabiliyorsa ,bu iş için ses kartı önerilerine açığım

Ayrıca audio technica ath m30 kulaklığım yerine ondan daha iyi ses verebilen kulaklık tavsiyesi de alırsam iyi olur. Bluetooth , kablolu yada kulak içi de olabilir. ath 30 uzun süreli kullanımda, kulaklarımın üzerinde sıktığı için ciddi ağrı yapıyor.bu nedenle değiştirmeyi düşünüyorum.Dinlediğim müzikler caz , metal . rock ve blues. Dinleme oranlarım eşit
Gitar çalarken veya müzik dinlerken duyum kalitesi artışını öncelikle ses kartının üzerindeki konvertörlerin performansı belirler. Dolayısıyla giriş seviyesi kartlardan üst segment ( RME , Apogee , Antelope , UAD , Prism Sound vs. gibi ) kartlara gidildiği takdirde duyum kalitesi farkı daha hissedilir noktalara doğru çıkar. Ancak bu farklar hiç bir zaman gece ile gündüz gibi olmaz. Daha yüksek oranda farklar isteniyorsa sisteme external DAC'lerin ilave edilmesi icap eder.

Sizin amacınıza yönelik ideal bir kurulum ; üzerinde digital-out'u olan yukarıda saydığım üst segment bir ses kartına , digital-out'dan bağlanacak high-end bir external DAC ile gerçekleştirilebilir. Ancak günümüzde üst segment iki kanal DAC fiyatlarının ( RME , SPL , Mytek , Lavry , Benchmark vs. gibi ) min. 20-25000.-TL'lerden başlayıp daha yukarı gittiği , keza üst segment ses kartlarının da bu fiyatlardan başlayıp daha yukarı gittiği göz önüne alındığında , böyle bir kurulumun epey bir harcama gerektireceği de açıktır.

Eğer bu kadar büyük bir yatırım yapılmayacaksa ; sadece üst düzey bir ses kartı tercihi ile yetinilmesi daha doğru olacaktır. Üst düzey ses kartlarının kulaklık amplilerinin performanslarının çoğunlukla tatmin edici seviyelerde olduğu düşünülürse , eğer kulaklığınız yeterince kaliteli ise , kulaklık performansı konusunda da fazla bir sıkıntı kalmayacağı aşikardır. Daha üst düzey bir kulaklık performansı isteniyorsa ise de ; öncelikle kulaklığınızı değiştirmeniz , bunun da ötesinde bir performans beklentisi varsa üst düzey external bir kulaklık amplisi ( SPL Phonitör serisi vs. gibi ) kullanmanız gerekecektir. Tabii unutulmamalı ki bunlar hep pahallı çözümler...

Duyum artışının ikinci önemli adımı ise ; üst düzey monitör kullanmaktır. Monitörün kalitesi ; duyum kalitesini doğrudan ve ziyadesi ile etkileyen çok önemli bir parametredir. Monitörün kabin tasarımı , kabin yapısı , kullanılan sürücülerin kalitesi , eğer aktif bir monitör ise monitörün içerisindeki amplinin kalitesi gibi konular monitörün performansını ve fiyatını direkt olarak tayin eden unsurlardır. Piyasadan gördüğüm kadarıyla ; kabul edilebilir/tatmin olunabilir monitör edinmenin günümüzdeki bütçesel alt limiti 50-60000.-TL'lerden başlamaktadır.

Gitar çalarken veya müzik dinlerken duyum kalitesi artışını öncelikle ses kartının üzerindeki konvertörlerin performansı belirler. Dolayısıyla giriş seviyesi kartlardan üst segment ( RME , Apogee , Antelope , UAD , Prism Sound vs. gibi ) kartlara gidildiği takdirde duyum kalitesi farkı daha hissedilir noktalara doğru çıkar. Ancak bu farklar hiç bir zaman gece ile gündüz gibi olmaz. Daha yüksek oranda farklar isteniyorsa sisteme external DAC'lerin ilave edilmesi icap eder.

Sizin amacınıza yönelik ideal bir kurulum ; üzerinde digital-out'u olan yukarıda saydığım üst segment bir ses kartına , digital-out'dan bağlanacak high-end bir external DAC ile gerçekleştirilebilir. Ancak günümüzde üst segment iki kanal DAC fiyatlarının ( RME , SPL , Mytek , Lavry , Benchmark vs. gibi ) min. 20-25000.-TL'lerden başlayıp daha yukarı gittiği , keza üst segment ses kartlarının da bu fiyatlardan başlayıp daha yukarı gittiği göz önüne alındığında , böyle bir kurulumun epey bir harcama gerektireceği de açıktır.

Eğer bu kadar büyük bir yatırım yapılmayacaksa ; sadece üst düzey bir ses kartı tercihi ile yetinilmesi daha doğru olacaktır. Üst düzey ses kartlarının kulaklık amplilerinin performanslarının çoğunlukla tatmin edici seviyelerde olduğu düşünülürse , eğer kulaklığınız yeterince kaliteli ise , kulaklık performansı konusunda da fazla bir sıkıntı kalmayacağı aşikardır. Daha üst düzey bir kulaklık performansı isteniyorsa ise de ; öncelikle kulaklığınızı değiştirmeniz , bunun da ötesinde bir performans beklentisi varsa üst düzey external bir kulaklık amplisi ( SPL Phonitör serisi vs. gibi ) kullanmanız gerekecektir. Tabii unutulmamalı ki bunlar hep pahallı çözümler...

Duyum artışının ikinci önemli adımı ise ; üst düzey monitör kullanmaktır. Monitörün kalitesi ; duyum kalitesini doğrudan ve ziyadesi ile etkileyen çok önemli bir parametredir. Monitörün kabin tasarımı , kabin yapısı , kullanılan sürücülerin kalitesi , eğer aktif bir monitör ise monitörün içerisindeki amplinin kalitesi gibi konular monitörün performansını ve fiyatını direkt olarak tayin eden unsurlardır. Piyasadan gördüğüm kadarıyla ; kabul edilebilir/tatmin olunabilir monitör edinmenin günümüzdeki bütçesel alt limiti 50-60000.-TL'lerden başlamaktadır.
Bilgiler için çok teşekkürler.

Dac, ses kartı çıkışına oradan da monitöremi bağlanıyor. Öyle ise hifi sistemimde kullandığım topping e30 dacım var, onu test edebilirim

Bilgiler için çok teşekkürler.

Dac, ses kartı çıkışına oradan da monitöremi bağlanıyor. Öyle ise hifi sistemimde kullandığım topping e30 dacım var, onu test edebilirim
Dac, ses kartından gelen sinyali işleyecekse yada tam tersi dac ses kartına giriş yapıp ses kartı mönitöre sesi aktaracaksa, dac ne kadar kaliteli olursa olsun ses kartı sesi her seçenekte kendi kalitesi kadar işleyip etki edecektir.bu durumda dac kullanmamak sadece işi ses kartına bırakmak daha iyi olur diye düşünüyorum. Ses kartının içindeki dac ne kadar iyiyse ona razı olacağız

Dac, ses kartından gelen sinyali işleyecekse yada tam tersi dac ses kartına giriş yapıp ses kartı mönitöre sesi aktaracaksa, dac ne kadar kaliteli olursa olsun ses kartı sesi her seçenekte kendi kalitesi kadar işleyip etki edecektir.bu durumda dac kullanmamak sadece işi ses kartına bırakmak daha iyi olur diye düşünüyorum. Ses kartının içindeki dac ne kadar iyiyse ona razı olacağız
"All in one " ses kartlarının ( örneğin sizdeki UR22 ) içerisinde iki ayrı konvertör katı olur.
1-) ADC ( analog to digital convertor )
2-) DAC ( digital to analog convertor )
Ses kartına giren analog sinyal önce ADC katından geçerek dijitale çevrilir. Bu dijital sinyal diyelim ki DAW'a işlenir ve DAW'dan dönüşünde bu sefer DAC katına giderek bu katta tekrar analog sinyal haline gelir . Biz DAC katından çıkan bu analog sinyali hoparlör veya kulaklık marifeti ile duyarız.

Biz kurgulamaya çalıştığımız sistemde ne yapmaya çalışıyoruz ? Duyum kalitemizi yükseltebilmek için ses kartımızın DAC'sini bypass ederek elimizdeki üst segment external DAC'yi devreye sokuyoruz. Nasıl sokuyoruz ? Ses kartının ADC'sinden geçerek 0 ve 1'lere dönüşmüs dijital datayı , ses kartının digital-out'undan dışarı alarak ( yani bu datanın ses kartının DAC'sine gitmesini engelleyerek ) direkt dışardaki üst segment DAC'mize yolluyoruz. Üst segment DAC'miz bu dijital datayı her halukarda ses kartının DAC'sinden daha iyi bir şekilde analog sinyale çevireceği için bu noktada amacımıza ulaşmış oluyoruz. Esasında elinizdeki kartın digital-out'u ve de yine elinizde üst segment bir DAC olsaydı ; önce aynı müziği sadece ses kartından , sonra da external DAC dijitalden ses kartına bağlı şekilde iken dinleyerek benim ne demek istediğimi çok kolay bir şekilde test edebilirdiniz.

Bu arada dikkat ederseniz ; bütün bu konuşmalarımız sisteme analog sinyal yollama hali için geçerli. Yani örneğin gitarınızı ses kartınıza girdiniz hem çalıyor hem dinliyorsunuz. Streaming service ( Spotify vs. ) , Youtube , yüksek çözünürlüklü müzik dosyası vs. gibi dijital platformda müzik dinlerken ise bu senaryo daha farklı. Bu durumlarda kaynak zaten dijital olduğu için , müziği ( ADC'den geçmesine gerek kalmadan ) sadece DAC 'den geçirerek dinliyoruz.

Digital output u olan kart bulamadım, bilen var mı
Linkte örnek olarak verdiğim Antelope Zen Go Synergy Core ses kartının arka panel fotoğraflarında S/PDIF IN ve S/PDIF OUT giriş ve çıkışlarını göreceksiniz. Bunlardan biri digital-in diğeri ise digital-out'dur.
Digital giriş ve çıkışların ne olduğuna ve türlerinin neler olduğuna dair internette çeşitli bilgiler mevcut. Öncelikle onları biraz okuyun ve bu konularda bilgilenin bence. Böylelikle konuya daha fazla hakim olup daha kolay bir şekilde çözüme ulaşırsınız.

Linkte örnek olarak verdiğim Antelope Zen Go Synergy Core ses kartının arka panel fotoğraflarında S/PDIF IN ve S/PDIF OUT giriş ve çıkışlarını göreceksiniz. Bunlardan biri digital-in diğeri ise digital-out'dur.
Digital giriş ve çıkışların ne olduğuna ve türlerinin neler olduğuna dair internette çeşitli bilgiler mevcut. Öncelikle onları biraz okuyun ve bu konularda bilgilenin bence. Böylelikle konuya daha fazla hakim olup daha kolay bir şekilde çözüme ulaşırsınız.

👍

Geri